×
2024. 04 23.
Kedd
Béla
18 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Párkapcsolatokról, házasságról Mátészalkán

2017.05.23 - 19:30
Megosztás:
Párkapcsolatokról, házasságról Mátészalkán

A Keresztény Értelmiségiek Szövetségének mátészalkai szervezete, a mátészalkai Szentpétery Zsigmond Kulturális Központ Dienes Galéria termében tartott beszélgetést Elek György Párválasztás, párkapcsolat, házasság, család című könyve kapcsán.

A beszélgetés házigazdái: Buzogány Béla színész-rendező, a Szentpétery Zsigmond Kulturális Központ és Színház igazgatója, valamint Oláh András költő, lapszerkesztő voltak; a beszélgetésen részt vett Torma Tamás, Mátészalka alpolgármestere, verseket mondott Losonczi Léna.

A vendéget és a kötetet Oláh András mutatta be, aki többek között elmondta, hogy Elek György foglalkozik az idővel. Érdekes, hogy a párkapcsolatok nagyon sokszor az idő hiánya, illetve az idő szűke, az egymásra fordított idő hiánya miatt mennek tönkre. Amikor Oláh András végigolvasta ezeket a gondolatokat, azt érezte, hogy egy olyan témával foglalkozik, ami az emberi kapcsolatok szempontjából fontos, ezt egy bibliai idézettel lehet felvezetni: „Nem jó az embernek egyedül lenni”. Ezt mindannyian tudjuk, talán még azok is, akik az egyedüllétet választják. A kötet arra a kérdésre is választ próbál adni: ha tudjuk, hogy nem jó egyedül lenni, miért harcolunk egymás ellen?

Elek György kifejtette, hogy a párkapcsolatok megromlására a szakemberek számtalan magyarázatot adnak, s nehéz lenne eldönteni, hogy melyik a jó válasz. Annyi tény, hogy minél fejlettebb egy társadalom, a házasság annál inkább válik üzletté, érzelmek nélkülivé. A legtöbb fiatal — de így vannak az idősebbek is — lehetetlennek tűnő elvárásokkal állk elő; ha ezek az elvárások elérhetők, rádöbbennek, hogy nem ez az, amire vágytak.

Buzogány Béla arról beszélt, hogy az érdekházasságok nem új keletűek.

Elek György megerősítette, hogy ez valóban így van, ám a régebben kötött érdekházasságok érdekes módon nem bomlottak fel. Ezeken a házasságokon belül nem dúlt ugyan a szerelem, de az érdek összekötötte a házastársakat. Ma már az érdek sem elég erős kapocs. Az is kimutatható, hogy ma már a szerelemből kötött házasságok sem tartósak.

Függetlenül attól, hogy régen érdekből vagy szerelemből jöttek létre a házasságok, azokra érvényes volt a „holtomiglan-holtáiglan” és az „ásó-kapa” mondás. Oláh András arról faggatta Elek Györgyöt, mi az, ami mára megváltozott, hogy a fogadalmak nem tartósak. A válasz sokrétű és vitatható lehet. Az egyik ok lehet a férfi és női szerepek megváltozása. Régen a nők legfőbb szerepe a család összefogása volt. Miután a nők is munkát vállaltak és elkezdtek karrierépítéssel is foglalkozni, kevesebb idejük maradt a családra. Ezt Oláh András mint tanár azzal egészítette ki, hogy nem jó az, ha a gyerek háromévesen kikerül a családból, közösségi nevelésben részesül, túl keveset van együtt a család, aminek megvannak a következményei.

