×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
16 °C
kevés felhő
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Piacot teremtenek a gazdáknak

2016.05.05 - 09:00
Megosztás:
Piacot teremtenek a gazdáknak

Termékkiállítást szervez a Szatmári Kisgazdák Egyesülete annak érdekében, hogy felleltározza a megyében dolgozó termelőket, illetve hogy árujuk eladásában segítse a helyi gazdálkodókat.

„Ahhoz, hogy a helyi gazdák sikeresek legyenek, szükségük van arra, hogy termékeiket értékesíteni tudják. Azért dolgozunk, hogy piacot teremtsünk számukra, ezért feltérképezzük azon gazdákat, akik szabadalmaztatott portékával rendelkeznek, illetve akik termékei szabadalmaztatás előtt állnak annak érdekében, hogy segítsük őket árujuk értékesítésében. Egyesületünk pályázatot nyert a magyar kormánytól, melynek segítségével egy termékkiállítást szervez Szatmár megyében, ahol a gazdák bemutatkozhatnak portékáikkal. Arra kérem mindazokat, akik szeretnék termékeiket megismertetni, hogy jelentkezzenek nálam a 0768-193-573-as telefonszámon” — mondta Seres Ferenc, az egyesület vezetője, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) Szatmár megyei tanácselnök-jelöltje. A szervező kifejtette: a rendezvényt várhatóan idén szeptemberben tartják meg, a helyszíne pedig az a település lesz, ahonnan a legtöbb termelő jelentkezik. A kiállítást kulturális, hagyományőrző programokkal kötik össze, hogy a gazdák egy hangulatos rendezvény keretében ismerkedhessenek egymással és a vásárlókkal. Az egyesület korábban is hangsúlyt helyezett a szatmári gazdák támogatására, legutóbb például, április 18–19-én, a magyar Földművelésügyi Minisztérium által szervezett, termékbemutatóval egybekötött konferencián képviselte érdekeiket. Ennek keretében dobrai borokat mutattak be. A meghívottak között szerepeltek a CBA és a Reál üzletláncok vezetői, akik a kóstolást követően megállapodtak a termelővel abban, hogy évi 1,5 millió palacknyi dobrai bort vásárolnak fel. Seres Ferenc szerint példaértékűek lehetnek a szatmári gazdák számára az érmelléki termelők sikerei, akiktől az említett két üzletlánc mézet, valamint mézeskalácsot vásárol, továbbá reszelt torma alapanyagú kézműves termékeket, például céklával, hagymával és fokhagymával ötvözött finomságokat. Ezek mellett a CBA és a Reál képviselői élénken érdeklődtek például a különféle magvakból készült (tök, kender stb.) olajak iránt.

Magyar-magyar együttműködés

Seres Ferenc arról is beszámolt, hogy a Földművelésügyi Minisztérium által szervezett kétnapos konferencián igen érdekes szakmai előadásokon vett részt. Örömmel vette tudomásul azt, hogy a magyar mezőgazdasági képviselet komolyan gondolja a külhoni magyar kisgazdák támogatását, melynek célja az, hogy továbbra is a szülőföldjükön termeljenek és biztosítva legyen számukra a piac a tisztes megélhetéshez.

Az eseményen jelen volt Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára, valamint Jakab István országgyűlési alelnök, a MAGOSZ (Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége) elnöke, továbbá dr. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter. Utóbbi a megnyitón arról beszélt, hogy Magyarország célja az, hogy a gazdasági feltételek javítása révén is hozzájáruljon a külhoni magyarság nemzeti identitásának megőrzéséhez. Kifejtette: a Kárpát-medencei térség magyar agrárvállalkozásainak erősítése hozzájárul a magyar gazdaság felemelkedéséhez. Potápi Árpád János kiemelte: az ilyen jellegű rendezvények lehetőséget kínálnak a magyar-magyar kapcsolatok szorosabbra fűzéséhez, ennek jegyében hirdette meg tavaly az államtitkárság a külhoni magyar szakképzés évét, az idén pedig a külhoni magyar fiatal vállalkozók évét, lehetőséget biztosítva a fiatal vállalkozóknak 3–6 millió forint értékű projektek elnyerésére. Jakab István a külhoni és az anyaországi gazdák összefogásának fontosságát hangsúlyozta. Megkérte továbbá a küldötteket, tolmácsolják minden gazdának, hogy törekedjenek minőségi termékek előállítására és mellőzzék az egészségre káros anyagok használatát, mivel felmérések szerint jelenleg évente átlagban 5,2 kg gyomirtót és különféle adalékanyagot fogyasztunk, mely betegségek kialakulásához vezethet.