×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
2 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Nyitás a szakoktatás felé

2017.05.17 - 10:02
Megosztás:
Nyitás a szakoktatás felé

A Szatmárnémeti Református Gimnázium ősztől a három elméleti profil mellett új szaklíceumi képzéssel is várja a középiskolába készülőket. Hétfőn nyílt napot tartottak az iskolában.

 

A Szatmárnémeti Református Gimnáziumban hétfőn tartották meg a nyílt napot, melyre a középiskolába készülő diákokat várták. Az esemény iránti érdeklődés igen nagy volt, hiszen több mint száz középiskolába készülő diák érdeklődött a gimnázium oktatási kínálata iránt.

A nyílt napra érkező diákok megtekinthették az iskola könyvtárát, a tanárit, az informatikalabort, a tornatermet, a régi madárházat és több osztálytermet is, majd Szilágyi Éva iskolaigazgató ismertette az intézmény képzési kínálatát is.

Az eddigi évekhez képest az ősztől induló szaklíceumi osztály számít újdonságnak a Refi repertoárján, amely iránt nagy érdeklődés mutatkozik. A 2017/2018-as tanévtől a filológia, a teológia és a matematika-informatika szak mellett egy új szakközépiskolai osztály is indul gazdasági szakértői profillal. Mint az igazgatónő elmondta: ez a szak illeszkedik a romániai iskolai és oktatásügyi elvárásrendszerbe, amely a szakoktatás népszerűsítését tűzte ki célul. Ugyanakkor elsősorban azért is született meg ennek a szaknak az ötlete, mert az iskola vezetői úgy gondolják, nagyon fontos, hogy a magyar diákok anyanyelvükön tanulhassanak ilyen profilú osztályokban is. A négyéves líceumi képzés jártasságot biztosít majd a cégkönyvelés, a vállalati és banki ügyintézés, könyvelési programok, statisztikai és pénzügyi adatok kezelésében, piackutatásban, de akár vállalkozói marketingismeretekre is szert tehetnek a tanulók. Ugyanakkor az ezen a profilon megszerzett ismeretek jó lehetőséget biztosítanak majd akár egy családi vállalkozás vezetéséhez is, ezért mindenképpen olyan diákokat várnak ide, akik érdeklődnek a reál tárgyak iránt, még akkor is, ha nem a matematika vagy informatika irányába szeretnének orientálódni.

A négyéves szakközépiskola elvégzése után a diákok az érettségin való részvétel lehetősége mellett egy szakdiplomát is kapnak, amely lehetőséget nyújt majd számukra az érettségi utáni könnyebb elhelyezkedésre.

Természetesen mint minden szaklíceumi osztályban, az általános műveltség elsajátítását biztosító elméleti órák mellett itt is lesznek szakórák is, amelyek lebonyolítására kilencedikben még az iskola falain belül kerülhet sor, viszont a felsőbb osztályok már különböző cégekhez, kereskedelmi vállalatokhoz, esetleg bankokhoz mehetnek praktizálni.

Ami a három elméleti képzési profilt illeti, a filológia osztályban továbbra is intenzív nyelvoktatás folyik, heti 4, illetve 5 órában tanulják az idegen nyelveket a diákok, az első nyelv többnyire angol, a második nyelv pedig többnyire német.

Bár természettudományok osztály nem működik a líceumban, annak érdekében, hogy azok a diákok is kellően felkészülhessenek, akik az egészségügyi szakirányt választanák a középiskola után, a matematika-informatika osztályban tizenegyedikben az anatómiaórák számát, illetve tizenkettedikben a szerveskémia-órák számát emelte meg az iskola.

Ami a teológia osztályt illeti, május 22–23-án iratkozhatnak be a diákok, illetve 26-án 15 órától vallási elővizsga lesz, amelyen a konfirmációi tanulmányaik alatt szerzett ismereteikre építve egy kétórás tesztet fognak megírni a tanulók.

A vallási elővizsga eredménye hozzáadódik majd a képességvizsga jegyéhez és az öt-nyolcas átlaghoz, így azok a diákok, akik részt vettek ezen a vizsgán, már nem vesznek részt a nagy számítógépes leosztáson, hanem az átlagaik függvényében kerülnek elosztásra, az első 28 diák felvételt nyer ebbe az osztályba.

 

További fejlesztések

 

A Szatmárnémeti Református Gimnáziumban a nyári vakációban fejlesztési és korszerűsítési munkálatok is zajlanak majd a Szatmári Református Esperesi Hivatal támogatásával. Kiss József egyházmegyei főjegyző lapunknak elmondta, hogy az esperesi hivatalban központi helyen szerepel a református oktatás ügye, így a gimnázium kiemelt szerepet kap ebben a tekintetben. Ennek okán mindent megtesznek azért, hogy a diákok megfelelő körülmények között tanulhassanak, a legmodernebb eszközökkel, a legjobb tananyagot biztosítva számukra.

A középiskola egy részét a nyári vakáció ideje alatt szeretnék felújítani, amelyre egy nagyobb támogatás is érkezett a magyar kormány részéről. Ezt úgy szeretnék megvalósítani, hogy minden korosztály számára kielégítő körülményeket tudjanak teremteni a következő tanévtől kezdődően, hogy semmiben ne szenvedjenek hiányt az iskola jelenlegi és jövőbeni tanulói, hiszen az oktatás mindig is fontos szerepet töltött be a református gondolkodásban.

De nemcsak az iskola fizikai környezetét szeretnék a református egyház támogatásával modernizálni, hanem taneszközfejlesztés is lesz a gimnáziumban. Jelenleg 5 interaktív tábla van a gimnáziumban, viszont a jövő tanévtől már minden osztályba szeretnének 1–1 ilyen készüléket beszerelni, ezzel is biztosítva a 21. századi oktatáshoz szükséges feltételeket.

Végül az egyházmegyei főjegyző elmondta, hogy szeretnék stabilizálni, fejleszteni és megerősíteni a Szatmárnémeti Református Gimnázium óvodarendszerét is, amelyre a következő oktatási szinteket lehet majd építeni. Ennek okán három új óvoda létesítését tervezi az esperesi hivatal a jövőben, megteremtve a város református óvodahálózatát. Az új óvodák a németi gyülekezet, a szamosnegyedi gyülekezet és a kültelki gyülekezet vonzáskörében épülnek majd fel.

 

Bajnai Botond