×
2024. 04 25.

Oda a pályaelőny, Dobă mehetne

2018.03.24 - 05:12

Nagy szégyen érte a szatmáriakat: a dollár százezreket költő VSK-nak kosárlabda-leckét adott Szatmáron a harmadannyiból gazdálkodó Temesvári SCM. Marius Dobă edzőként elégtelenre vizsgázott, ilyen teljesítmény mellett szakvezető nélkül is játszhat a VSK.

Hiába költ dollár százezreket a szatmárnémeti önkormányzata a Városi Sportklub női kosárlabdacsapatára, amikor nincs egy olyan személy a kispadon, aki felemelkedik a játékosai színvonalára: Marius Dobă, aki először dolgozik vezetőedzőként egy csapatnál, újfent péntek este is bizonyította, hogy nem alkalmas a szakvezetői munkára – legalábbis ezen a szinten, nem. A VSK ugyanis tudásán alul szerepelve kapott ki idehaza a Temesvári SCM csapatától a bajnoki rájátszás első körének első mérkőzésén, és ezzel gyakorlatilag a legjobb négy közé jutás is veszélybe került.

Pénteken ötlettelenül játszott a VSK, Dobă pedig nem tudott lépni a temesváriak agresszív védelmére. A szakvezetőként alkalmazott egykori csapatmenedzser „rótta” a kilométereket a kispad előtt, viszont egy épkézláb utasítást sem tudott adni a tanácstalanul játszó tanítványainak. Így az irányító, Porchia Green vette kézbe a dolgokat. Az időkérésnél is az amerikai játékos volt az, aki magyarázta csapattársainak a taktikát, Dobát pedig szemmel láthatóan nem is zavarta ez.

Már az a korábbi döntése is hibásnak bizonyult, hogy múlt héten, a bajnoki középdöntő második tornájára ne vigye magával Alexandriára Andra Mandachét és Marina Solopovát, hiszen a két rutinos játékos ezzel ki is esett a rutinból. Pénteken mindkét játékosnak egy félidő kellett, hogy ráhangoljon a meccsre, viszont addig a harmadannyi büdzséből gazdálkodó Temesvári SCM 25 (huszonöt) ponttal vezetett a szatmárnémeti Both Katalin Sportteremben.

Pénteken már az első negyedben is a temesváriak játéka érvényesül a pályán. Egyszer sem vezetett a VSK, és csak egy alkalommal, a 4. percben zárkózott fel egy pontra (7–8). Azonban a temesváriak egy káprázatos tripla-sorozatban kezdtek, amikor Brosovszky-Boriga Mónika, Dora Ardelean, Dlesha Arlene Lloyd, majd Roxana Pane kétszer is zsinórban betalált távolról, így a 8. percben már tizenhárom pont volt a két csapat között (10–23). Az első tíz percben egyedül Green félpályás triplája volt megtapsolható a szatmáriak játékába, azonban mindezek után sem változott a mérkőzés képe. Már a 12. percben húsz pont volt a SCM-fór (15–35), de Dobă várt még öt percet, míg végre időt kért. Viszont ez sem segített, hiszen a VSK játékában semmi sem változott, sőt, a vendégek a 19. percben, Lloyd újabb triplája után már huszonöttel vezettek (27–52).

Innen fordultak a csapatok a második félidőre, amely Solopova és Brosovszky-Boriga hárompontos párbajával indult (33–55). Sokkal jobban játszott a VSK, ami a közönséget is felrázta, és egyre hangosabban kezdte buzdítani a szatmári csapatot. Brittany Denson, Kristina Baltic és Alexandra Uiuiu szabaddobásból talált be, így az utolsó tíz perc mínusz 13-ról kezdődött a VSK-nak (48–61). Baltic és Solopova tovább faragtak a hátrányból (51–61), viszont edzői segítség nélkül a VSK játékosai kapkodni kezdtek és halmozták a hibákat a védekező játékban. Adina Stoiedin és Leeza Burdgess zavartalanul szórhatták a pontokat, így a SCM pillanatok alatt lenyugtatta a kedélyeket (54–71). Solopova is triplázott, és végre Taneisha Harrison távoli kísérlete is betalált, Mandache pontjaival pedig négy perccel a vége előtt már csak hat pontot kellett volna ledolgozni (65–71). Most sem jött semmilyen utasítás a szatmári kispadról, csak 34 másodperccel a vége előtt kért időt Dobă. Nem tudjuk, hogy mit mondhatott a lányoknak, de a gyors letámadás hiányzott a szatmári játékból, így egy szégyenletes tizenegy pontos vereséggel ért véget a meccs (71–82).

A párharc még nem dőlt el, hiszen a két nyert mérkőzésig tartó párharc kedden Temesváron folytatódik. A győzelem terhe alatt játszik a majd a VSK, hiszen újabb SCM-győzelem esetén véget ér a szatmáriak bajnoki idénye. Ebben az esetben viszont a VSK vezetői meg kell magyarázzák, hogy mi értelme volt a túlköltekezésnek – úgy, hogy egyetlen szatmári játékos sem nyerhetett több rutint ez idő alatt, hiszen Szmutku Renáta, Kádár Annamária és Oláh Andrea is a kispadot koptatták ebben az idényben.

A keddi, temesvári mérkőzés 19.30 órakor fog kezdődni. VSK-győzelem esetén a mindent eldöntő meccset pénteken játsszák majd Szatmáron. Reméljük, hogy nagypénteken is láthatunk majd a Both-teremben bajnoki kosárlabdameccset…

Női kosárlabda Nemzeti Liga, rájátszás, negyeddöntő, 1. mérkőzés

Szatmárnémeti VSK – Temesvári SCM 71–82 (15:27, 12:25, 21:9, 23:21).

VSK (pontok száma/lepattanók/gólpasszok): Green (10/5/3), Sfîrlea, Solopova (16/8/7), Mandache (10/5/2), Denson (12/0/6), Uiuiu (5/0/2), Lazăr, Baltic (6/7/1), Harrison (12/2/3). Vezetőedző: Marius Dobă.

Temesvár (pontok száma/lepattanók/gólpasszok): Lloyd (26/5/3), Ivaschescu (0/1/0), Ardelean (3/0/2), Brosovszky (13/6/2), Burdgess (13/7/4), Filip (2/1/2), Pop (2/2/0), Pane (6/1/1), Stoiedin (17/9/2). Vezetőedző: Mihai Coldea.

Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC – Gyulafehérvári CS Universitatea 96–44

Brassói CSTBv Olimpia – Aradi FCC ICIM 73–66

Kolozsvári Universitatea – ACSB Teleorman Alexandria 72–71

A párharcok második mérkőzéseit kedden rendezik Temesváron, Gyulafehérváron, Aradon, illetve Alexandrián.

Szöveg és képek: Pesek Attila