×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
11 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Sport

Osváth Richie Az év parasportolója Magyarországon

2018.01.12 - 09:55
Megosztás:
Osváth Richie Az év parasportolója Magyarországon

A szatmárnémeti Osváth Richárd kerekesszékes vívót választották meg a Magyar Sportújságírók Szövetsége (MSÚSZ) által kiírt szavazáson Az év fogyatékos férfi sportolójának.

A budapesti Törekvés színeiben küzdő kiváló sportoló többszörös oaralimpiai-, világ- és Európa-bajnoki érmes, és jelenleg a tőrvívók világranglistájának a vezetője. Richie mégis az a visszafogott személy maradt, mint régen, és nem felejtette el, hogy hol kezdte el a sportolást. Köszöntőbeszéde első mondata ugyanis Lengyel Évának és File Attila edzőknek szólt, akik a szatmárnémeti Csipler Sándor Vívóteremben fegyvert adtak a kezébe, és megtanították vívni. „Köszönöm szatmárnémeti edzőimnek, Lengyel Évának és File Attilának, hogy megszerettették velem a vívást, és jelenlegi mestereimnek, Beliczay Sándornak, Erdei Péternek és Szirmai Benedeknek. Külön köszönöm feleségemnek és hároméves kisfiamnak, akik talán a legtöbb erőt adják nekem ahhoz, hogy elérjem céljaimat” — szólt rövid köszöntőbeszédében Richie, aki ép sportolóként junior-bajnok volt Romániában.

„Erre a gyerekre büszke lehet minden szatmári — mondta lapunknak Lengyel Éva, aki nem tagadja, megkönnyezte tanítványa sikerét. — Richie egy értékes ember és kiváló sportoló. Nem felejti el soha, hogy honnan indult. Ez az eredmény valahol a munkánk megkoronázása. Nagyon büszkék vagyunk rá, nagyon örülünk neki és gratulálunk” — tette hozzá a Szatmárnémeti SK edzője.

A kerekesszékes vívás egyébként tarolt a fogyatékos sportolók kategóriájában. A legjobb edzőnek járó díjat ugyanis Beliczay Sándor kapta, aki beszédében hangsúlyozta, hogy a díjat a 49 éves korában december 30-án elhunyt Szalay Gyöngyi hétszeres világbajnok, olimpiai bronzérmes párbajtőrvívó emlékének ajánlja. Az év fogyatékos csapata a női kerekesszékes vívóválogatott lett, amelynek egyik tagja, Krajnyák Zsuzsanna nyert a nőknél. Mindkét kategóriában címvédés történt.

A díjazottak a ZEMA Porcelánmanufaktúra által kifejezetten erre az alkalomra tervezett és készített, 21 karátos arannyal díszített díjat vehették át.

Az ép sportolók között a férfiaknál Baji Balázst, a nőknél Hosszú Katinkát választották a 2017-es év sportolójának. A 60. alkalommal kiírt szavazás díjait csütörtökön a Nemzeti Színházban rendezett M4 Sport-Az Év sportolója gálán adták át.

Baji tavaly a londoni világbajnokságon bronzérmes volt 110 méteres gátfutásban, ezzel az első magyar atléta lett, aki szabadtéren, futószámban dobogóra állhatott a vb-n, illetve győzni tudott az Universiadén.

A háromszoros olimpiai bajnok Hosszú tavaly a budapesti vb-n két arany-, egy ezüst- és egy bronzérmet szerzett, a koppenhágai rövidpályás Európa-bajnokságon pedig mind a hat számot megnyerte, amelyben indult.

Hosszú hatodszor bizonyult a legjobbnak, ezzel megközelített a csúcstartó, hétszeres győztes Egerszegi Krisztinát. Hosszú Katinka a kilencszeres Grand Slam-torna győztes teniszezőtől, Szeles Mónikától vehette át az elismerést. „Nagyon izgultam, hogy én nyerjek, mert nagyon nagy megtiszteltetés Szeles Mónika kezét megrázni. Nagy megtiszteltetés Szeles Mónika kezét megrázni — emelte ki Hosszú, aki Szöllősi Györgytől, az MSÚSZ elnökétől az Európai Sportújságírók Szövetségének a kontinens legjobb női sportolónőjének járó díját is átvehette. — Tényleg alig jutok szavakhoz! Köszönöm szépen a sportújságíróknak, hogy hatodszor választottak meg. Örülök, hogy még nem untak meg. Köszönöm szépen Magyarországnak a tavalyi évet. A világbajnokság itthon: életem legszebb pillanatai voltak és lesznek ezek. Pályafutásom csúcsa volt, soha nem fogom elfelejteni — nyilatkozta az úszó, aki köszöntésében említést tett férjéről és edzőjéről, Shane Tusupról is, akivel viszont az utóbbi hetekben megromlott a viszonya, a csütörtöki gálára is küölön érkeztek. — Szeretném megköszöni a családomnak az állandó támogatást. Nagypapámnak, hogy megtanított úszni. Shane-nek, hogy mindig kihozza belőlem a maximumot. Köszönöm szépen még egyszer!”

