×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
10 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Nagykároly

Ösztönöznék a romák felzárkóztatását

2017.05.25 - 15:05
Megosztás:
Ösztönöznék a romák felzárkóztatását

A nagykárolyi 1-es Számú Általános Iskola vezetőségének javaslatára étkeztetési programot indít a helyi önkormányzat az ott tanuló, szociálisan hátrányos helyzetű és roma gyermekek számára.

 

Várhatóan az ősszel kezdődő új tanévben startol az a program, mely során a nagykárolyi 1-es Számú Általános Iskolába járó, szociálisan nehéz helyzetben lévő családból származó gyermekek számára biztosítaná az ebédet a helyi önkormányzat. A programban az előzetes számítások szerint mintegy 150 diák (előkészítőtől nyolcadik osztályig) vesz majd részt, s a jogosultság fő feltétele az lesz, hogy az illető diák mindennap iskolában legyen. A programról Várna Leventét, a nagykárolyi önkormányzat Tanügyi és Egészségügyi Igazgatóságának vezetőjét kérdeztük.

„Az 1-es iskola vezetősége keresett meg minket azzal a kéréssel, hogy tegyük lehetővé számukra egy ebédlő létrehozását. Ennek a létesítménynek a fő célja az lenne, hogy az iskolában tanuló rászoruló gyermekek napi egyszer főtt ételt kapjanak. Ebbe a programba besegítene a helyi önkormányzat, hiszen ez a törekvés illeszkedne azon próbálkozások sorozatába, amelyekkel leginkább a roma, illetőleg a hátrányos szociális helyzetből származó gyermekeket próbáljuk folyamatos iskolalátogatásra ösztönözni. Egyeztettünk a tanfelügyelőséggel, ahonnan maximális támogatás érkezett ezzel a tervezettel kapcsolatban. Abban mindannyian egyetértettünk, hogy valamit tennünk kell, hiszen rá kell vennünk a gyermekeket és szüleiket, hogy látogassák az iskolát, illetve olyan körülményeket kell teremtenünk, amivel felzárkóztatjuk őket a többiekhez. Természetesen elvárásokat is támasztunk. Reményeink szerint előbb-utóbb a szülőket, pontosabban az anyukákat is be tudjuk hozni az iskolába, s bízunk benne, hogy valamilyen módon az ő felzárkóztatásukra is lehetőség nyílik. Magyarországon is próbáltunk tapasztalatot szerezni az ilyen jellegű projektekkel kapcsolatban, a közelmúltban pedig ellátogattunk Erdődre is, ahol szintén azt tapasztaltuk, hogy kemény munkával, odafigyeléssel lehet eredményt elérni. A működtetés és a finanszírozás azonban teljesen más, hiszen utóbbiak támogatói tőkével működnek, míg mi önkormányzati keretekből próbálunk dolgozni” — fejtette ki Várna.

„Megpróbálunk együttműködni különböző alapítványokkal és szervezetekkel, hogy esetlegesen tiszta ruhaneműket is biztosíthassunk, valamint a mosást is felvállalhassuk. Nem utolsósorban pedig ott van az iskola közelében a szociális központ, ahol a gyermekekkel való délutáni foglalkozásokat képzeljük el. Félreértés ne essék, nem azon pedagógusok munkáját akarjuk elvenni, akik délutánonként foglalkoztak a gyerekekkel, közösen készítették a házi feladatot stb., hanem meggyőződésünk, hogy ezekkel a gyerekekkel azon normákat kell elsajátíttatnunk, melyek által a szocializálásuk, integrálásuk megtörténhet. Ebben a szociális központ munkatársainak egy része vesz majd részt az elképzeléseink szerint” — mondta az igazgató.

A tervezett programmal kapcsolatban megkerestük Kovács Jenő polgármestert is. Nagykároly elöljárója kifejtette: mindent elkövetnek, hogy ezt a programot sikerre vigyék, viszont nehezményezte, hogy dacára az önkormányzat erőfeszítéseinek a kormány részéről semmiféle támogatás nem érkezik az ilyen kezdeményezések ösztönzésére. „Úgy van értelme ennek a munkának, ahogy a Stella Maris Integrációs Központban történik, hiszen ott már látható siker koronázza az erőfeszítéseket” — mondta.

Tőtős Tímea