×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Nyugati Szövetség — és Szatmár?

2018.12.12 - 15:07
Megosztás:
Nyugati Szövetség — és Szatmár?

A Nagyvárad, Kolozsvár, Arad és Temesvár alkotta Nyugati Szövetség létrejötte kapcsán felmerül a kérdés: Szatmárnémeti miért maradt ki?

 

Hatalmas és igencsak pozitív visszhangot kapott a Nyugati Szövetség (AVE) létrejötte — december 8-án ezzel az elnevezéssel kötött együttműködési megállapodást az ország négy nyugati nagyvárosának (Nagyvárad, Kolozsvár, Arad és Temesvár) polgármestere, azzal az elsődleges céllal, hogy nagyszabású, közös projekteket hozzanak létre. Mint az alapító okirat aláírásakor hangsúlyozták, bár elégedetlenek a Bukarest-központú politizálással, nem területi szeparatizmusra törekednek, „csak” regionális fejlesztési társulást kívánnak létrehozni (nem mellesleg az EU-ban 300 régió működik) az európai uniós források megpályázása és sikeres lehívása érdekében. No meg a négy város közötti mobilitási lehetőségeket akarják fejleszteni, az erdélyi, a Via Carpathia és a Temesvár–Belgrád autópálya megépítésének felgyorsítását szorgalmazni, a négy várost összekötő gyorsvasúthálózatot kiépíteni, régióközi és régión belüli tömegközlekedési hálózatot létesíteni, és egy-egy regionális kórházat is terveznek építeni Kolozsvárt és Temesvárt.

A Nyugati Szövetség létrejöttét követően nagyon sokan tették fel a kérdést — nemcsak magukban, de különböző fórumokon is —, hogy Szatmárnémeti miért maradt ki a sorból (még ha lakosságilag és gazdaságilag kisebb is, mint Nagyvárad, Kolozsvár, Temesvár), illetve hogy nem kellene-e szorgalmania csatlakozását az AVE-hez. A kérdést mi is feltettük a legilletékesebbnek, Kereskényi Gábor polgármesternek. „Nagyon örvendetes és jó dolog a Nyugati Szövetség létrejötte, hiszen az ország modern kori, 1989 utáni történelmében ez a legelső konkrét lépés a Bukarest-központúság 'megtörésére' — mindazonáltal arról sem szabad megfeledkezni, hogy a négy város polgármestere ugyanazon politikai párt tagja, a nemzeti liberálisok első vonalas politikusa is, akiknek egyenként megvannak a saját politikai céljaik is így, az európai parlamenti választások előtt. Ettől függetlenül kritikáik és elégedetlenségeik nagyon valósak és nagyon jogosak, de most, az ország jelenlegi törvénykezései szerint nem tudnak igazi alternatívát jelenteni a központosított kormányzással szemben — ahhoz ugyanis normális regionalizálás kell(ene), annak hiányában minden csak gyermekcipőben marad. Csak hogy egy példát említsek: városok, megyék is le tudnak hívni különböző uniós forrásokat, de nagy(obb) infrastrukturális beruházásokra cak az ország, a kormány tud komoly összegeket lehívni. Ha Szatmárnémeti és Nagybánya olyan gazdag lenne, hogy mellényzsebből ki tudná fizetni egy nyolcsávos út megépítését a két város között, a hatályos törvények értelmében akkor sem lenne jogunk, jogi keretünk hozzá. S ha már Nagybányát említettem — mikor legelőször hallottam, hogy tervezik a Nyugati Szövetség megalapítását, beszélgettem is erről Ilie Bolojan nagyváradi polgármesterrel —, földrajzilag is úgy lenne értelme ennek a szövetségnek, ha Szatmárnémeti és Nagybánya is beletartozna, no meg természetesen Brassó, hiszen Brassó nélkül bármiféle erdélyi szövetség elképzelhetetlen, az a keleti 'végvár', míg Nagyvárad a nyugati, Kolozsvár pedig a közép” — fejtette ki Kereskényi. Hozzátette: bár az AVE egyértelműen a jelenlegi kormánnyal szemben pozicionálja magát, sem a kormány, sem a kormányzó Szociáldemokrata Párt nem fog reagálni, „hiszen csak egyetlen normális reakciójuk lehetne: megépíteni az észak-erdélyi autópálya hiányzó, berettyószéplaki szakaszát”.

 

Szabó Kinga Mária