Az edzők és szövetségi kapitányok összevont kategóriájában egyébként Shane Tusup győzött, aki magyarul elmondott beszédében elnézést kért azoktól, akik kiálltak mellette, mert – mint mondta – sokakat megbántott a viselkedésével. Leszögezte: elfáradt, kimerült és sokat hibázott. „A sok munka közben nem vettem észre, hogy példaképpé kellene válnom, hogy ami korábban belefért, ma már nem fér bele” — fogalmazott. Feleségének megköszönte, hogy akkor is bízott benne, amikor senki más. „A világbajnokság nagyobb csoda volt, mint az olimpia, de eljutni is nehezebb volt addig. Köszönöm azoknak, akik szerint negyedszer is megérdemlem ezt a díjat, gondolom, inkább szakmai érvek szóltak mellettem, mint a szimpátia. Idén azon fogok dolgozni, hogy ez megváltozzon. Köszönöm, Magyarország!”

Az év legjobbja a hagyományos csapatsportokban a női kézilabda Bajnokok Ligája-győztes és magyar bajnok Győri Audi ETO KC lett.

Az egyéni sportágak csapatversenyei kategóriában a Balázs Attila, Fucsovics Márton, Piros Zsombor, Gödry Levente, Borsos Gábor összetételű tenisz Davis Kupa-válogatott kapta a legtöbb voksot, mivel 1996 után visszakerült a világcsoportba, a legjobb 16 együttes közé.

Az év férfi labdarúgójának Nikolics Nemanját választották, aki az észak-amerikai profiliga (MLS) alapszakaszában gólkirály lett a Chicago Fire színeiben. „Nagy megtiszteltetés ennyi példakép és nagy bajnok mellett ünnepelni. Tavaly az ismeretlenbe vágtam bele, és örülök annak, hogy Amerikában is megálltam a helyem. Idén sem lesz másként, cél a gólkirályi cím és az eredményes játék a magyar válogatottban” — szögezte le Nikolics.

Az év női labdarúgója a VfL Wolfsburg és a válogatott támadója, Jakabfi Zsanett lett.

Az év góljára a szurkolók még a gála idején is szavazhattak. A legtöbben a Ferencváros 19 éves ghánai labdarúgója, Joseph Paintsil találatát látták a legszebbnek, amelyet a Videotonnak lőtt.

A Magyar Labdarúgó-szövetség életműdíját Mészöly Kálmán korábbi kiváló labdarúgó, edző, szövetségi kapitány kapta. „Sokszor játszottam sok ember előtt, nagy stadionokban, de ilyen fogadtatásban, ilyen tapsviharban még az utolsó mérkőzésemen sem volt részem” — fogalmazott a könnyeivel küszködve Mészöly. Hozzátette, meg szeretné élni, hogy a magyar válogatott kijusson a világbajnokságra.

A Magyar Olimpiai Bizottság és az MSÚSZ életműdíját Balczó András háromszoros olimpiai bajnok öttusázónak, a Nemzet Sportolójának adták át, akit a közönség felállva, vastapssal köszöntött. „Megérkezés volt számomra ez a csodálatos fogadtatás. A lelkünk az, amit ápolni kell. Hogy tudják a sportolók, a lényeg ez a három szó: erőnek, szeretetnek és józanságnak lelkét kaptátok” — fogalmazott Balczó.

„A sport nevelés, a sport közösség, a sport nemzeti öntudat, a sport egészség és kultúra. Sőt, nekünk, magyaroknak még annál is egy kicsit több” — mondta Szöllősi György. Kiemelte, az elmúlt 60 esztendőben az Év sportolója szavazáson díjazottak értékálló, megsüvegelendő teljesítményük révén még ma is megbecsülésnek örvendenek.

(mti)