×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
12 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Vidék

Nemzeti ünnep Erdődön

2018.03.15 - 18:30
Megosztás:
Nemzeti ünnep Erdődön

Méltóképpen emlékeztek meg 1848 márciusának eseményeiről Erdődön, a Petőfi–Szendrey-szobornál.

Csütörtökön délelőtt a helyi református templomban kezdődött az erdődi március 15-i ünnepség. Rácz Ervin, a gyülekezet volt lelkipásztora hirdette az igét a templom falán található igevers alapján: „Ha valaki Krisztusban van, új teremtés az, a régiek elmúltak, íme újjá lett minden.” (2Kor 5, 17) A lelkipásztor elmondta, hogy Isten nemcsak a jövőnket, a jelenünket, hanem a múltunkat is kész újjá tenni, segít átértelmezni. Ő ad önbecsülést, és segít identitásunk megtalálásában. Ez azonban csak egy helyen lehetséges: Krisztusban.

A prédikációt követően Varga Sándor színművész Petőfi Sándor A magyarok istene című versét mondta el, majd Kereskényi Sándor irodalomtörténész tartott előadást, amelyben az identitáskeresés kérdését fejtegette, illetve arról a március 15-én mindig aktuális jelenségről beszélt, amely során egy pillanatra mindannyian képesek vagyunk magával Petőfivel is azonosulni, aki szinte tökéletes volt a nemzet számára való embernek.

Az előadást követően Nagy Csaba tárogatóművész töltötte be zenével a templomot, majd elhangzott Petőfi Sándor Távolból című versének megzenésített változata is, amelyet a gyülekezet a művész kíséretével énekelt el, majd himnuszunk eléneklése után véget ért az istentisztelet.

Az ünnepi műsor odakinn, a templom előtt folytatódott. A jelenlévők köszöntése után Ovidiu Duma erdődi polgármester köszöntötte az erdődi magyarságot, majd Magyar Lóránd parlamenti képviselő mondott ünnepi beszédet, bátorítva, hogy a szabadság, egyenlőség, testvériség 170 évvel ezelőtt is megfogalmazott eszméjét ma demokratikus keretek között ki lehet vívni, ezért felhívta a jelenlévők figyelmét arra, hogy írják alá az európai kisebbségvédelmi kezdeményezést, amely a ma élő magyarok európai szabadságharcának kezdetét jelentheti.

Az ünnepi beszédeket követően a helyi iskolások műsora következett, amelyet Kajtár Magdolna magyar- és Gál Annamária zenetanárnő állított össze. A közel húsz diák szép szavalatokkal és énekekkel emlékezett a forradalom hőseire.

A gyermekek műsora után 12 koszorút helyeztek el a jelenlévők.