×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
5 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Orvosokra lenne szükség

2014.09.02 - 11:34
Megosztás:
Orvosokra lenne szükség

Folytatódik az orvos-exodus Romániában, megállíthatatlannak tűnik a jó szakemberek elvándorlása. Nem csak szakorvosok és fogorvosok, de nagyon sok asszisztens is nyugati államokban vállal munkát.

 

A Román Orvosi Kamara adatai szerint 2008 óta tavaly kérték a legtöbben (2995-en) a munkavállaláshoz szükséges igazolásokat. Az igénylők száma 2010-ben ugrott meg látványosan, hiszen 2008-ban 1155-en kérték, 2009-ben 1401-en, majd a következő évben már 2879-en. 2011-ben 2982-re nőtt az igénylők száma, ami 2012-ben enyhén mérséklődött, 2460-an váltották ki az igazolásokat. 2008 óta összesen 13 872 orvos folyamodott az orvosi kamarához hasonló kéréssel. A legtöbben (2406) az általános orvosok közül kérték az elvándorláshoz szükséges papírokat, majd a háziorvosok következnek 1862 kérvénnyel. Emellett csaknem 840 sebész is kiváltotta a külföldi munkavállaláshoz szükséges iratokat. Az orvoskamara szerint az elvándorlás folytatása azt bizonyítja, hogy az orvosok továbbra sem bíznak a romániai társadalomban és az egészségügyi rendszerben. A szakmai szervezet szerint az Európai Unióban a romániai kezdő gyakorló orvosok kapják a legkisebb fizetést, átlagosan kétszáz eurót havonta. A szakorvosok átlagosan 435 eurót visznek haza.

 

Kevés a szakember

 

Évek óta orvoshiánnyal küszködik a szatmári egészségügy. A frissen végzettek legtöbbje külföld felé kacsintgat, de nem csupán a rezidens orvos és a szakorvos kevés, hanem a tapasztalt asszisztensek közül is egyre többen hagyják el az országot a jobb fizetés és a minőségi munkakörülmények reményében. Amíg pedig a szakembereink inkább külföldön vállalnak munkát, maguk mögött hagyva a romániai egészségügyet, addig a kórházak egyre nagyobb munkaerőhiánnyal küzdenek.

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság jelentése szerint a megye kórházainak legalább 30 szakorvosra és közel 130 asszisztensre, betegápolóra lenne szüksége. A Szatmár Megyei Kórházban több szakterületen, mint például az intenzív terápián vagy a sürgősségin szakemberhiány van, de szükség lenne nefrológus és újszülött szakorvosra. Arról nem is beszélve, hogy több betegápoló és asszisztens sem ártana. „A Szatmár Megyei Kórházban 750 asszisztens, bába és ápoló teljesít szolgálatot. Ez nagyon kevés, hiszen legkevesebb 870-re lenne szükség ahhoz, hogy a páciensekre még jobban oda tudjunk figyelni” — hangsúlyozta Gabriela Opriş, a Romániai Általános Orvosi Asszisztensek, Szülésznők és Orvosi Asszisztensek Rendjének szatmári alelnöke, a megyei kórház ellátási igazgatója. A nagykárolyi kórházban sem sokkal jobb a helyzet, hiszen ahhoz, hogy gördülékenyebben menjen a munka, az asszisztensek és ápolók mellett radiológusra, aneszteziológusra, pszichiáterre, gyermekorvosra is nagy szükség lenne.

Fogorvosokból is jóval kevesebb van, mint pár évvel ezelőtt. A Szatmári Fogorvosi Kamara adatai szerint pár év alatt 230-ról 195-re csökkent a megyében a fogorvosok száma. A legtöbben Ausztriában, Németországban, Franciaországban állnak alkalmazásba, hiszen a sokkal magasabb fizetés mellett ezekben az országokban jóval nagyobb megbecsülés övezi a munkájukat.

 

Bumbuluţ Krisztina