×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
10 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Nem kell a vezetékes víz?

2013.08.26 - 11:23
Megosztás:
Nem kell a vezetékes víz?

Hiába az EU-s finanszírozással kiépült az ivóvízhálózat, Kolcs községben a lakosság nem csatlakozik a rendszerre, derült ki az ivóvízellátás témakörében tartott munkamegbeszélésen.

 

Az elmúlt napokban jelentős szerepet kapott megyénkben az ivóvíz-szolgáltatás problémája, ennek kapcsán több tanácskozást és munkamegbeszélést is tartottak. Miközben az Avasban az okoz gondot, hogy a vízóra nélkül a hálózatra csatlakozott fogyasztók pazarolják az ivóvizet, addig a Kolcs községi lakosok a kormánybiztosi hivataltól kérnek segítséget, hogy az állatok ellátásához szükséges vizet biztosítani tudják, miközben az ivóvízhálózatra nem csatlakoznak, így lehetne összefoglalni a pénteki munkamegbeszélés lényegét.

Az Avas térségében sok fogyasztó csatlakozott a hálózatra, de mivel sok helyen a vízórát még nem szerelték volna fel, gyakran öntözésre is használják a vezetékes vizet, a szárazság miatt pedig fennáll a veszélye, hogy a térség rendesen fizető lakosai ivóvíz nélkül maradnak. A tanácskozáson Leitner János, az Apaserv Rt. vezérigazgató-helyettese elmondta, céljuk az, hogy a lehető legrövidebb időn belül felszereljék a hálózatra csatlakozott fogyasztóknál a vízórát, így minden lakás fogyasztása mérhetővé váljon. „Gyakran ütköznek kollégáim nehézségbe, mivel a lakosok nem engednek be bennünket udvaraikba, hogy a vízórát felszerelhessük. Ha a továbbiakban is fennáll ez a helyzet, kérni fogjuk a prefektusi hivatal segítségét’’ — fogalmazott Leitner. Octavian Lazin, az Ivóvíz- és Szennyvízhálózatért Felelős Településközi Fejlesztési Egyesület ügyvezető elnöke elmondta, jelenleg azon gondolkodnak, hogyan lehetne elősegíteni, hogy Avasújfaluban kiépüljön az ivóvízhálózat. A község megnyert ugyan egy EU-s pályázatot, azonban a munkálatokkal elakadtak, így az ottani lakosok illegálisan csatlakoznak az Apaserv Rt. rendszerére. A vízórák bevezetése lehet a rövidtávú megoldás, azonban hosszú távon más módszert kidolgozni. „Az eddigi tapasztalataink szerint, amint bekötjük a vízórát, jelentősen csökken a vízfogyasztás’’ — fogalmazott Lazin, aki egy másik problémára is felhívta a figyelmet. Elmondta, hogy sok községben kormánytámogatással vagy EU-s finanszírozással kiépült az ivóvízhálózat, de a lakosság nem akar rácsatlakozni a rendszerre. Ez több okból is gondot okozhat: először is az EU-s projektek ellenőrzésekor megeshet, hogy bizonyos összeget vissza kell majd fizetni, mivel nem használják ki a hálózatot. Egy másik hátrány az lehet, hogy a víz minősége romlik, mivel a rendszerben nem történik meg a szükséges körforgás. „Dühítő, hogy Kolcs község lakossága arra kéri a prefektúrát, hogy valamilyen módon küldjenek vizet a térségbe, hogy az állatok itatását meg tudják oldani és az otthonokban legyen víz, miközben a házaik előtt húzódik az ivóvízhálózat, amire nem akarnak rácsatlakozni. Ez tűrhetetlen. Mi olyan programot dolgoztunk ki, mellyel arra szeretnénk buzdítani a lakosságot, hogy csatlakozzanak rá a kiépített hálózatra. Bízom benne, hogy tervünk sikerülni fog’’ — magyarázta az igazgató.

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság (DSP) vezetője, dr. Dorina Dragoş-Guran ugyanakkor arra világított rá, hogy az ivóvízhálózat legtöbb településen kiépült, de a szennyvízhálózat kiépítése terén jelentős elmaradás van, ezért sok panasz érkezik a lakosság részéről, hogy az emésztőgödör vagy a csatorna tartalma fertőzi a szomszédokat. Eugeniu Avram kormánybiztos arra kérte a szakembereket, közös munkacsoport létrehozásával igyekezzenek megoldani a felmerült gondokat. Dan Gheorghe, a Szamos Sürgősségi Helyzetek Felügyelőségének parancsnoka elmondta, hogy tőlük idén az aszály miatt egy alkalommal igényelt egy lakos segítséget: a jószágok itatására szükséges víz biztosítását kérte. „Állati fogyasztásra alkalmas vizet tudunk biztosítani a tűzoltóautókkal, azonban emberi fogyasztásra az nem alkalmas. Ahhoz, hogy ivóvizet tudjunk szállítani, fertőtleníteni kell a járműveink tartályait’’ — összegzett Dan Gheorghe.

Ha marad a csapadékmentes, meleg időjárás, gond lehet az ivóvíz-szolgáltatással, ezért a hatóságok felkészülnek a legrosszabb forgatókönyvre is, hogy a lakosságot ne érje kellemetlenség.