×
2024. 03 19.
Kedd
József, Bánk
7 °C
kevés felhő
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.56 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Nyílt nap a tűzoltóságokon

2015.10.14 - 09:02
Megosztás:
Nyílt nap a tűzoltóságokon

A Természeti Katasztrófák Csökkentésének Világnapján a Szamos Sürgősségi Helyzetek Felügyelősége nyílt napot tartott.

Október 13-a a Természeti Katasztrófák Csökkentésének Világnapja, s azokban az években, amikor ez a dátum keddi napra esik, Romániában megelőzési-felvilágosítási napot tartanak a tűzoltók. Tegnap a Szatmár Megyei Szamos Sürgősségi Helyzetek Felügyelősége — akárcsak a nagykárolyi, avasfelsőfalui, tasnádi és turci egységek — nyílt napot és bemutatókat szervezett a világnap alkalmából. A felügyelőség korszerű felszereléseivel több csapatnyi, lelkesebbnél lelkesebb kisgyermek ismerkedett meg, illetve a bátrabb ovisok, iskolások birtokukba is vették a sisakokat, oltócsöveket, beültek a tűzoltókocsikba és „kipróbálták a gombokat.” Természetesen látványos bemutató sem hiányozhatott a programból: a lánglovagok tálcatüzet oltottak — a sikeres manővert percekig lelkesen tapsolták és hangos örömkiáltásokkal értékelték az apróságok. S az érdekességen és látottakon felbuzdulva, a gyermekek nehezen vettek búcsút a felügyelőség udvarától. Sok kisfiú — és kislány is — mondta mély meggyőződéssel: ha nagy leszek, tűzoltó leszek, és többen is már abban a pillanatban tűzoltónak akartak állni.

Ezt a világnapot 1987-ben az ENSZ jelölte ki abból a célból, hogy megemlékezzen a természeti katasztrófák áldozatairól, és ráirányítsa a figyelmet a katasztrófák okaira, a pusztítás mértékének csökkentésére és a hatékony védekezési módszerek kidolgozására, alkalmazására.

Mindennap milliók kelnek fel, indulnak el munkába, elviszik a gyermeket az iskolába, dolgoznak, szórakoznak, élik megszokott életüket — aztán egyszer csak történik valami váratlan: tűzeset, árvíz vagy földrengés pusztít, szennyező/mérgező anyagok szabadulnak ki közlekedési baleset során. S az emberek megtapasztalják, hogy életük, biztonságos közegük mennyire törékeny és kiszolgáltatott. Az elmúlt évtizedekben jelentősen megnövekedett a természeti katasztrófák száma, s az árvizek, viharok, földrengések gyakran államhatárokat is átlépve, hatalmas károkat okoznak a világban. Az anyagi károk milliárdokra rúgnak, a károsult emberek sorsa, tömeges pokoljárása szívszorító.

A természeti csapások egyre nagyobb hányada ered környezetromboló tevékenységünkből. Sok ökológiai rendszert olyan mértékig károsítottunk, hogy elveszítették rugalmasságukat, és nem képesek már ellenállni a külső behatásoknak. Az erdők pusztításával, a folyók felduzzasztásával, a mocsaras területek feltöltésével és az éghajlat destabilizálásával szétromboljuk a komplex ökológiai biztonsági hálók szövedékét.

Nincs a világnak olyan pontja, ahol egyén és közösség ne lenne kitéve a katasztrófaveszélynek, hiszen ilyen veszélyek mindenhol fenyegetnek, de megelőzésükre, kezelésükre és elhárításukra az országok nincsenek egyformán felkészülve. Romániában a megyei sürgősségi helyzetek felügyelőségeinek feladatai közé tartozik a lakosság élet- és vagyonbiztonságának védelme, ugyanakkor fő feladatuk a katasztrófák hatósági megelőzése, vészhelyzetekben a mentés végrehajtása, a védekezés megszervezése és irányítása.

 

Szabó Kinga Mária