×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
13 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Nem jelent gondot a tej-kifli biztosítása

2015.09.07 - 09:00
Megosztás:
Nem jelent gondot a tej-kifli biztosítása

A korábbi évekkel ellentétben idén nem lesz gond az óvodásoknak és iskolásoknak járó tej és kifli biztosításával, a kormányprogram keretében biztosított tízórait az első tanítási naptól megkapják a gyerekek, ígéri a Szatmár Megyei Tanács.

Az Adrian Năstase egykori kormányfő vezetése alatt beindított tízórai programot az elmúlt napokban már ő maga is élesen bírálta, elsősorban annak jelenlegi kivitelezési módja miatt, mely szerinte már nem a gyerekek érdekeit tekinti első számú prioritásnak, hanem a nagytermelőkét. Negatív példaként említi Szatmár, Szilágy és Bihar megyéket, ahová több mint 50 kilométeres távolságról érkeznek a termékek, így ezeket csak két-három naponta szállítják ki a diákoknak. Az exkormányfő megítélése szerint úgy kellene kiírni a licitet, hogy maximum 25 kilométer legyen a távolság a termelő és a tanintézmény között, ahová az uzsonna kiszállításra kerül. Ezzel a módszerrel nemcsak azt garantálnák, hogy a diákok naponta friss termékeket kapnának, hanem a helyi kisvállalkozóknak is munkát biztosíthatnának. Szatmár megyében, Csehi Árpád tanácselnöki mandátuma idején működött a decentralizációs módszer, azaz a megyei tanács átruházta az önkormányzatokra a közbeszerzési eljárások kiírásának jogát, így a kisebb, helyi cégeknek is volt esélyük győztes pályázatot leadni. Az elmúlt években azonban ismét központosítottan zajlik a licit.

Rendszeresen ellenőrzik

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság az elmúlt tanévben minden megyében, köztük Szatmáron is rendszeresen ellenőrizte a kormányprogram keretében biztosított tej, kifli és gyümölcs minőségét. Összesen 1422 alkalommal végeztek ellenőrzést, 924 iskolában és 465 óvodában, 22 gyártót és 11 beszállító termékeit vették górcső alá. Véglegesen visszavontak a forgalomból 18 158 kilogramm tejterméket, 86 607 lej összértékben. Szatmár megyében nem találtak komolyabb szabálysértést, mindössze annyi észrevételük volt az ellenőröknek, hogy alma helyett kétszer banánt, egyszer pedig narancsot adtak a gyerekeknek, ezért azonban nem osztottak bírságot.