×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
16 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Sport

Phjongcshang: Magyarország 19, Románia 25 sportolóval

2018.01.26 - 17:48
Megosztás:
Phjongcshang: Magyarország 19, Románia 25 sportolóval

Kereken két hét múlva rendezik a XXIII. téli olimpiai játékok megnyitó ünnepségét a dél-koreai Thebek-hegységben, Phjongcshangban. Magyarország a legutóbbi három téli játékokon pontszerző volt, Románia 1968-ban szerzett legutóbb érmet.

Eddig Magyarországot tizenkilenc, Romániát pedig huszonöt sportoló képviseli majd a február 9-én kezdődő phjongcshangi téli olimpián.

A hét elején tizenkét magyar sportoló tette le az olimpiai esküt díszmeghívottak, így Áder János köztársasági elnök előtt is. Viszont ezután több sportoló is kvotát szerzett még. A magyar színekben versenyző Swaney Elizabeth kapott olimpiai kvótát a nemzetközi szövetségtől (FIS), így a síakrobaták félcső számában indulhat Phjongcshangban.

A FIS honlapja szerint két kvótát osztanak újra ebben a számban, és Swaney – akinek édesanyja magyar – második volt a várakozó listán. A Fullsport SE 33 éves versenyzője pályafutása során 13 alkalommal végzett a világkupa-sorozatban a legjobb 30 között, legjobb eredményét, egy 13. helyet pedig tavaly december 22-én érte el a kínai állomáson.

Az origo.hu azt írja, hogy Swaney indulása sporttörténelmi lenne, ugyanis szabadstílusú sízésben még sosem volt magyar résztvevő a téli olimpiákon.

A csíkszeredai Szőcs Emőke magyar színekben

A Magyar Sí-szövetség (MSSZ) szerdai tájékoztatása szerint az is eldőlt, hogy sílövészetben Magyarország nem jutott kvótához.

„Több nagy nemzet visszamondott kvótákat, de a korábbi gyakorlattal ellentétben ezeket most nem osztották újra sílövészetben” — mondta az MTI-nek Kapitány Ildikó főtitkár.

Ez azt jelenti, hogy a csíkszeredai születésű Szőcs Emőke, aki Szocsiban sílövőként versenyzett, sífutásban áll rajthoz a Koreai Köztársaságban. Amennyiben biatlonban indulási jogot kapott volna, akkor sífutásban Papp Ildikó képviselte volna a magyar színeket.

Rövidpályás gyorskorcsolyában Bácskai Sára Luca, Heidum Bernadett, Jászapáti Petra, Keszler Andrea, Kónya Zsófia, Burján Csaba, Knoch Viktor, Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor, Oláh Bence, gyorskorcsolyában Nagy Konrád, míg műkorcsolyában Tóth Ivett képviseli a magyar színeket. Alpesi síben és sífutásban jelenleg egy-egy férfi és női sportoló indulhat: előbbiben Hozmann Szonja (képünkön) és Kékesi Márton, utóbbiban Kónya Ádám és Szőcs Emőke.

A FIS további döntése értelmében Magyarország is indulhat az alpesi sízők csapatversenyében, így a férfiaknál és a nőknél is két-két versenyző képviselheti majd az országot.

Az MSSZ csütörtökön arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a csapatverseny 16 kvótája közül – ebből egy a házigazdáé – többet is visszamondtak, ezek egyikét kapta meg Magyarország. A FIS honlapja szerint Magyarország a 19. helyen áll a rangsorban, azaz negyedik tartalék volt, de Liechtenstein és Horvátország után a legjobb lemaradók közül Japán és Szerbia is lemondott a részvételről.

A szövetség úgy határozott, hogy a férfiaknál Kékesi Mártont, a nőknél pedig Hozmann Szonját és Maróty Mariannt jelöli a csapatba. A nők esetében ugyanakkor jelezte, hogy – a térdszalagszakadást szenvedett Miklós Edit eredményei révén járó két indulási joggal – csak abban az esetben mehet mindkét síző, ha a FIS elfogadja az egyik kvóta B kvalifikációs versenyzőhöz kerülését.

