×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
5 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Oktatási segédanyagok: új módszertan, régi procedúra

2018.01.19 - 13:45
Megosztás:
Oktatási segédanyagok: új módszertan, régi procedúra

Szinte úgy telt el az első félév, hogy a pedagógusok nem használhattak oktatási segédanyagokat. 4 hónap után új módszertan és régi procedúra szerint történik a munkafüzetek kiválasztása.

Még tavaly augusztusban döntött úgy a tanügyminiszter, hogy érvényteleníti a használatban lévő összes didaktikai segédeszközt, arra hivatkozva, hogy 2002 óta nem létezett ezek felülvizsgálatára vonatkozó tanügyi rendelet. Így a használatban lévő összes munkafüzetet és oktatásban használatos, a tankönyvek kiegészítőjeként szolgáló egyéb segédeszközöket érvénytelenítette a minisztérium, amíg felülvizsgálatra és újbóli hitelesítésre nem kerülnek. A nyár folyamán Liviu Pop 30 napos határidőt szabott meg a segédeszközök felülvizsgálatára és akkreditálására annak érdekében, hogy a tanév során már visszakerülhessenek a padokra az eddig használt vagy az újabb munkafüzetek.

A január 9-én kiadott, többek között erre is vonatkozó tanügyminisztériumi rendelet közel négy hónap elteltével kínál megoldást az előállt helyzetre, előírva a jövőben használatba kerülő segédanyagok kiválasztásának módszertanát.

A rendelet értelmében a jövőben nemcsak a pedagógusok, de a szülők is beleszólhatnak abba, hogy milyen didaktikai segédeszközökből tanulhatnak a diákok. A módszertan szerint a pedagógusok által kiválasztott segédeszközöket előbb egy szakmai bizottság bírálja el, majd az osztályfőnöknek és a szülői bizottságnak is rá kell bólintania. A minisztérium által jóváhagyott kiadványok listáját január 5-én tette közzé a szaktárca, a listán pedig több mint 1200 cím szerepel, ezekből van lehetőség választani.

Szejke Ottilia elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelő lapunknak elmondta, hogy eddig sem történt másként az oktatási segédanyagoknak a kiválasztása. Miután a pedagógusok szülői értekezleteken bemutatták a szülői közösségnek azokat a kiadványokat, amelyekből dolgozni szerettek volna a diákokkal, a szülők véleményt formálhattak ezekkel kapcsolatban. A szülők legtöbbször el is fogadták a pedagógusok szakmai döntését, ha pedig volt olyan eset, hogy mégis másképp döntöttek, elmondták, hogy az eddigi tapasztalataik alapján miért is nem szeretnének egy-egy munkafüzetet megvásárolni.

A szaktanfelügyelő hozzátette, hogy mivel közfelháborodást keltett ezeknek a kiadványoknak a forgalomból való kivonása, a tanügyminisztérium szükségesnek látta rendeletbe foglalni az új módszertant a kedélyek lecsillapítása érdekében, viszont maga a procedúra végeredményben sokat nem változott.

Szejke Ottilia hozzátette azt is, hogy ebben a tanévben a didaktikai segédeszközök hiányának a harmadik és negyedik osztályos pedagógusok látták leginkább kárát, ugyanis ezekben az osztályokban csak kevés tantárgyból vannak tankönyvek, így több olyan tantárgy is van, amelyekből nagy szükség van a segédanyagra.

 

Bajnai Botond