×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
12 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

Ponta kormányát a független honatyák és a nemzeti kisebbségek is támogatják

2012.05.03 - 07:48
Megosztás:
Ponta kormányát a független honatyák és a nemzeti kisebbségek is támogatják

A Victor Ponta kijelölt román miniszterelnök által javasolt kormányt a független törvényhozók és a nemzeti kisebbségek képviselői is támogatják, így az új román kabinet hivatalba iktatásához várhatóan meglesz a szükséges parlamenti szavazatszám - derült ki szerdán Bukarestben.

 

Ponta szerdán folytatott tárgyalásokat a független törvényhozókat tömörítő Románia Haladásáért Országos Szövetség (UNPR) vezetőivel. Ebből az alkalomból a felek együttműködési megállapodást írtak alá, amely szerint az UNPR támogatja Ponta kormányát.

Az UNPR 27 tagú parlamenti frakcióval rendelkezik. Képviselőinek és szenátorainak többsége az elmúlt három évben éppen a Szociáldemokrata Pártból (PSD) és a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) lépett ki. A PNL és a PSD, valamint a Konzervatív Párt (PC) alkotja a Szociálliberális Szövetséget (USL), amely felállította a Ponta-kormányt.

A miniszterelnök-jelölt a - nem magyar - nemzeti kisebbségek tizenhét tagú frakciójával is tárgyalt. A megbeszélés végén Ponta kijelentette, végleges választ csak hétfőn kap tőlük, de elvben már megegyeztek, hogy a nemzeti kisebbségek is támogatják a kormányt. A nemzeti kisebbségek Romániában hivatalból kapnak egy-egy helyet a képviselőházban.

A román parlament várhatóan hétfőn fog szavazni a Ponta-kormány hivatalba iktatásáról. A miniszterelnök-jelölt elmondta, hogy az USL 229 honatyával rendelkezik a parlament két házában, a kormány beiktatásához pedig 231 voksra van szükség. Az UNPR-vel és a nemzeti kisebbségekkel együtt az USL-kormány kényelmes parlamenti többségre tesz szert, hiszen 44 honatyával egészül ki a kormányoldal.

Ponta szerdán közölte: a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) vezetőivel nem egyeztetett arról, hogy velük is tárgyalóasztalhoz üljenek.

Hétfőn Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke bejelentette, hogy az Ungureanu-kormányt megbuktató bizalmatlansági indítvány után ellenzékbe került a szövetség, és az ellenzéki politizálás minden eszközét fel kívánja használni az erdélyi magyar közösség érdekei védelmében.