2024. 03 29.
18 °C

Nyertünk, de így nem játszhatunk

2019.09.27 - 02:00

Nem volt U21-es honi nevelésű a kezdő ötösbe, illetve négy idegenlégióssal kezdett a VSK Sanghaj Swordfish elleni barátságos meccsen. Nyert a szatmári csapat, csak a felállással akadnak gondok.

A Celjében jegyzett első őszi döntetlen után nem kellett sokat várjon a Szatmárnémeti VSK női kosárlabdacsapata, hogy megszülessen az első győzelme is az új idényre való felkészülése során: csütörtök délután Belgrádban a Sanghaj Swordfish élvonalbeli együttes ellen győzött 83–70-re.

A nagy arányú győzelem viszont csalóka, a mérkőzés ugyanis nagyon szoros volt az első fél órában. A kelet-kínai metrópolisz csapata csak minimális előnyt hagyott Goran Boskovic edző alakulatának az első két negyedben. Az 5. percben bár kettővel vezetett a VSK (12–10), a szünetig kiegyenlített az ellenfél (24–24), majd átvette az irányítást. A 15. percben hetet tett a két csapat közé Marina Maljkovic edző alakulata (28–35), így a szünetig a szatmáriakon volt a sor, hogy felzárkózzanak. Ez sikerült, így a második negyed után is még döntetlen volt az állás (41–41).

A fordulás után pontosabban játszott a VSK, jobb védekezéssel és pontosabb támadásokkal már nagyobb előnyt is összehozott a Boskovic-gárda. Az első öt percben egy 11:6-os futás megadta az alaphangulatot (52–47), innen ugyanis nem tudott felzárkózni az ázsiai ellenfél, az utolsó pihenőig pedig már kilenc pont volt a két csapat között (54–63). A folytatásban is a VSK irányított, a 35. percben pedig már tizennégy pontos volt a szatmári előny (76–62), amiből egyet még tudott faragni a végéig a sanghaji ellenfél (83–70), de a győzelemtől nagyon messze volt ezen a meccsen.

A statisztikai adatokat tekintve a VSK teljesen megérdemelte a győzelmet, hiszen csak a szabaddobásoknál volt gyengébb a kínai ellenfelénél (60 – 75 százalék). A szatmári kétpontos (68 – 63 százalék) és a hárompontos (56 – 38 százalék) dobások is pontosabbak voltak, több lepattanót gyűjtöttek be (28 – 18), és az offenzív lepattanó begyűjtése utáni második támadások is pontosabbak voltak (6 – 2). Ha ehhez hozzáadjuk a három sikeres blokkolást, illetve a jobb összjátékot (22 – 17 gólpasszok száma), elmondhatjuk, hogy a VSK volt a jobb csapat ezen a meccsen. Ez a bravúrt úgy sikerült elérni, hogy Maljkovic 11, míg Boskovic csak 10 játékost foglalkoztatott ezen a meccsen, ráadásul a szerb válogatottal bronzéremig menetelő edzőnek úgy tűnik, hogy sokkal erősebb kispadja van a szatmárinál: a 70-ből 25-öt dobtak a cserejátékosok, míg a VSK-nál csak 10 ponttal járultak hozzá a győzelemhez a kispadról érkezők. Maljkovic cseréi összesen 87 percet játszottak, míg Boskovic csak 56 percet tartott pályán cseréket, a kezdő ötös összesen 144 percet játszott. A gólpasszok számát illetően is nagy volt a különbség: 7 gólpasszt adott a kínai kezdő ötös, de 10-et adtak a cserék, míg a VSK-nál ugyanez a mutató 15–7-et mutat a kezdő ötös, vagyis Julija Gladkova, Oláh Andrea, Maja Miljkovic, Brittany Denson, Bernice Mosby javára. Na, de éppen ez a gond: ebben a felállásban nem kezdhetnek honi mérkőzést a VSK, a szabály szerint ugyanis legalább két román lánynak a pályán kell lennie, illetve egy 21 éven aluli, honi nevelésű játékosnak a kezdő ötösben kell helyt adni, és egy ilyen korosztályú kosaras végig a pályán kell legyen a mérkőzés ideje alatt. Boskovic pedig U21-es nélkül és négy idegenlégióssal kezdett… Annak azonban örülhetünk, hogy tudjuk, ebben a felállásban nagyon megy a VSK játéka.

Tükröt tartanak

De, ha már említést tettünk a felállásról, érdemes körül nézni a kínai csapat háza táján is, amely az elmúlt honi idény alapszakaszában a 7. helyen zárt, majd kiesett a rájátszás negyeddöntője után: a közel 4 millió dollár évi költségvetésből gazdálkodó Sanghaj Swordfish felállásban csak egy idegenlégiós, a montenegrói Jelena Dubljevic van, a keret kínai lányainak többsége pedig saját nevelésű játékos…

A VSK még játszik egy felkészülési mérkőzést Belgrádban, ezúttal a kínai bajnok a Kuangtung Vermilion Bird’s lesz az ellenfél. Mielőtt azt hinnénk, hogy a dél-kínai alakulat hemzseg az idegenlégiósoktól, hozzátennénk, hogy a basketball.asia-basket.com honlap adatai szerint a februárban véget ért 2018–2019-es szezonban egy játékos kivételével (az is kínai) mind saját nevelésű kosarasok, a csapatot pedig a kínai Yaosen Lin irányította…

Felkészülési mérkőzésen

Szatmárnémeti VSK – Sanghaj Swordfish 83–70 (24:24, 17:17, 22:13, 20:16).

VSK (pontok száma/lepattanók/gólpasszok): Gladkova (6/1/1), Oláh (29/3/1), Miljkovic (12/1/6), Denson (4/7/5), Mosby (22/6/2), Popescu (0/0/1), Pop (2/3/4), Ferenczi, Stoiedin (8/5/1), Huțanu (0/0/1). Vezetőedző: Goran Boskovic.

Swordfish (pontok száma/lepattanók/gólpasszok): Dubljevic (24/6/2), Binbin Shen (4/1/3), Cao Liqing (4/1/0), Jing Huang (11/5/2), Zenan Fan (2/0/0), Jingdan Zhang (6/1/2), Yufang Ma (3/1/3), Xu Han (2/0/1), Liwen Liang (3/1/0), Yuyan Zhou (11/1/5), Kangchon Ding. Vezetőedző: Marina Maljkovic.