×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
16 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Patthelyzet a Tisztviselőtelepen

2015.04.03 - 09:39
Megosztás:
Patthelyzet a Tisztviselőtelepen

Tegnap délután zajlott az utolsó közvita a Tisztviselőtelepet érintő belső körgyűrű építésével kapcsolatban — a lakók az eredeti négysávos helyett újratervezett kétsávos utat sem szeretnének.

Viharos hangulatban, indulatoktól és emelt hangú közbeszólásoktól sem mentesen vitatták meg, pontosabban vitatkoztak az érintett utcák lakói, a Környezetvédelmi Ügynökség munkatársai, az urbanisztikai szakbizottság elnöke, tervezők, illetve Radu Roca alpolgármester, igyekezve ha nem is pontot tenni, de legalább közös nevezőre jutni — kevés sikerrel. 1975-ben döntött úgy az akkori városvezetés, hogy négysávos utat tervez a Tisztviselőtelepre, amely egy Szamoson átívelő hídban is folytatódik, s emiatt nagyon sok magánterületre építkezési tilalmat rendeltek el, azaz a tulajdonos sem saját céljára hasznosítani, sem eladni nem tudta-tudja a tilalom alatt álló telkét. Ez a belső körgyűrű négy évtizede szerepel Szatmárnémeti Általános Rendezési Terveiben (PUG), a jelenleg érvényben lévőben is. Két évvel ezelőtt döntöttek úgy, hogy a belső körgyűrű Aurel Vlaicu (Honvéd utca) és a Diana utca közötti szakaszát, a több évtizede PUG-ban foglalt tervet átrendezik, a tervezett négysávos utat pedig kétsávosra karcsúsítják, oly módon, hogy felhasználják a létező utcák nyomvonalát, minimálisra csökkentve a kisajátítandó magánterületek felületét, feloldva az építkezési tilalmakat. A Tisztviselőtelep lakói azonban semmiképp sem akarják, hogy utcáik nyugalmát bármiféle belső körgyűrű megzavarja, ha mégoly minimális is a reális lehetősége annak, hogy a következő 50 évben megvalósuljon… Igen ám, de május 5-én megvitatásra kerül Szatmárnémeti új PUG-ja, s abban vagy az újratervezett, kétsávos út szerepel, vagy koloncként hurcolják továbbra is magukkal újabb évtizedeken át a négysávos belső körgyűrűt, a hidat és az építkezési tilalmat.

A környék lakói sokszor még egymással sem jutnak közös nevezőre, de abban valamennyien egyetértenek: azt szeretnék, ha békés utcáik nyugalmát nem zavarná meg ezután sem semmiféle nagyobb átjáróforgalom, illetve feloldódna végre a négy évtizedes építkezési tilalom azokról a területekről, amelyek után eddig csak az adót fizették, de nem használhatták fel semmire. E két kívánság azonban együtt kivitelezhetetlen, ahhoz ugyanis, hogy a város új Általános Rendezési Tervéből (PUG) eltűnjön a négysávos, belső körgyűrű, s feloldják az érintett területek tilalmát el kell(ene) fogadni a törvényes lépéseket, azaz az új tervet, amely a régit átrendezi, karcsúsítja oly módon, hogy felhasználja a létező utcák nyomvonalát, minimálisra csökkentve a kisajátítandó magánterületek felületét. Ez ott is igaz, ahol majd a távolabbi jövőben az úgynevezett útátvágások lesznek (ahol eddig nem volt utca), mert ott is majdnem a felére csökkenti a kisajátítandó területet. Ez nem csak az ott lakók fent említett gondjait orvosolja, hanem a város majdani kiadásait a kisajátításokra tetemesen csökkenti. A lakók azonban ezt sem akarják, s az indulatoktól sem mentes közvitán egymás után sorolták ellenvetéseiket: többen attól félnek, hogy régi házaik megsínylenék az új út építését, az útszélesítést, illetve a majdani nagyobb forgalmat s végleg odalenne a környék békés nyugalma. Az új tervet részletesen, minden házat érintően bemutató Günthner Tibor építész igyekezett megnyugtatni őket — nem túl sok sikerrel —, példaként hozva fel a régi tervet, amelyet 40 éven keresztül senki nem akart megvalósítani. „Évtizedekig Damoklész-kardja lebegett a fejünk felett, nem akarom, hogy ezután is így legyen, vagy majd a gyermekeimet is sakkban tartsa egy városrendezési terv úgy, ahogy bennünket tartott és tart jelenleg is” — fakadt ki a Szigetlanka utca egyik lakója. Akkor nyugodtak meg valamelyest a kedélyek, amikor a Környezetvédelmi Ügynökséget vezető Békéssy Erzsébet kijelentette: az általa vezetett intézmény csak abban az esetben bocsát ki építkezési engedélyt az új, kétsávos útra, ha azzal nem csökken a meglévő zöldövezeti területek nagysága — hiszen ezt a törvény tiltja — és nem kell egészséges fákat kivágni az utak szélesítése miatt.

Szabó Kinga Mária