×
2024. 04 26.

Pontszerző helyre hozta Hamiltont a FIA

2019.07.29 - 08:56

Véget ért a Nemzetközi Automobil-szövetség (FIA) vizsgálata a vasárnap délutáni kaotikus Forma–1-es Német Nagydíjat követően az Alfa Romeók szabálytalan rajtja miatt: Kimi Räikkönent és Antonio Giovinazzit harminc másodperc büntetéssel sújtották a szabálytalan kuplungnyomaték miatt.

Ez azt jelenti, hogy a 7-8. helyen záró két Alfa Romeo a célba érők sorának a végére került, és Lewis Hamilton (Mercedes) lett a 9., Robert Kubica (Williams) pedig a 10. A döntés értelmében tehát a futamon 11. helyen leintett Lewis Hamilton mégis folytatja immár 23 verseny óta tartó pontszerző szériáját.

A Williams első idei pontját megszerző Kubica pilóta ezzel egy statisztikai mutatóban csúcsot döntött: mostantól a két egymást követő pontszerzés között eltelt leghosszabb idő rekordját mondhatja magáénak. A lengyel legutóbb a 2010-es idény utolsó versenyén, az Abu-dzabi Nagydíjon szerzett pontot (5. hely), így 8 év 8 hónap és 14 nap után végzett ismét pontszerző helyen, amivel átadta a múltnak Lucien Bianchi 7 év 11 hónap 7 napos rekordját. Ennyi idő telt el az 1960-as Belga és az 1968-as Monacói Nagydíj között.

Ugyanakkor kétségek merültek fel a FIA intézkedései kapcsán, hiszen sokan sérelmezték, hogy elnézte Hamilton büntetéseit. A brit a boxutcába való szabálytalan behajtás miatt 5 másodperces büntetéssel sújtotta a Német Nagydíjon a versenybizottság, majd pár perccel később egy újabb felirat jelent meg a tévéképernyőn, miszerint a biztonsági autós fázis alatt a Mercedes pilótája indokolatlanul lassan hajtott a mögötte haladókhoz képest, és ezért vizsgálják. A versenyt követően azonban kiderült, tévesen. A hiba az FIA rendszerében volt, így kiderült, nem is volt jogos Hamilton vizsgálata. A rendszert az tréfálta meg, hogy Hamilton a biztonsági autós szakasz alatt kihajtott a boxutcába, majd túl hosszúra nyúlt a kiállása, így ő a Safety Car mögött kevesebb időt töltött, mint a többi autó körülötte. Ez azt jelentette, miközben ő a biztonsági autó mögött ragadt, a többi versenyző utolérhette az SC-t.

A szabály kimondja ugyanis, hogy a lekörözött versenyzőnek addig kell tartózkodnia a biztonsági autó mögött, míg az másodszor nem lépi át a Safety Car-vonalat előtte. Így amíg a többiek megelőzhették a biztonsági autót, Hamiltonnak még egy kört kellett mögötte haladnia, tartva az időlimitet.

A Német Nagydíj hivatalos végeredménye (pontszerzők)