×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
11 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Nem kerül többe a munkaadóknak a módosítás

2017.11.24 - 15:27
Megosztás:
Nem kerül többe a munkaadóknak a módosítás

A jövő évi adótörvénykönyvi változások nem hoznak plusz kiadást a munkaadóknak, mint ahogy a munkavállalóknak sem okoznak bevételkiesést, amennyiben sikerül egyezségre jutniuk a bértárgyaláson.

Az elmúlt időszak legnépszerűbb témája, hogy kormányhatározat értelmében 2018. január elsejétől a társadalombiztosítási hozzájárulás befizetése teljes mértékben a munkavállalókra terhelődik. Ebből az alapinformációból számos találgatás látott napvilágot, amelyek közül többen, többször azt hangsúlyozták, hogy jövő évtől csökkenni fog a munkavállalók nettó fizetése. A tegnap megszervezett prefektusi kollégiumi ülésen a Szatmár Megyei Pénzügyi Igazgatóság vezetője, Ioan Şipoş beszámolt a jövő évi fiskális forradalom legfontosabb részleteiről. Elmondta, hogy a tb-hozzájárulás átruházása kizárólag fiskális változtatás, az eddigi procedúrát szeretnék leegyszerűsíteni, ám ez sem a munkavállalókra, sem a munkaadókra nem lesz negatív hatással. Egy egyszerű számítást is felvázolt, amelyből kiderült: az, hogy az idei 2244 lejes nettó bér jövőre 2246 lejre növekedjen, a munkaadó szempontjából nem jelent plusz terhet, ugyanis idén ez 3928 lejébe került, jövőre pedig 3926 lejébe fog kerülni. „Fontos kihangsúlyozni, hogy a módosításokat követően sem a nettó fizetés, sem pedig a munkaadók kiadása nem fog változni. Ezen változtatások előnye, hogy a jelenlegi 9 típusú tb-hozzájárulás 2018-ra háromra csökken, s ezzel egyszerűbbé válik a könyvelés. Ez egy technikai és matematikai egyszerűsítés, amely nem változtat a jelenlegi jövedelmeken, kiadásokon” — fogalmazott Şipoş. Az igazgató ugyanakkor elmondta: mindehhez szükséges, hogy a november 20. és december 20. közötti időszakban végbemenjenek a bértárgyalások, és az új szerződések megkötésekor a munkaadó megnövelje a munkavállaló bruttó fizetését arra az összegre, amelyet eddig is kifizetett. Erre azonban nem lehet kötelezni a munkaadókat, csupán az alkalmazó jóhiszeműségére van bízva, hogy a jól képzett munkavállalói megtartása érdekében végrehajtja-e a szükséges módosításokat a munkaszerződésben.

16 százalékról 10 százalékra csökken majd a jövedelemadó a kamatokból, bérleti díjakból, beruházásokból, szerzői jogokból, engedéllyel rendelkező magánszemélyek bevételeiből, mezőgazdasági tevékenységekből befolyó jövedelmek, illetve a 2000 lej feletti nyugdíjak esetén, amitől a kormány 7,1 százalékos bevételnövekedést remél. Jövőre ugyanakkor életbe lép a társadalombiztosítási hozzájárulás oly sokat vitatott átruházása a munkaadókról a munkavállalókra, ami elméletileg nem jelent pluszkiadást a munkaadóknak, a munkavállalóknak pedig nem lesz kevesebb a nettó bevételük. Şipoş arra is rávilágított, hogy a változások eredményeként jövőre várhatóan növekedni fog a nyugdíjalapba befizetett pénzösszeg is, amelyet a bruttó bérek növekedése eredményez majd. Az igazgató ugyanakkor érintett néhány olyan módosítást is, amelyekkel azt szeretnék elérni, hogy csökkenjen az adócsalás jelensége hazánkban, ami révén szintén nagyobb bevételre számít majd a kormány. Újdonság lesz jövőre, hogy azonnali hatállyal elkobozzák azon járműveket, amelyekkel zárjegy nélküli vagy illegális kereskedelemből származó dohányterméket, alkoholt szállítanak. Ioan Şipoş röviden arra is kitért, hogy a közalkalmazottak sem kell féljenek a 2018-tól életbe lépő változásoktól, hiszen az ő fizetéseik sem fognak csökkenni. „Jövő évtől a munkaadó nem veszít semmit, ha megőrzi a munkavállaló jelenlegi nettó bérét. A most bevezetett fiskális módosítások előnye, hogy csökken a befizetendő illetékek száma. A világ bármelyik országában az adózás egyszerűsítése nagyobb bevételt eredményez az államkasszába” — fogalmazott Darius Filip prefektus.

 

Sógor Beáta