×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
13 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Nem mindenki elégedett az eredménnyel

2016.07.19 - 10:42
Megosztás:
Nem mindenki elégedett az eredménnyel

Véget ért a 2015/2016-os tanév első érettségi vizsgasorozata. Szatmár megyében 71,14 százalékos a vizsgázók sikeressége — az eredményekkel van, aki elégedett, és vannak olyanok is, akik szerint lehetett volna jobb is a sikerességi arány.

 

A szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumban a frissen végzettek nem is lehetnének elégedettebbek: 100 százalékos a maturandusok átmenési aránya, minden idei végzős érettségi oklevelet vehet át. Ráadásul, a tanintézmény diákja büszkélkedhet a magyar tannyelvű érettségizettek közül a legmagasabb átlaggal, Mares Eszter ugyanis 9,93-as médiával érettségizett. Az előző években végzett hat érettségiző közül ketten szintén oklevelet szereztek, egyikük végül nem jelent meg minden próbán, hárman pedig augusztusban újra próbálkozhatnak.

„Úgy érzem, hogy a magyar diákok számára mindig nagy kihívás a román nyelv és irodalom írásbeli vizsga — az idei évfolyam viszont remekül vette az akadályt” — magyarázta Ádámkó István iskolaigazgató. Azt is hozzátette, hogy nagyon sok diákjuk érkezik kilencedik osztályba a tömbmagyarságból, főként magyarok lakta településekről, akik eléggé rosszul beszélik a román nyelvet — a romántanároknak pedig négy évük van a felzárkóztatásra. A diákok hozzáállása mellett viszont a kollégák elkötelezett munkája is kitűnik az idei eredményekből.

„Az idei az első évfolyam, amelyik a Hám Jánosban kezdte az első osztályt, ami azt is jelenti: volt létjogosultsága az elemi oktatás beindításának” — magyarázta az iskolaigazgató.

Szilágyi Éva, a Szatmárnémeti Református Gimnázium igazgatónője szintén elégedett a frissen elballagott maturandusok eredményeivel. Az érettségi vizsga sikerességi arányán az előző években végzett és most újra beiratkozott fiatalok eredményei viszont rontanak, mivel a tizenegy korábbi végzős közül csak egynek sikerült leérettségiznie. A frissen végzettek sikeressége ugyanis meghaladta a 80 százalékot, az előző évek végzőseinek eredményeivel együtt viszont 70 százalékos. Idén is a román nyelv és irodalom írásbeli vizsga volt a vízválasztó, viszont anyanyelvből nagyon jól teljesítettek a fiatalok. Fizikából például mindössze két diákjuk érettségizett, az egyikük viszont tízest kapott a dolgozatára. „A tizenegyedik osztályt végzett fiataloknak azt tanácsolnám, hogy igyekezzenek ebben a nyári vakációban bepótolni a hiányosságokat, használják ki ezt a remek alkalmat, az utolsó nyugodt vakációt. A tanulás mellett pedig a szórakozásra is minden bizonnyal jut idő” — mondta az igazgatónő.

Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatónője a tavalyi erős eredményeket követően ebben az évben már nincs teljesen megelégedve a végzősökkel. Szerinte azért lett 84 százalékos a frissen elballagott fiatalok és az előző évek végzettjeinek eredménye, mert nem vették elég komolyan a felkészülést. „Akik tanultak, azok mind átmentek. Sok fiatalnak viszont a hozzáállásával volt baj” — magyarázta megkeresésünkre Pataki Enikő. Mint megtudtuk, a matematika és a román írásbeli okozta a legnagyobb problémát: matematikából megmutatkozott a gyakorlás hiánya, románból viszont sokan nem voltak biztosak az írásbeli utolsó tételének követelményében, rossz irodalmi művet választottak, így erre a javítók nem adhattak pontot — itt buktak el nagyon sokan. „Bízunk benne, hogy akik elbuktak, komolyan veszik a tanulást és ősszel sikeresek lesznek” — tette hozzá.

Annak ellenére, hogy az átmenési arány alacsonyabb volt, mint tavaly, a sikeresen érettségizett főgimnazisták remek eredményekkel büszkélkedhetnek, sok szép, magas átlag született. Három tanuló médiája 9,5 feletti, 15 diáké kilences feletti, 45 diák átlaga 8-as vagy annál magasabb, 38 tanulónak 7-es feletti az átlaga, 17 diáké pedig meghaladja a 6-ost.

Sokan kaptak tízest egyik vagy másik tantárgyból az írásbeli dolgozataikra: magyar nyelv és irodalomból hét tökéletes dolgozat született, anatómiából négyen írtak tízest, matematikából két tízes lett, csakúgy mint történelemből és informatikából, ezek mellett pedig sok volt a 9,5 feletti átlag is. „Az érettségi vizsgákon nem lehetetlen sikeresnek lenni: aki komolyan veszi a tanulást, annak nem nehéz jól szerepelni” — magyarázta a főgimnázium igazgatója.