×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
4 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Óvatosan a mesterséges táplálással

2015.03.09 - 10:30
Megosztás:
Óvatosan a mesterséges táplálással

Egyre több a cukorbeteg gyerek világszerte, ráadásul a megbetegedést egyre fiatalabb korban diagnosztizálják. Sok olyan környezeti tényező is van, ami a diabéteszre hajlamos gyerekeknél kiválthatja a megbetegedést, figyelmeztet dr. Bzduch Márta diabetológus.

A cukorbetegség a szervezet anyagcseréjének örökölhető, krónikus megbetegedése. Két nagy csoportot különíthetünk el: az 1-es típust, melyre az inzulin hiánya jellemző, illetve a 2-es típust, melyben inzulin-rezisztencia van, azaz csökken az inzulin iránti érzékenység.

A cukorbetegség kialakulásában az örökletesség szerepét már régóta ismerik, de nem mindenkinél alakul ki diabétesz. „Ahhoz, hogy a hajlamból betegség legyen, szükség van egy kiváltó okra” — tudtuk meg dr. Bzduch Márta diabetológustól. A diabétesz kialakulásában néhány, viszonylag gyakran előforduló vírust, mint a varicella, mumpsz, kiváltó tényezőként tartanak számon. Ezekhez hasonlóan a vírusos felső légúti megbetegedések is hozzájárulhatnak a diabétesz kialakulásához.

„Nagyon fontos tudni, hogy a korai mesterséges táplálás, a tehéntej is kiváltó faktora lehet a kora gyermekkori, 1-es típusú cukorbetegségnek” — hangsúlyozza a doktornő. A tehéntejben lévő aminosav-láncok ugyanis a csecsemők könnyebben áthatolható bélfalán keresztül a vérkeringésbe jutnak. A keringésbe érve autoimmun reakciót indítanak el, melynek eredményképpen olyan toxikus anyagokat termel az immunrendszer, melyek az inzulintermelő sejtek pusztulását okozzák.

Szintén kiváltó tényező lehet a szennyezett, magas nitrit és nitrát tartalmú víz fogyasztása. A szennyezett vizet ráadásul nem csak szomjoltásra használjuk, hanem teát főzünk belőle, levest, a babák tápszerét, a tejport is ezzel készítjük el.

A cukorbeteg gyerekek száma folyamatosan növekszik, és a megbetegedést egyre fiatalabb korban diagnosztizálják Szatmár megyében is. Ez a sajnálatos tendencia minden bizonnyal a gyermekkori elhízás egyre gyakoribb és egyre fiatalabb korban bekövetkező előfordulásával függ össze, ami a gyerekekben és fiatal felnőttekben a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához vezethet. A helytelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód már gyermekkorban rányomhatja bélyegét az egyén további sorsára.

 

Jellemző tünetek

 

Minden életkorban általánosan jellemző a vese cukorvisszatartó működésének telítődése következtében a sokszori és bőséges vizeletürítés, a fokozott vízvesztés miatt pedig állandó szomjúság alakul ki, éppen ezért a beteg rengeteg vizet fogyaszt. Gyermekkorban jellemző lehet a hirtelen testsúlyveszteség, illetve a gyarapodásban való megállás, főként csecsemőknél. Amennyiben ezeket a tüneteket észleljük, azonnal szakemberhez kell fordulni, hogy amennyiben valóban kialakult a cukorbetegség, akkor a beteg gyermekek egészséges kortársaikkal megegyező életet élhessenek a szövődmények kialakulásának minimalizálása mellett.

 

Bumbuluţ Krisztina