×
2024. 03 28.

Pengeélen táncolnak a németek

2018.06.24 - 03:25

Emberhátrányban, az utolsó pillanatokban mentette magát a német labdarúgó-válogatott szombat este Szocsiban. A svédek elleni mérkőzés rendes játékidejének lejárta után még kiesésre állt a Nationalelf, majd Kross villant egyet.

Még messze áll a meggyőző játéktól Németország labdarúgó-válogatottja, amely az utolsó pillanatokban szerzett góllal verte szombat este Svédországot, és ezzel életbe tartotta továbbjutási esélyeit az oroszországi világbajnokságon.

A címvédő szövetségi kapitány, Joachim Löw négy helyen cserélt a Mexikó ellen elvesztett meccs felálláshoz képest. Így a kezdőbe került Marco Reus, Julian Draxler, Sebastian Rudy és Jonas Hector. Szombaton gyors támadásokra épülő játékkal kezdtek a svédek ellen. De a befejezéseket rendre elkapkodták a németek, míg a skandinávok gyors felfutásokkal próbálkoztak. Ez utóbbi nem is volt veszélytelen, sőt, két esetben akár 11-est is ítélhetett volna Szymon Marciniak, azonban a lengyel bíró elnéző volt Thomas Müller és Jérome Boateng szabálytalan megmozdulásánál, amikor Emil Forsberg lökték fel, illetve Marcus Berget rúgta fel a tizenhatoson belül. Az északiak vezető találatára viszont nem kellett sokáig várni: Tony Kross adott el egy labdát, amire Viktor Claesson csapott le és indította Ola Toivonent, aki két német hátvéd között levette, majd hat méterről, gyönyörű mozdulattal a kimozduló Neuer felett a hálóba emelte (0–1).

Az első félidőben 75–25 százalékos volt a labdabirtoklási arány a németek javára, aki 90 százalékos pontossággal passzoltak. De hiába, az eredményjelző alapján Németország kiesésre állt.

Vajon mennyire voltak tisztába a németek azzal a statisztikai adattal, miszerint 1974 óta egyszer sem nyertek vébéken, ha a félidőben bukásra álltak. Akkor viszont éppen a svédek ellen fordítottak, nem mellékesen aztán a tornát is megnyerték.

Így a következő háromnegyed óra még eseménydúsabb, izgalmasabb és színvonalasabb játékot hozott. Löw ismét cserélt, és ezúttal bevált a taktikája: Timo Werner adott be laposan a bal szélről, a beálló Mario Gomez első labdaérintésével tovább tette a labdát, Reus meg a kapuba továbbította azt (1–1).

Ezúttal is fellelkesült a gólt szerző csapat, de a helyzetei kimaradtak, a svédek pedig reagáltak: percekig át sem mentek a felezőn a labdával, négy védő az ötös előtt, öt középpályás pedig a 16-os vonalán helyezkedett, egymástól tízméternyi távolságra, ez pedig góltalan perceket hoz, ha nincs az ellenfélnél egy zseniális, 16-os előtti beindulás vagy egy jó napot kifogó nehézbombázó. A végeredmény: 144 passz, német vb-rekord!

Elkezdődött a kiszorítósdi: az északiak abban bíztak, hogy felőrlik fizikailag az ellenfelüket, a németek meg abban, hogy előbb-utóbb csak hibázik egy svéd az állandó nyomás alatt.

A 82. percben ráadásul Boateng szabálytalankodott Berggel szemben, ezért a játékvezető második sárga lappal kiállította a német hátvédet (említést érdemel, hogy Boateng egész felnőtt pályafutása alatt a második alkalommal lett kiállítva, mindkétszer a címeres mezben, amelyet 2009 óta ölti magára). De láss csodát: a német nyomás folytatódott. Löw nagyot kockáztatott a végére, a balhátvéd Hector helyére a szélső Julian Brandtot küldte be, aki a moszkvai kapufa után a szocsi oldalléc keménységét letesztelte. A sírógörcs fojtogatta már a német szurkolókat, mígnem Kross végre villant egyet: a svéd tizenhatos bal sarkánál Reus és Kross passzolta le egymásnak röviden a labdát egy szabadrúgásnál, utóbbi gyönyörű mozdulattal tekert a kapu bal felső sarkába (2–1).

Reus lett a mérkőzés embere, gólja mellett gólpasszt adott Kroosnak.

Tényleg soha nem adják fel: a kilencedik alkalommal válaszolt egy vb-n elszenvedett vereségre győzelemmel a német válogatott.

A svédek pedig 1990 óta most először veszítettek a vébéken csoportmérkőzést, Robin Olsen kapus 548 perc után kapott újra gólt!

A csoport másik mérkőzésén Mexikó behúzta a Dél-Korea elleni mérkőzést is. Ezen a találkozón az észak-amerikaiak második találatát Javier Hernández (Chicharito) szerezte, aki Cuauhtemoc Blancóval és a most is kerettag Rafael Márquezzel együtt a harmadik mexikói labdarúgó, aki három világbajnokságon gólt szerzett. Chicharito (a második képen) egyben mexikói csúcstartó a gólok számát illetően: a dél-koreaiak ellen az 50. találatát szerezte.

Dél-Korea csapata ugyanakkor negatív szériában van, sorozatban már a nyolcadik vb-mérkőzésén maradt nyeretlen. Legutóbb a 2010-es, dél-afrikai világbajnokság csoportkörének első fordulójában győzött, mégpedig 2–0-ra a görögök ellen.

Szerdán Dél-Korea – Németország, Mexikó – Svédország párharcokkal zárul a széria. Amennyiben a svédek nagy gólkülönbséggel nyernek, még továbbjuthatnak.

F-csoport, 2. forduló

Németország – Svédország 2–1 (Reus 48. perc, Kroos 90+5., illetve Toivonen 32.; piros lap: J. Boateng 82. perc – Németország)

Dél-Korea – Mexikó 1–2 (Szon Hung Min 90+3. perc, illetve Vela 26. – 11-esből, Hernández 66.).