×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
8 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

Ombudsman: az állampolgárok egészséghez való joga sérül

2020.02.20 - 09:27
Megosztás:
Ombudsman: az állampolgárok egészséghez való joga sérül

Alkotmányossági kifogást emelt a nép ügyvédje az ellen a sürgősségi kormányrendelet ellen, amelynek értelmében a páciensek magánkórházakban is igénybe vehetik az országos egészségügyi programok keretében nyújtott szolgáltatásokat — közölte az Agerpres hírügynökség.

A nép ügyvédje szerint az egészségügyi reformról szóló 2006/95-ös törvényt módosító, 2020/25-ös sürgősségi kormányrendelet szembemegy az alkotmány előírásaival, és „súlyosan sérti a román állampolgárok egészséghez való jogát”.

A beadványban leszögezik, hogy a rendelet kezdeményezői elmulasztottak jóváhagyást kérni a technikai támogatást nyújtó minisztériumközi bizottságtól — bár ez a törvény által előírt kötelezettségük lett volna, mivel a jogszabály a sürgősségi ellátásra is kitér —, ennélfogva a teljes rendelet alkotmányellenes — állítják.

Hangsúlyozzák továbbá, hogy a jogszabály polgári jogokat és szabadságokat érint, márpedig az alkotmány tiltja ilyen rendeletek kiadását, ugyanakkor nem jelölik meg, hogy milyen rendkívüli helyzet indokolta a sürgősségi rendelet elfogadását.

A nép ügyvédje szerint a 2020/25-ös sürgősségi kormányrendelet sérti az egészség védelméhez és az állami egészségügyi intézményekben való ellátáshoz való jogot.

„Amennyiben az állami alapok nagy része a magánszektorhoz kerül, közép- és hosszú távon ez az állami egészségügyi rendszer fokozott elszegényedéséhez fog vezetni” — nyomatékosítja.

A beadványban arra is rávilágítanak, hogy ez esetben nem korrektek a versenyfeltételek, mivel az állami szolgáltatónak különféle törvényi és adminisztrációs kötelezettségei vannak. „A magánszektor például saját maga állította szabályok szerint szerzi be a különféle anyagokat és gyógyszereket, számára nem kötelező betartani a közbeszerzésekre vonatkozó törvényt, míg az állami szektor köteles alávetni magát a közbeszerzési törvényben előírt eljárásoknak” — hangoztatják.

A nép ügyvédje azt is kifogásolja, hogy a 2020/25-ös sürgősségi kormányrendelet „liberalizálja a sürgősségi ellátást”. Ez nagy paradigmaváltást jelent, amely nem vihető végbe széles körű konzultáció nélkül — teszi még hozzá.