×
2024. 04 16.
Kedd
Csongor
14 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Partiképes kisiparosokat

2017.03.28 - 19:30
Megosztás:
Partiképes kisiparosokat

Magyarországi kapcsolatok révén javítanának a szatmári kisiparos céh működésén és tagjainak piacképességén. A magyar ipartestületek szövetségének nyíregyházi tagjai jártak Szatmárnémetiben.

Az épp ilyen célokra épített és felújított szatmárnémeti Iparosotthonban találkoztak kedden a Magyar Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) nyíregyházi tagjai, szatmári önkormányzati vezetők, kisiparos kamarai tagok és a kolozsvári magyar konzulátus munkatársai. A kétoldalú rendezvénnyel az volt a célja a két kisiparos testületnek, hogy a tagok és résztvevők tudomására hozzák, milyen lehetőségek vannak a román és a magyar határ két oldalán működő cégek és családi vállalkozások számára az egymás közötti üzleti kapcsolatok fejlesztésére, melyik félnek milyen olyan elképzelései vannak, amelyek kivitelezésében a másik félre is szüksége van, milyen közös problémák merülnek fel a gazdasági életben, és melyik fél milyen megoldást talált ezek leküzdésére. Kerekasztal-megbeszélések során arról beszéltek, hogyan alakítsák a cég marketingjét úgy, hogy annak a hozadéka is meglegyen, hogyan lehet megtartani a tehetséges munkatársakat, és hogyan lehet továbbadni a kisiparos vállalkozást egy következő generációnak.

Márkos Tibor, a Szatmárnémeti Kisiparosok Kamarájának (ACM) elnöke arról beszélt a tanácskozást követően, hogy Magyarországon a romániainál jobban működő kisiparos céh üzemel, tudomásuk van arról, hogy ugyanez jellemző a német és az olasz céhek esetében is, a tegnapi konferencia mintájára a két utóbbi országból is meghívnának kamarai tagokat, és a három országból szerzett tapasztalatokból alakítanának ki egy jobb céges képviseletet és hoznának létre a versenyben jobban helytálló „partiképes kisiparos réteget”.

Az IPOSZ Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei elnöke szerint a kisiparos szférának nem olyan jó az EU-s csatlakozás után, mert bizonyos adózási rendszereknek meg kell felelniük, és a magyarországi önkormányzatok csak bizonyos esetekben hozhatnak ezzel szembenő gazdaságélénkítő döntéseket. Az építményadó mértékének enyhítése, az iparűzési adó időszakos eltörlése és a kisebb volumenű közbeszerzések esetén a helyi kisvállalkozások előnyben részesítése sok esetben jó eszköz az önkormányzatok kezében.

Princz Csaba