×
2024. 04 25.

Otthon tartotta az aranyérmet Brazília

2019.07.08 - 05:25

Nem tudott mit kezdeni Peru labdarúgó-válogatottja a brazilokkal, a házigazda együttes ugyanis emberhátrányban is jobbnak bizonyult a Maracanában rendezett Copa América döntőjében.

A házigazda Brazília nyerte meg a 2019-es Copa Américát, miután a döntőben 3–1-re megverte Perut, a mérkőzést emberhátrányban végleg eldöntve.

A „brazil szentélynek” emlegetett Maracanában telt ház előtt játszott a két csapat, a házigazdák pedig már az első negyedóra után vezetést szereztek: a torna egyik nagy felfedezettje, Éverton Soares Gabriel Jesus meseszép beadásából talált be (1–0). A gól után Tite mester legénysége továbbra is kőkemény letámadásokkal operált, alig volt a labda a peruiaknál, Philippe Coutinho pedig egy laza bokamozdulattal lőtt majdnem a jobb alsóba futtából.

A szünet előtt viszont helyzet nélkül egyenlített Peru, de ehhez kellett egy kis brazil segítség is: Thiago Silva kezezett becsúszva a saját ötöse előtt, a jogosan megítélt büntetőből Paulo Guerrero meg véget vetett Alisson remek sorozatának – a kapus 889 perc után kapott újra gólt (1–1).

Mégis brazil előnyt mutatott az eredményjelző a szünetig, ugyanis Gabriel Jesus a félidő végén büntette a perui válogatott tétlenségét (2–1). A brazil aztán pillanatok alatt hősből bűnbakesélyessé vált, ugyanis megszerezte a második sárga lapját, de finoman szólva is elhamarkodott döntést hozott a chilei játékvezető, Roberto Tobar.

A peuriak viszont nem tudták kihasználni az emberelőnyt, a hajrá vagdalkozásba és szabálytalanságokba torkollott. A 87. percben pedig Éverton kiharcolt egy büntetőt, a csereként beálló Richarlison lába és szíve pedig nem remegett meg a VAR-ozást követően (3–1): Brazília ezúttal hozta a kötelező hazai tornagyőzelmet – Neymar nélkül is.

Éverton Soares és Paulo Guerrero lett a torna gólkirálya, holtversenyben. A torna aranylabdása a veterán védő, Dani Alves lett, Alisson a torna legjobb kapusa lett, a brazilok pedig a fair play díjat is átvehették.

Tite az első mester, aki megnyeri a Copa Américát, a Copa Libertadorest (Corinthians, 2012) és a Copa Sudamericanát (Internacional, 2008) is. Állítólag még lemond a brazil kispadról, a stábja már eligazolt a szövetség hozzáállása miatt.

Brazília kilencedik alkalommal nyeri meg a Copát vagy az elődjét jelentő Dél-amerikai válogatottak bajnokságát, de egy újabb sikerre 2007 óra vár. Ezzel továbbra is a harmadik az örökrangsorban a 15-szörös győztes Uruguay és a 14-szeres győztes Argentína mögött. Utóbbiak 2020-ban házigazdái lesznek a tornának, Kolumbiával együtt látják vendégül a mezőnyt.

Copa América, Brazília, döntő

Brazília – Peru 3–1 (Éverton Soares 15. perc, G. Jesus 45+3., Richarlison 90. – 11-esből, illetve P. Guerrero 43. – 11-esből). Kiállítva: G. Jesus (70.).