Buzogány Béla úgy vélte, hogy le kellene választani az egyenjogúságot az egyenlőségtől. Az egyenjogúság természetes, az egyenlőséggel van a baj. Amikor a nő elkezd egyenlővé válni a férfival, illetve a férfi a nővel, akkor fogalmazódnak meg olyan elvárások, amelyekre biológiailag nem teremtettek. Tisztázni kell a feleség szó értelmét, ami nem más, mint hogy a feleség a férfi fele. A mai ember ezt nem tudja kellő méltósággal kezelni. Buzogány elmondta, hogy Elek György könyvében számára egy nagyon jó dolog az, hogy őt is kérdezik. Ugyancsak a kötetben olvasható, hogy egy párkapcsolatban mennyire fontos a romantika. Buzogánynak mint színész-rendezőnek az volt a kérdése, hogy miért kérdezett meg színészeket is a párkapcsolatokról, mikor jól tudjuk, hogy a színház nem apácazárda, és a színészek állandó kísértéseknek vannak kitéve. A válaszban elhangzott, hogy a színészeket rosszul ismerjük, aminek oka, hogy a bulvármédia elég érdekes módon tünteti fel őket, sokszor indokolatlanul. Miután Elek György betekinthetett a kulisszák mögé, sok színészt-színésznőt megismert, rájött, hogy a bulvár mindig a negatívumokat népszerűsíti. A színészek magas szintű általános műveltséggel és érzelmi világgal rendelkeznek.

Oláh András fontosnak tartja a szeretetnyelv ismeretét, az érintések fontosságát, a romantikát. Elek György úgy gondolja, hogy ezen a területen is a negatívumok vannak előtérbe hozva. Ma is van romantika, ma is fontosak az érintések és a szeretetnyelv, az viszont igaz, hogy ebbe vagy bele kell nevelkedni, vagy bele kell tanulni. Szomorú viszont az, hogy a tömeg kezdi háttérbe szorítani az elitet, emiatt sokszor azok érzik kellemetlenül magukat, akik normális életet élnek. A tudatlanság uralkodik. A tudatlanság nem ismeri a romantikát. Nincs érzelmi intelligencia, ami elfásultsághoz vezet. Oláh András újabb kérdése az volt: mégis nem abból adódnak a problémák, hogy a gyerekek túl korán kiszakadnak a családból, és nem a szülő számukra a példa, hanem az a közösség, amibe bekerülnek? Elek György szerint a szülői szerep tudatos gyakorlása legyőzi a külső hatásokat, de éppen a szülői hozzáállás ront el dolgokat. Az, hogy a gyerek nem kapja meg otthon a szépet és a jót. Nem telefont kell ajándékozni a gyereknek — nem csak telefont és más divatos tárgyakat —, hanem minőségi együttlétet. Akkor is, ha az együtt töltött idő már nem tesz ki annyi órát, mint amennyi az régebben volt. Ha a gyerek szép szavakat hall, ha harmóniát tapasztal, idegen és taszító lesz számára a bulvár. A legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy az alatt a rövid idő alatt, amíg együtt vannak, hallgatnak, nem beszélnek. Buzogány Béla a kötet néhány olyan írására hívta fel a figyelmet, amelyek a jövő felé irányulnak. Nem arról kell beszélni, hogy mi volt régen, hanem arról, hogy mit kell tenni ma. Nagyon sok pozitív irányú fejlődés van napjainkban. A világ mindig változott, mindig előre ment. Megkérdezte Elek Györgyöt, véleménye szerint nem kellene-e a párkapcsolati kérdést is a fejlődés terén vizsgálni. A válaszban elhangzott, hogy ma még csak találgatni tudjuk, milyen következményekkel fognak járni a mai párkapcsolatok. Ma már tudjuk, hogy minek az eredménye az, hogy ide jutottunk. Annak is lesz következménye, hogy kevés gyerek születik. Oláh András és Buzogány Béla is egyetért azzal, hogy a szülői példa nagyon fontos és meghatározó.

A továbbiakban a közönség is bekapcsolódott a beszélgetésbe. Számtalan kérdés érkezett a párkapcsolatok és a házasság témájában, mindenki arra volt kíváncsi, mit kellene tenni, hogy a párkapcsolatok és a házasságok minőségükben és tartósságukban jobbak legyenek. Megoldási lehetőségek vannak, Elek György szerint az érzelmi és az értelmi hatások kellene erősödjenek.