×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
8 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Nyitni a kortársak felé

2015.04.20 - 09:34
Megosztás:
Nyitni a kortársak felé

A magyarországi Magyartanárok Egyesületének elnöke, Arató László és alelnöke, Fenyő D. György tartott képzéseket a Szatmár megyei magyartanárok számára pénteken és szombaton.

 

A Szatmárnémetiben és Nagykárolyban megtartott foglalkozásokon a LiterArt Magyartanári Egyesület tagjai, az általános iskolában és középiskolában oktató magyartanárok vettek részt. A pénteken megtartott első találkozón a meghívottakat és a résztvevőket Gál Gyöngyi szaktanfelügyelő, a LiterArt elnöke köszöntötte, majd a magyarországi tanárok vezetésével megkezdődtek a foglalkozások.

Három nagy témát fogott össze a Szatmár megyei magyartanárok találkozója: az első foglalkozás kreatív-produktív gyakorlatokból állt, a második során tananyag kiválasztási-elrendezési kérdésekről, olvasmányokról beszélgettek az oktatók, míg a harmadik foglalkozás keretében a kortárs irodalom oktatásáról esett szó. Amint azt lapunknak a két magyartanár elmondta, egyelőre még sokan ragaszkodnak a megszokott tanítási hagyományokhoz, tradíciókhoz. A kortárs irodalmi művekben is felfedezhetőek azonban azok a problémák, hagyományok, értelmezési kódok és műfajok, amelyek a régebbiekben. „Úgy gondolom, hogy a gyerekek sokkal nyitottabbak a kortárs irodalomra, mint amennyire ezt az iskola kihasználja. Jó lenne ebbe az irányba nyitni” — magyarázta érdeklődésünkre Fenyő D. György. Magyarországon, de itthon is, egyelőre a tanterv kötött, ez pedig mind a kortárs irodalom, mind a populáris irodalom oktatását megnehezíti. „Ez viszont fontos lenne, mert az úgynevezett magas irodalom megszerettetéséhez szükséges az, hogy a befogadó saját ízlése, érdeklődése is érvényesüljön — kölcsönösen elfogadó viszony alakuljon ki. Ebben az internet legalább olyan segítőtárs, mint ellenfél” — tette hozzá Arató László.

Az interneten ugyanis nagyon sok írott szöveg terjed: rengeteg olvasmány elérhető a világhálón, ingyen vagy kevesebb pénzért, mint egy nyomtatott könyv, éppen ezért a magyartanításban az internet új horizontokat is nyit. Az internet világában így ma már teljesen másként olvasunk, mint korábban: cikázunk a sorok, írások között, „szörfözünk” a különböző információk hullámain. Az információk, tényismeretek pillanatok alatt elérhetővé válnak az interneten, ezeket azonban nem magolni kell. A tanárnak abban kell segíteni, hogy a gyerekek ezeket elérjék és jól hasznosítsák — tették hozzá a magyartanárok.