A legfrissebb fejlemények után ugyanakkor erre már nem kell várni, mivel a csapatversenyben való szerepléssel automatikusan két-két helyet szerez az adott ország. A férfiaknál Kékesi Márton mellett Samsal Dalibor lesz tagja a csapatnak. Kapitány Ildikó, a magyar szövetség főtitkára arról is beszámolt, hogy a csapattagok egyéniben is indulhatnak. Tájékoztatása szerint a két női versenyző műlesiklásban és óriás-műlesiklásban áll még rajthoz, Kékesi minden számban indul, míg Samsal később dönt arról, hogy a lesiklást vállalja-e, de a másik négy egyéni számban versenyezni fog.

Knoch a negyedik olimpián

A magyar sportolók közül a legfiatalabb induló Hozmann Szonja, aki még nincs 17 éves, és első téli olimpiájára készül alpesi sízésben. Az utolsó pillanatig kétséges volt az indulása, sokan féltették, mondván még túl fiatal. A hazai szövetség elnöksége végül zöld utat adott a fiatal versenyzőnek, hiszen alanyi jogon szerezte meg az olimpiai részvétel jogát.

Magyarország a téli olimpiák történelmében eddig hat érmet szerzett: 1948-ban, Sankt Moritz-ban a Kékessy Andrea, Király Ede műkorcsolyapáros, 1980-ban, Lake Placidban pedig a Regőczy Krisztina, Sallay András jégtánckettős olimpiai ezüstérmet szerzett, míg a Rotter Emília, Szollás László műkorcsolyapáros Lake Placidban (1932) majd négy évvel később a németországi Garmisch-Partenkirchenben is bronzérmes lett, a Nagy Marianna, Nagy László műkorcsolyapáros pedig Olsóban (1952) és az olaszországi Cortina d’Ampezzoban (1956) állhatott a dobogó harmadik fokára. De a legutóbbi négy téli játékokon, Torinoban (2006), Vancouverben (2010) és Szocsiban (2014) is volt magyar pontszerző Huszár Erika (rövidpályás gyorskorcsolya, 1500 m), Knoch Viktór (rövidpályás gyorskorcsolya, 1500 m), a Huszár Erika, Darázs Rózsa, Keszler Andrea, Heidum Bernadett (Szocsiban Lajtos Szandra és Kónya Zsófia) rövidpályás gyorskorcsolya női váltó révén.

A mostani küldöttségben Knoch Viktór a legsikeresebb: ő 2006-ban az 5. Hellyel 26 év óta a legjobb magyar eredményt érte el a téli olimpiák történetében. Most a negyedik olimpiájára készül.

Tófalvi a 6. olimpián

A Román Olimpiai és Sportbizottság (COSR) csütörtökön hagyta jóvá a honi olimpiai küldöttség összetételét, ahol az is eldőlt, hogy Marius Petru Ungureanu sílövő fogja vinni a zászló a dél-koreai városban rendezett megnyitón. Az előző három kiíráson a csíkszeredai Tófalvi Éva (képünkön) vitte a zászlót. Mint arról beszámoltunk, a sílövő idén is ott lesz a téli játékokon, így a pályafutása hatodik olimpiájára készül.

Románia hét sportágban lesz képviselve Phjongcshangban: Ioan Valeriu Achiriloaie, Alexandru George Barbu, Ania Monica Germaine Caill (alpesi sí), Alin Florin Cioanca, Paul Constantin Pepene, Lőrincz Tímea (sífutás), Daniela Văsilică Haralambie (síugrás), Tófalvi Éva, Cornel Dumitru Puchianu, Nicolae Remus Faur, George Răzvan Buta, Gheorghe Iulian Pop, Marius Petru Ungureanu (sílövészet), Raluca Strămăturaru (szánkó, női egyéni), Valentin Crețu, Andrei Turea (szánkó, férfi egyéni), Cosmin Atodiresei, Ștefan Musei (szánkó, férfi páros), Mihai Cristian Tentea, Nicolae Ciprian Daróczi (bob kettes), Dorin Alexandru Grigore, Florin Cezar Crăciun, Bartha Levente, Paul Muntean (bob négyes), Dorin Dumitru Velicu (skeleton).

