×
2024. 04 23.
Kedd
Béla
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Ősztől jön az új román tanterv

2017.02.16 - 13:36
Megosztás:
Ősztől jön az új román tanterv

Azok a magyar tagozatos diákok, akik ősszel kezdik az ötödik osztályt, már az új, kommunikációközpontú alternatív román tanterv szerint folytathatják tanulmányaikat, amely a pedagógusok reményei szerint is hasznos lesz a magyar gyerekek román nyelvfejlesztésben.

Hat éve indult el az a kezdeményezés, amely azt szorgalmazza, hogy a romániai magyar diákok ne ugyanazon feltételek mellett tanulják a román nyelvet, mint a román gyerekek. A pedagógusok véleménye szerint a magyar gyerekek soha nem tudják behozni a román gyerekekkel szembeni hátrányukat, ami a nyelv anyanyelvi szintű ismeretét illeti.

A kezdeményezésnek köszönhetően az elemi osztályokban magyar tagozaton már évek óta nem anyanyelvként tanulják a románt a diákok, és ha vannak is közös pontok a két tanterv között, a magyar gyerekek számára íródott tankönyvek már sokkal inkább a nyelvhasználatra és a kommunikációra fektetik a hangsúlyt. Az, hogy ezt a fajta módszertant hány pedagógus képes megfelelően továbbvinni, már más kérdés, hiszen a tanítóképzőkben és egyetemeken egyikőjük sem tanulta, hogyan kell a románt nem anyanyelvként oktatni. Ettől függetlenül maga az elképzelés működőképesnek tűnik, és az oktatási minisztérium az V–VIII. osztályosok számára is előkészítene egy ilyen, alternatív tantervet, ugyanis még mindig fennáll a szakadék a negyedik és ötödik osztályosok nyelvtanulási módszertana között, mert amíg negyedikben nem anyanyelvként tanulják a magyar tagozatos gyerekek a románt, ötödiktől már ugyanúgy várják el tőlük a nyelv ismeretét, mint a román tagozatos ötödikesektől.

A minisztérium tervezete szerint március elején fogadnák el az V–VIII. osztályosok tanterveit, köztünk a nemzeti kisebbségek számára készült román tantervjavaslatot is.

A magyar tagozatos V–VIII. osztályok számára megírt román tanterv folytatná az elemi oktatásban követett módszertant, tehát a szóbeli, írásbeli felfogó- és kifejezőképességet együtt, integrált módon fejlesztenék tovább.

Az új tanterv a korábbihoz képest jóval több nyelvtant tartalmaz annak érdekében, hogy a diákok logikusan felépítve, ne pedig sémák alapján használják a román nyelvet, ugyanis ez az egyetlen módja, hogy a való életben is használni tudják azt.

A változás azokat a diákokat érintené, akik ősztől kezdenék meg az ötödiket. Természetesen a magyar érdekképviselet és főként az RMDSZ szorgalmazza ennek a metódusnak a továbbvitelét a líceumi osztályokra is, viszont a tervek roppant lassú életbeléptetése miatt nem tudni, hogy a IX–XII.-esek számára mikorra várható egy alternatív tanterv kidolgozása és bevezetése.

„A 2011-es tanügyi törvény 46. cikkelye valóban történelmi előrelépést jelentett: az iskolai oktatás minden szintjén a magyar anyanyelvű, magyarul tanuló diákoknak úgy tanítanák a román nyelvet, hogy tekintettel vannak arra, hogy ez nekik nem anyanyelvük, és elsősorban a beszélt román nyelv tudását célozzák meg. Most a történelemben először mindez az elsőtől a tizenkettedik osztályig megvalósulna” — fogalmazott Magyari Tivadar, az RMDSZ oktatási ügyekért felelős ügyvezető alelnöke a frakció február 11-én kiadott közleményében.

 

A felsőbb osztályokban is fontos a váltás

 

A témával kapcsolatban a Szatmárnémeti Református Gimnáziumban tanító Petrovai Diana romántanárnőt is megkérdeztük.

„Mivel az érettségin is nagy hangsúly tevődik a szövegértésre, nagyon fontos, hogy a diákok jól beszéljenek románul, mire befejezik a líceumot. Látva az V–VIII. osztályosok számára elkészített tantervet észrevehetjük, hogy valóban hangsúlyossá válik a szövegértés és szövegértelmezés, és nem is feltétlenül csak irodalmi szövegekről van szó. Ezek nagyon fontos módszertani változtatások, ugyanis ezek által talán egyszerűbb lesz a diákoknak is a líceum végére elérni az EU-s normák szerint számított B2-es nyelvtudási szintet.

A most használatban lévő tanterv nagy hangsúlyt fektet a nyelvtanra, viszont az új tanterv inkább azon belül is a nyelv helyes használatát próbálja megtanítani. Fontos, hogy a diák, ha megfogalmaz egy szöveget, akkor helyesen használja az igeidőket, a nemeket és más lényeges grammatikai elemeket annak érdekében, hogy egy jól működő nyelvhasználat alakuljon ki nála. Értse meg a nyelv működési szabályait, tanulja meg használni a román nyelvet, mert sajnos még XII. osztályban is vannak olyan diákok, akik egyszerűen nem tudnak románul. Sőt, jelenleg úgy néz ki, hogy a mostani felsőbb osztályokban sokszor nehezebben megy a szövegértés, mint mondjuk V–VIII.-ban.

Éppen ezért a románt idegen nyelvként kell tanítani a magyar gyerekeknek” — fogalmazta meg véleményét a témával kapcsolatban Petrovai Diana, aki végül hozzátette azt is, hogy a románórák számának a növelése is hasznos lehetne, ugyanis jelenleg sokszor csak heti 3 órában tanulják, függetlenül attól, hogy román vagy magyar tagozatos osztályról beszélünk.

 

Bajnai Botond