×
2024. 04 24.
Szerda
György
11 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Ötször több tüdőgyulladás

2014.10.29 - 07:20
Megosztás:
Ötször több tüdőgyulladás

Egy hét alatt megötszöröződött a tüdőgyulladásos esetek száma Szatmár megyében — tájékoztatta lapunkat a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság vezetője, dr. Dragoş-Guran Dorina.

Míg október 13–19. között 98 lakos kapott tüdőgyulladást Szatmár megyében, addig a számuk az elmúlt héten megötszöröződött: 438 pácienst vettek nyilvántartásba az orvosok. Az esetek közül 65 alkalommal egyévesnél fiatalabb gyerekek betegedtek meg, a 2–4 évesek körében 88 esetet jegyeztek, az 5–14 évesek között 65-öt, a 15–49 éves korosztály tagjai közül 129-en betegedtek meg, az 50-64 év közöttiek 56-an, míg a 64 évnél idősebbek körében 35 személy kapott tüdőgyulladást. Az őszi-téli időszak gyakran előforduló betegsége a tüdőgyulladás, orvosi nevén „pneumónia”, ami a tüdőszövet legkisebb részeinek a gyulladását jelenti. A tüdőgyulladás mindig súlyos betegség, elesett állapottal jár, jellemzője a magas láz, esetenként hidegrázás, fájdalmas köhögés, szapora légzés, mellkasi fájdalom. A kiváltó kórokozótól, illetve a betegség kiterjedésétől függően előfordulhat fejfájás, végtagfájdalom, vércsíkos köpet, nehézlégzés, az oxigénhiány jeleként kékes ajkak és körmök. Tévhit, hogy a tüdőgyulladás ma már veszélytelen, az antibiotikumokkal könnyedén gyógyítható betegség. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a 7. leggyakoribb halálok a világon a tüdőgyulladás. A tüdőgyulladásos betegek mintegy 20 százaléka szorul kórházi kezelésre. Míg az otthon kezelhető pneumóniák elhalálozási aránya 1 százalék alatt marad, addig a kórházi ellátásra szoruló tüdőgyulladásos betegek halálozása 13,7 százalék, az időseké 17,6 százalék, míg az intenzív osztályos kezelést igénylő betegeknél 36,5 százalék.

Lábon kihordott tüdőgyulladás

Elsősorban vírusok, baktériumok, ritkább esetben pedig gombák okozzák. Idősebb és gyermekkorban nagyon gyakori a felső légúti megbetegedések tüdőre húzódása, de komolyan veszélyeztetettek ebben a legyengült immunrendszerű — például AIDS-es —, illetve a fekvőbetegek. Az orvosilag is gyakran lábon kihordott tüdőgyulladásnak nevezett esetben a tünetek nem feltűnőek, a betegség gyenge lefolyású. Egyre gyakrabban találkozni azonban olyan betegekkel is, akik állapota kifejezetten fekvést igényel, de akkor fordulnak orvoshoz, amikor kezelésük már csak kórházban oldható meg. Ha az „otthon majd kifekszem” stratégiát választanánk, és egyedül próbálnánk kilábalni a tüdőgyulladásból, akkor a gyógyulás hetekig, sőt akár hónapokig is eltarthat, és súlyos következményekkel is számolni kell.