Ervin
3 °C

Nem döntős, de a kivívta Európa tiszteletét az U21-es csapat

2019.06.28 - 03:39

Kétség kívül, Románia okozta a legnagyobb meglepetést a 21 éven aluli labdarúgók Európa-bajnokságán.

Már akkor is sokan felkapták a fejüket, amikor Portugáliát megelőzve jutottak ki a selejtezős csoportkörből a kontinentális tornára, de Mirel Rădoi szövetségi kapitány legényei itt nem álltak meg: 4–1-re verték Horvátország, majd 4–2-re Angliát, majd a franciák elleni 0–0 után első helyről jutottak tovább a szériából a sorozat elődöntőjébe. A történelem során még nem volt példa rá, hogy román fociválogatott legalább Eb-elődöntőig jutott volna, így már ez a teljesítmény is bekerül a történelemkönyvbe. A csütörtöki, bolognai meccsen pedig már a finálé is kézzel fogható közelségben volt. Bár Nadiem Amiri szólója után a 21. percben vezetést szerzett a német válogatott (1–0), azonban nem örülhetett sokáig, hiszen csupán négy perccel később, George Pușcaș tizenegyesével kiegyenlített Románia, 1–1. Egyértelmű fölényben játszottak a trikolórok, így a szünet előtti percekben megérdemelten szerezte meg a vezetést jelentő találatot is: egy bal oldali beadást követően Pușcaș védhetetlenül fejelt, a német kapus, Alexander Nübel csak szemmel kísérte a labdát a hálóba (2–1).

Fordulás után viszont változott a helyzet: a román csapat beszorult a saját térfelére, a német kaput nem veszélyeztették. A fáradsággal együtt pedig jöttek a védelmi hibák is: a második félidő elején Ianis Hagi volt szabálytalan a tizenhatoson belül, Gian-Luca Waldschmidt pedig értékesítette is a büntetőt (2–2). A folytatásban a németek hatalmas helyzeteket hagytak ki, de a 90. percben Waldschmidt egy 20 méteres szabadrúgás után lőtt a kapuba, ezzel ismét a németek vezettek (3–2).

A 93. percben a teljesen kinyílt román válogatottat lekontrázta Németország, Nmecha mehetett egy az egyben, amikor Alexandru Pașcanu lerántotta a támadót, ezért kiállította a játékvezető. A megítélt szabadrúgást Amiri váltotta gólra, s kialakította a 4–2-es végeredményt.

Németország ezzel a győzelemmel bejutott a döntőbe és megvédheti bajnoki címét. Vasárnap 21.45 órai kezdettel az udinéi Friuli Stadionban egyébként megismétlik a 2017-es finálét, hiszen a címvédő ismét a spanyolokkal csap majd össze. Az ibériaiak 4–1-re verték Franciaországot az elődöntőbe, így visszavághatnak a németeknek a két évvel ezelőtti vereségért. 2017 június 30-án a krakkói Krakow Stadionban Mitchell Weiser góljával 1–0-ra a németek kerekedtek felül.

Az uefa.com szerint 1978 óta rendeznek U21-es Eb-t. Eddig Jugoszlávia, Franciaország, Csehország és Svédország nyert egy-egy tornát, a Szovjetunió, Anglia, Hollandia és Németország kétszer, Spanyolország négyszer, Olaszország pedig ötször nyerte meg az Eb-t, amelyet 2006-ig kétévente, páros években rendezték, majd 2007-től kezdődően minden páratlan évben zajlik az U21-es Eb. A spanyolok legutóbb 2013-ban az olaszok legyőzővel Jeruzsálemben lettek bajnokok.

U21-es Európa-bajnokság, elődöntő

Németország – Románia 4–2 (Amiri 21., 90+4., Waldschmidt 51., 90. – az elsőt 11-esből, illetve Pușcaș 25., 44. – az elsőt 11-esből)

Spanyolország – Franciaország 4–1 (Roca 28., Oyarzabal 45+5. – 11-esből, Olmo 47., Mayoral 67., illetve Mateta 16. – 11-esből).

Fotó: uefa.com