×
2024. 04 18.
Csütörtök
Andrea, Ilma
8 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Nézeteltérés az egészségbiztosítónál

2016.07.14 - 12:19
Megosztás:
Nézeteltérés az egészségbiztosítónál

Egy félreértés miatt heves vita alakult ki a hét közepén a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár székhelyén egy biztosított és az intézmény alkalmazottai között. A félreértést a külföldi és hazai alapcsomagba tartozó szolgáltatások kifizetésének módja okozta.

Ha egy romániai lakos egy másik uniós országban, ideiglenes — üdülési, üzleti vagy tanulmányi célú — ott-tartózkodás alatt váratlanul megbetegszik, akkor jogosult minden olyan orvosi ellátásra, amely nem várhat addig, míg hazatér saját országába. A román állampolgárok ugyanolyan egészségügyi ellátásra jogosultak, mint az adott ország egészségbiztosítási rendszerébe tartozó személyek. Ezért is jó, ha külföldi utazás alkalmával magunkkal visszük az európai egészségbiztosítási kártyát, hiszen így a sürgősségi ellátásért (de csak ezért) nem kell fizetni.

Akkor sem tagadhatják meg viszont a lakosoktól a kezelést, ha nincs európai egészségbiztosítási kártyájuk. Ebben az esetben azonban lehet, hogy a román állampolgárnak helyben fizetnie kell az ellátásért, és csak utólag, hazaérkezését követően igényelhet költségtérítést.

„A külföldön elvégzett és helyben kifizetett, az alapcsomagba tartozó szolgáltatásokat a hazai egészségbiztosítási pénztár visszatéríti a lakosoknak abban az esetben, ha mindezt a szükséges dokumentumokkal igazolni tudják. A költségtérítés azonban nagy valószínűséggel nem fogja teljes mértékben fedezni a kiadásokat, mert a szolgáltatások romániai értékét kell hogy visszafizesse a biztosító: tehát annyit, amennyibe az adott szolgáltatás Romániában került volna. Mivel a különböző szolgáltatások az Európai Unió legtöbb államában többe kerülnek, mint itthon, ezért a beteg, sajnos, anyagilag rosszabbul jár, hiszen a különbség a pácienst terheli” — tudtuk meg Georgeta Poptól, a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetőjétől.

A menedzser felhívja viszont a figyelmet arra, hogy a Romániában elvégzett szolgáltatásokat, melyekért a páciensek fizettek, nem térítik meg a lakosoknak, mondhatni nem adják a pénzt a hazai páciens kezébe. A biztosító csak a hazai szolgáltatóknak fizeti ki a nyújtott egészségügyi szolgáltatásokat.

Mint megtudtuk, a hét közepén például egy Szatmár megyei úr sétált be a Lucian Blaga sugárúton lévő pénztárhoz, aki a külföldön elvégzett és kifizetett, alapcsomagba tartozó szolgáltatások visszatérítési procedúrája szerint követelte azt a pénzt, amelyet itthon, Szatmárnémetiben fizetett ki egy mágneses rezonancia vizsgálatért. „Az említett úr benyújtott egy kérést az intézményünkhöz, amelyben visszaigényeli az MR-vizsgálatra korábban befizetett összeget. Amikor elmagyaráztuk, hogy az egészségbiztosítási pénztár az itthon elvégzett szolgáltatásokat nem a pácienseknek, hanem csak a szolgáltatást elvégző intézmények felé tudja megtéríteni, akkor egyre dühösebb lett. Fenyegetőzött, csúnyán vádaskodott: nem akarta megérteni, hogy ez nem így működik” — mondta a pénztár vezetője. Segíteni pedig az egészségbiztosító a kemény hangnem ellenére se tudott, hiszen, az érvényes szabályok szerint, az itthon elvégzett szolgáltatásokért nem a páciensnek, hanem a szolgáltatóknak fizethet csak a pénztár.

Az MR-vizsgálat egyébként, amennyiben az adott szolgáltatónak szerződése van az egészségbiztosítási pénztárral, a keretösszegek függvényében ingyenes kell hogy legyen a biztosítottak számára szakorvosi küldőpapírral, előzetes időpontkéréssel — ebben az esetben ugyanis a biztosító megtéríti a vizsgálat értékét az azt elvégző diagnosztikai központnak.

 

Bumbuluţ Krisztina