×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
19 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Petőfi Sándor és Szendrey Júlia-megemlékezés

2016.09.09 - 09:06
Megosztás:
Petőfi Sándor és Szendrey Júlia-megemlékezés

Tegnap az erdődi várnál és a vár aljában lévő obeliszknél Petőfi Sándor és Szendrey Júlia megismerkedésének 170. és házasságkötésének 169. évfordulója alkalmából szervezett megemlékezést az Erdődi Petőfi Kör, valamint Erdőd Város Polgármesteri Hivatala és Helyi Tanácsa.

Mint minden év szeptember 8-án, Petőfi-Júlia-megemlékezést tartottak tegnap is Erdődön, ezzel is ápolva a magyar irodalom legismertebb szerelmes párjának a kultuszát. Marius Ovidiu Duma, Erdőd város polgármestere köszöntőjében hangsúlyozta, hogy Petőfi Sándor és Szendrey Júlia révén Erdőd az egész világon ismertté vált. Varga Sándor, a Harag György Társulat művésze két, Erdődhöz kapcsolódó verset mondott el, és Petőfi-verseket szavaltak az erdődi fiatalok is. A házasság és a szerelem szentségéről, a szeretet éltető erejéről beszélt Rácz Ervin református lelkipásztor és Harsányi László római katolikus esperes-plébános is. ,,Szenvedjétek el egymást szeretetben! Viseljétek el egymást szeretetben! — figyelmeztetett Rácz Ervin. — A mai házastársak is el kell gondolkozzanak azon, hogy vajon ők képesek egymással szeretetben élni?” Harsányi Lászlónak két dolog jut eszébe, amikor Petőfi neve elhangzik: a szabadság és a szerelem.

Kereskényi Sándor ünnepi beszédében kifejtette, hogy egy irodalomtörténésznek a huszadik, a huszonegyedik, de a korábbi századokban is egyetlen vágya volt, hogy tetten érje, megragadja, megörökítse azokat a nagy pillanatokat, amikor egy-egy fontos irodalmi szereplő nem csak alkotóként mutatkozik meg, hanem magánemberként is. Éppen ilyen pillanat Petőfi Sándornak a házassága. El kell mondanunk azt, hogy nagy szerencséje van a mindenkori magyar irodalomtörténésznek, mert nagyon sok adat áll a rendelkezésére. Nem csak kortársak, költőtársak, irodalmi személyiségek örökítik meg ezeket a nevezetes napokat, hanem maguk a főszereplők is. Szendrey Júliának van egy naplója 1847-ből, ebben a naplóban szinte végig követi az eseményeket, csak a mézeshetek első napjai hiányoznak ebből a naplóból, amelyekről egy akkori hölgy, egy akkori múzsa úgy gondolhatta, hogy nem illenek bele semmiféle keretbe.

Kereskényi Júlia naplójából olvasott fel egy részletet. A romantika összes kellékei felismerhetőek ebben a naplórészletben. A megemlékezés ebben az évben is a Petőfi-Júlia-obeliszk megkoszorúzásával ért véget.

 

Elek György