Románia eddig egyetlen olimpiai érmet szerzett a téli játékokon: 1968-ban, a franciaországi Grenobleban a Ion Panțuru, Nicolae Neagoe bob kettes állhatott a dobogó harmadik fokára.

Harmadik alkalommal Ázsiában

A XXIII. téli olimpiai játékokat a dél-koreai Thebek-hegységben, Phjongcshangban rendezik meg. Ázsiában korábban kétszer rendeztek téli játékokat, mindkettőt Japánban: 1972-ben Szapporoban, 1998-ban Naganoban.

Újdonság az idei kiíráson a curling vegyes páros, a hódeszka Big Air (ugrás), az alpesi sí csapat, valamint a gyorskorcsolya tömegrajtos versenyszámok. Ugyanekkor lekerült a műsorról a hódeszka parallel műlesiklás versenye. Így 15 sportág 102 versenyszámában zajlanak majd küzdelmek.

Február 8-án megrendezik a az első curling és siúgró versenyszámokat, a megnyitót pedig másnap fogják rendezni. A 25-i záráson bob, curling, jégkorong és sífutó számokban rendeznek döntőket, a műkorcsolya-gálát követően pedig záróünnepségre kerül sor a 44 ezer lakosú északkeleti városban.

A Phjongcshangban, illetve Gangneungban felállított két olimpiai faluban közel 9000 sportolót és küldöttet fognak elszállásolni március 18-ig. Március 8–18. között ugyanis ugyanitt zajlanaka majd a téli paralimpiai játékok.

A phjongcshangi olimpia kabalája Sooharang, a fehér tigris. A tigris a koreai népmesékben az erő, a bizalom, a védelem jelképe. A kabala elnevezése a sooho (koreai nyelven védelem) és a ho-rang-i (tigris) szavak összetételéből jött létre.

Neki is a 6-ik

Hatodik olimpiájára készül a négyszeres ötkarikás aranyérmes Simon Ammann síugró. A 36 éves klasszis, aki Salt Lake Cityben (2002) és Vancouverben (2010) is duplázni tudott, 1998-ban, Naganóban ugrott először olimpián. A Svájci Olimpiai Bizottság csütörtöki bejelentése szerint Amman bekerült az idei phjongcshangi csapatba is.

Ammann négy olimpiai aranya mellett nyert síugró és sírepülő világbajnokságot is, míg a 2009-2010-es idényben elhódította az összetett világkupa-győztesnek járó kristálygömböt is.

A phjongcshangi játékok síugró döntőit február 10-én (normálsánc) és 17-én (nagysánc) rendezik.

Oroszok

Az Orosz Olimpiai Bizottság (OKR) csütörtöki bejelentése szerint 169 orosz sportoló indulhat független színekben a pjongcsangi téli játékokon. „Sajnos több, a sportágában nagy névnek számító versenyzőnk nem indulhat” – utalt Sztanyiszlav Pozdnyakov, az OKR alelnöke többek között a dél-koreai születésű, hatszoros olimpiai bajnok rövid pályás gyorskorcsolyázó Viktor Anra, a váltóban ötkarikás bajnok sílövő Anton Sipulinra, valamint a világbajnok sífutó Szergej Usztjugovra, akiknek szerepléséhez annak ellenére sem járult hozzá a nemzetközi szervezet, hogy soha nem buktak meg doppingvizsgálaton.

Mint arról beszámoltunk, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szombaton közölte: 389 orosz sportolónak adott engedélyt, hogy semleges zászló alatt részt az idei játékokon, de csak ennyien vívták ki az indulási jogot.

Ismert, hogy Richard McLaren kanadai jogászprofesszor jelentésében feltárt rendszerszintű doppingolás miatt nem indulhatnak az oroszok országuk színeiben Pjongcsangban, a versenyzők csak semleges zászló alatt vehetnek részt az olimpián.

Pesek Attila