×
2024. 04 24.

Nyögvenyelős továbbjutás

2018.03.31 - 05:32

A vérszegény játék ellenére sikerült kihasználni a hazai pályaelőnyt, és 2012 után ismét bejutni a női kosárlabda-bajnokság elődöntjébe: a Szatmárnémeti VSK a negyeddöntő harmadik meccsén 63–53-ra győzött a Temesvári SCM ellen, így összesítésben 2–1-re győzték le a bánságiakat a rájátszás első körében.

Ezzel a játékkal viszont kétséges, hogy sikerül-e az idénybeli harmadik döntőig eljutni, hiszen Marius Dobă tanítványai péntek este sem villogatak. Akár a szerencsének is köszönhető, hogy a harmadik mérkőzésen a temesváriak is gyengén játszottak, így sikerült kiharcolni a továbbjutást. 43 százalékos pontossággal dobták a VSK játékosai a közelieket, a 15 távoli próbálkozásból pedig csak 6 ért három pontot. Csak Porchia Green és Brittany Denson dobott 50 százalékon felüli pontosággal pénteken. És mindezek mellé 17 eladott labda rontja a VSK statisztikáját, amely méltán tükrözi a mérkőzés színvonalát. Úgy tűnik, hogy Dobă már nem tudja uralni az öltözői hangulatot, a játékosok már nem követik utasításai, a lányok többnyire saját elképzelésük szerint játszanak. Így történhetett meg az is, hogy a VSK korábbi egyik legjobbja, Marina Solopova pénteken a pályán töltött 25 perc alatt nem is próbálkozott közeli dobással, és csupán egy triplát jegyzett a négy kísérletből (6 szabaddobásból 5 betalált).

Most még a bírókra sem lehet panasz, hiszen 40 perc alatt csak 8-szor (!) fújtak a VSK ellen, míg a temesváriaknál 20-szor látott szabálytalanságot a Ciprian Ciocan, Amalia Marchiș, Ionuț Moraru bíróhármas.

A temesváriak pénteken 35 százalékos pontossággal találtak be közelről, 32 százalékos pontossággal dobtak távolról és a 6-ból csak 3 szabaddobást váltottak pontra. És ez volt a döntő péntek este. A román kosárlabda jövőjét illetően viszont jó hír lehet az, hogy a SCM legjobbja a 23 éves Dora Denisa Ardelean volt, aki 18 pontos hatékonysággal játszott Szatmáron.

Az eredmény alakulását tekintve, az első félidő szorosra sikeredett. 0–2-ről a VSK a 4. percig négy pontot tett a két csapat közé (8–4), majd az első negyed végén 11–12-ről Solopova szabaddobásai hozták előnybe a szatmáriakat (13–12). A 14. percben Green találatával lett hat pontos VSK-fór (23–17), de Ardelean triplájával, két perccel később ismét döntetlen volt az állás (25–25), majd Brosovszki-Boriga Mónika hárompontosával egy perccel a szünet előtt már hárommal vezetett a SCM (27–30). A 23. percben Ardelean triplája állította be legnagyobb SCM előnyt (31–37), de a 27. percig sikerült visszaszerezni az előnyt Taneisha Harrison hárompontosa után (44–43). A 35. percben vezetett először kilenccel a VSK (57–48), majd Solopova újabb szabaddobásai tizenegyet tettek a két csapat közé (59–48). A SCM ugyan még felzárkózott hat pontig (59–53), de Denson és Andra Mandache pontjai zárták a mérkőzést. Pontosabban, már a 39. percben beállt a 63–53-as végeredmény, amely jól tükrözi a két csapat hatékonyságát.

Kérdés, hogy ez a teljesímény mennyire lesz elég a VSK-nak a Brassói CSTBv Olimpia elleni elődöntőben. Ha Dan Calancea edző ugyanazt az aggresszív, ám hatékony védekezést kéri majd tanítványaitól, amellyel a temesváriak játszanak, akkor a szatmáriak nagy bajban lehetnek, hiszen a brassóiaknak sokkal jobb a támadójátékuk, mint a negyeddöntőbeli ellenfélnek. De verhető a Brassói Olimpia is, viszont ehhez kellő fegyelem kell a játékosok részéről.

A VSK legutóbb 2012-ben játszott bajnoki elődöntőt. Akkor az alapszakasz 6. helyéről indulva a döntőig jutott el a csapat. Az volt az utolsó bajnoki érem, amit a szatmári csapat szerzett.

A két nyert mérkőzésif tartó VSK – Olimpia elődöntős párharc pénteken kezdődik a Both Katalin Sportteremben.

Női kosárlabda Nemzeti Liga, rájátszás, negyeddöntő, 3. mérkőzés

Szatmárnémeti VSK – Temesvári SCM 63–53 (13:12, 16:18, 20:14, 14:9).

Szatmárnémeti (pontok száma/lepattanók/gólpasszok): Green (10/8/4), Sfîrlea (2/0/0), Mandache (15/5/2), Denson (10/16/5), Harrison (12/3/2), Uiuiu (6/0/1), Kádár, Solopova (8/7/5). Vezetőedző: Marius Dobă.

Temesvár (pontok száma/lepattanók/gólpasszok): Lloyd (14/2/3), Ardelean (15/4/3), Pane (0/1/0), Brosovszky-Boriga (8/6/3), Burdgess (10/9/11), Filip (5/1/2), Pop (1/1/0), Ivaschescu (0/1/0), Stoiedin (0/1/2). Vezetőedző: Mihai Coldea.

Az elődöntő párosításai

Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC – Kolozsvári Universitatea

Szatmárnémeti VSK – Brassói CSTBv Olimpia

Az 5–8. helyért

ACSB Teleorman Alexandria – Gyulafehérvári CS Universitatea

Aradi FCC ICIM – Temesvári SCM

Az első mérkőzéseket április 6-án, a másodikat április 12-én rendezik. Ha nem dől a továbbjutás, a harmadik mérkőzést április 15-én rendezik.

Szöveg: Pesek Attila

Fotók: Valentin Păduraru