×
2024. 04 24.
Szerda
György
13 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Olcsóbb, ha szelektíven gyűjtünk

2018.12.10 - 14:36
Megosztás:
Olcsóbb, ha szelektíven gyűjtünk

Januártól előnybe kerülnek azok, akik szelektíven gyűjtik a szemetet, ugyanis a kormány kötelezővé tenné a szemétdíj differenciált számlázását. A szelektíven gyűjtők kevesebbet fognak fizetni.

Az ősszel megjelent 74-es sürgősségi kormányrendelet által megállapított módosítások révén javítana a kormány az ország hulladékgazdálkodási stratégiáján. Erre elsősorban környezetvédelmi szempontból volna szükség, másrészt pedig azért, mert az európai uniós előírások is megkövetelik, hogy 2020-ig a tagországokban legalább 50%-os legyen a szelektív gyűjtött hulladékok aránya.

Békéssy Erzsébet, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség (APM) igazgatója szerint ettől Románia még nagyon távol áll, hiszen országos szinten nagyjából 10% ennek aránya, míg Szatmár megyében a megtermelt szemét alig 6–7%-át gyűjtjük szelektíven.

A vonatkozó 74-es sürgősségi kormányrendelet három jogszabályt módosít: a hulladékgazdálkodási és a csomagolóanyagok kezelésére vonatkozó törvényt, a környezetvédelmi alapot szabályozó rendeletet, és kötelezővé teszi a differenciált díjszabást.

Ennek köszönhetően — mutatott rá az APM igazgatója — kötelesek vagyunk új stratégiákat kitalálni annak érdekében, hogy a megyénk megtermelt hulladékát az uniós szabványok szerint kezdjük el gyűjteni. Erre most már a vonatkozó kormányrendelet is sarkallná a lakosságot, viszont egyelőre nehezen kivitelezhetőnek tűnik a gyors felzárkózás.

A környezetvédelmi ügynökség próbál megragadni minden olyan lehetőséget, amellyel a lakosságot ösztönözni tudnák a szelektív hulladékgyűjtésre, viszont eddig nem volt senki számára túl motiváló a szelektív hulladékgyűjtés, mivel anyagilag senki nem járt jobban, ha úgy gyűjtötte.

„Legalább a hulladékok 4 fő típusát kellene szelektíven gyűjteni, tehát a papírt, a műanyagot, a fémet és az üveget. A zöld hulladékot komposztálni kellene, és az ezután fennmaradt, megválogatott háztartási hulladéknak kellene a szeméttelepre kerülnie. Ha ez így megvalósulna, a szamosdobi hulladéklerakóba csak nagyon kis mennyiség kerülne” — magyarázta Békéssy Erzsébet.

Az APM igazgatójának véleménye szerint minden önkormányzatnak létre kellene hoznia egy új stratégiát és egy ehhez igazított infrastruktúrát, azért, hogy a lakosság csak azután a hulladékmennyiség után fizessen, amit ő maga termel. Amit újra lehet hasznosítani, azt gyűjtsék szelektíven, a maradék pedig már olyan kicsi mennyiség lenne, hogy a szemét díj is megfeleződhetne.

„Amíg a szemétszállító szolgáltatások sem olyanok, amilyenre szükség volna, nehéz motiválni a lakosságot, hogy szelektíven gyűjtsön, mert ugyanannyit fizet az is, aki így tesz, mint aki mindent egybe gyűjt.”

Erre állított ragyogó példát a Bihar megyei Szalacs község önkormányzata, Horváth Béla polgármester vezetésével, ahol rendelet értelmében egy olyan infrastruktúrát vezetek be, amely révén 3 hónap alatt 3%-ról 60%-ra tudták növelni a szelektív hulladékgyűjtés arányát.

A Szalacson alkalmazott módszert szívesen be is mutatná a község a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökségnek, de akár a megye minden önkormányzata számára, ezért meghívót is küldtek az APM részére, azzal az üzenettel, hogy december 14-én, pénteken vegyenek részt megyénk minél több polgármestere kíséretében azon a szalacsi bemutatón, amelyen a hulladékgazdálkodási stratégiáját prezentálja a község.

„Ez egy nagyszerű lehetőség, hogy valami új és okos dolgot tanuljunk olyanoktól, akik már egy jó úton haladnak, éppen ezért remélem, hogy minél több polgármester velünk tart pénteken Bihar megyébe” — tette hozzá Békéssy Erzsébet, aki azt is elmondta, nemrég egy pályázati lehetőség is megjelent az Országos Környezetvédelmi Alap honlapján, amit minden megye kihasználhat, a szelektív-hulladékgyűjtés népszerűsítésére január 31-ig lehet pályázni.

Kérdésünkre, hogy milyen következményekkel járhat, ha nem teljesülnek a szelektív-hulladékgyűjtés feltételei, az APM igazgatója egyelőre nem tudott konkrét válasszal szolgálni, mivel a rendelet nem tér ki erre, de meglátása szerint a kormány időlegesen elrendelhet olyan ellenőrzéséket, amelyek erre vonatkozóan bírságok kiszabásával járhat.

 

Bajnai Botond