×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
4 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Névvel kell bejelentést tenni

2019.03.05 - 14:08
Megosztás:
Névvel kell bejelentést tenni

Csak magánszemélyek, s ők is nevüket vállalva tehetnek panaszt a fogyasztóvédelemnél — tájékoztat Maria Pinter, a hivatal vezetője.

A Szatmár Megyei Fogyasztóvédelmi Hatóság tavaly mintegy 550 reklamációra reagálva indított vizsgálatot különböző, nem élelmiszeripari termékek és szolgáltatások minősége kapcsán — tudtuk meg Maria Pintertől, a hivatal igazgatójától.

Pinter felhívta a figyelmet arra, hogy kizárólag magánszemélyek tehetnek bejelentést, amikor elégedetlenek egy termék vagy szolgáltatás minőségével, viszont ilyenkor meg kell felelniük néhány egyszerű kritériumnak: szükség van a vásárláskor kapott számlára vagy nyugtára, illetve szolgáltatások esetén a megrendelő és a szolgáltató közti írásos szerződésre is, amelyen mindkét fél neve szerepel.

„Minden panasz esetében szükségünk van különböző dokumentumokra, amelyekre támaszkodhat a panaszos, így a megvásárolt termékre kiállított számla is a panasszal élő nevére kell legyen kiállítva. Ugyanúgy a szolgáltatókkal kötött szerződésen is kell hogy szerepeljen mindkét fél neve” — magyarázta a hivatal igazgatója.

A reklamációk leadásának legegyszerűbb módja, ha a panaszos felkeresi a fogyasztóvédelem Szatmárnémeti, Gherorghe Lazăr utca 3. szám alatti székhelyét, viszont akik nem a megyeközpontban laknak, élhetnek a postai úton, illetve az online módon történő panasztétellel is.

A panaszokat 30 napon belül vizsgálják ki a fogyasztóvédelem munkatársai, illetve abban az esetben, ha további dokumentumokra van még szükség, az eljárás 45 napig is elhúzódhat. Az ügy végkifejletéről a panaszos írásban kap majd választ.

A fogyasztóvédelmi hatóság működése kapcsán Maria Pinter azt is elmondta, hogy esetenként hivatali vizsgálatokat is indítanak, ilyenkor az élelmiszerek minőségére helyezik a legnagyobb hangsúlyt, viszont a reklamációk nyomán bármilyen eset kapcsán elindítják a vizsgálatokat.

A tanintézményekre vonatkozó élelmezési programokkal kapcsolatban a fogyasztóvédelem igazgatója elmondta, hogy a 640/2017-es kormányrendelet értelmében már nem tartozik a hatáskörükbe vizsgálatot indítani például a tej és kifli minőségének megítélése ügyében, ezt a feladatot az egészségügyi minisztériumhoz csoportosították, amely a közegészségügyi hatóságra (DSP) bízta a hasonló esetek kezelését.

Ebben a tanévben Szatmár megyéből egyetlen reklamáció érkezett a tej-kifli program kapcsán a fogyasztóvédőkhöz, a panaszos azt állította, hogy keserű volt a tej íze, amit a gyermeke az iskolában kapott. A vizsgálatot a DSP bonyolította le. Laboratóriumi körülmények között bevizsgáltak egy ugyanabból a szállítmányból származó, bontatlan tejes dobozból származó tejet (természetesen nem azt, amelyiknél a keserű ízre panaszkodtak), viszont a laborvizsgálatok semmilyen rendellenességet nem mutattak ki.

 

 

Bajnai Botond