×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
14 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Nyolcvan lejes szemétadó

2017.01.16 - 08:00
Megosztás:
Nyolcvan lejes szemétadó

Január elsejétől érvénybe lépett az a rendelkezés, amelyik kimondja, hogy a szemétszállító cégek tonnánként nyolcvan lejt kell hogy fizessenek a szemétlerakatokra vitt szemét után.

Január elsejétől elméletileg már fizetniük kellene az olyan szemétszállítóknak, mint amilyen a Florisal is az eddigi tarifák mellett nyolcvan lejt minden tonna Szamosdobra szállított, és a szeméttelepen lerakott szemét után. A hulladékadó útja az EU-s szakbizottságtól a lakosságig vezet, miután az EU kitalálta, hogy azért, mert nem csökken kellő mértékben a megtermelt hulladékmennyiség, Romániának adót kell fizetnie, mert túl szemetes. Az EU a román kormányt és a környezetvédelmi minisztériumot teszi felelőssé a hiányosságért és az államtól kéri a pénzt, ez viszont — mert megteheti — tovább hárítja azt a szemétlerakatokra. A hulladéktelepek pedig, mert szintén megtehetik, még tovább hárítják ezt azok felé a cégek felé, amelyek háztartási szemetet pakolnak le a telepén. A hulladékszállító cégek szintén nem hajlandóak „lenyelni” a pluszkiadást és mivel ugyancsak megtehetik, továbbhárítják ezt a díjat a lakosság és a velük szerződött viszonyban lévő önkormányzatok felé. A bűnbak és a befizető végül ezek, a sor végén álló entitások lesznek, mivel ők már nem tudják tovább adni a pluszköltséget, pedig biztos, hogy a minisztériumnak, a szemétdepónak vagy a szemétszállítónak van felelőssége abban, hogy nem megfelelő léptékű az újrahasznosítás, az emiatt kirótt többletadót mégis az emberek fizetik. Ha fizettetni kezdi a minisztérium a szemétadót, mintegy ötven százalékkal emelkedhet a szemétdíj Szatmár megyében.

Drágítana a Florisal is

A szatmárnémeti Florisal már minden önkormányzati partnerének kiküldte az értesítőt arról, hogy mivel arányaiban nem sikerült közelíteni a 2020-ra elvárt hulladékmennyiség-csökkentési szinthez, hamarosan az önkormányzatokra lesz kénytelen hárítani a szamosdobi szeméttelep által rá kirótt, az ott lerakott szemét tonnánkénti mennyiségére érvényes nyolcvanlejes büntetőtarifát. A többletköltséget a Florisal nem hajlandó a maga költségvetéséből kifizetni, továbbhárítja ezt a polgármesteri hivatalok felé, akik a maguk során ezt a lakosságra tervezik átterhelni majd, a lakosságnak pedig, miután az utolsó láncszem, és nincs hová továbbhárítania, ki is kell majd fizetnie. Két önkormányzati vezető reagált a jelenségre, Lázári azt tervezi, hogy új szemétszállító cég után néz, Pusztadaróc pedig költségvetésből szubvencionálná a különbözetet.

„Levélben értesített a Florisal már az év első napjaiban arról, hogy áll a helyzet — tájékoztatta szerkesztőségünket Lengyel István, Lázári község polgármestere —, és hogy ha a minisztérium bevezeti a nyolcvanlejes plusztarifát, akkor azt a szolgáltató át fogja hárítani a lázári önkormányzatra.” Lengyel tanácsülést hívott össze az ügyben, és miután a tanácsosok tíz tartózkodással és négy nem szavazattal elutasították a Florisal tervét, választ írt a szolgáltatónak. Úgy tudjuk, a levélben az állt, hogy amennyiben módosít a tavaly májusban meghosszabbított hulladékelszállítási szerződésben foglalt feltételeken a szolgáltató, azaz drágít, az egyezséget felbontják és olcsóbb szolgáltató után néznek.

A pusztadaróci hivatal szintén kapott ilyen levelet, a szemetet ott is a Florisal viszi el, végleges döntés itt még a kérdésben nincs, mondta el oldalunk megkeresése nyomán Găman Mihály polgármester, de nincs kizárva, hogy a községi költségvetésből finanszíroznák meg a költségtöbbletet, hogy ne kelljen ezt a lakosságra hárítani. Găman szerint van hasonlóra precedens, a közszolgáltatásokat finanszírozhatják a költségvetésből, Besztercén például a szemételhordás költségeinek egyharmadát a város fizeti.