×
2024. 04 24.
Szerda
György
11 °C
szitálás
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Presztízsharc az idényzáró futamon

2015.11.28 - 06:11
Megosztás:
Presztízsharc az idényzáró futamon

Már semmi sem változhat a Forma–1-es világbajnokság 2015-ös idényének a dobogóján, így a hétvégi utolsó futamon, amely Abu-Dzabiban zajlik az egyik legmodernebb létesítményen csak presztízsharcot láthatunk majd a pilóták és csapatok között.

Tavaly feszült várakozás előzte meg az idényzáró Abu-dzabi Nagydíjat, mivel a két Mercedes-pilóta, a brit Lewis Hamilton és a német Nico Rosberg még harcban állt a világbajnoki címért, a később eltörölt dupla pontos szabály pedig teljesen nyitottá tette a küzdelmet. Az idén hasonló izgalmak nem fűszerezik a szezon utolsó hétvégéjét, miután az első három hely sorsa már az egyéni és a konstruktőri világbajnokságban is eldőlt, a mezőny azonban egyöntetűen fogadkozik, hogy mindent beleadva küzdenek majd a sikeres szezonzárásért.

A 2009-ben debütált Abu-dzabi Nagydíj nem tartozik a mezőny és a közönség kedvencei közé. A sivatagi metropoliszban rendezett futamnak mindenképpen különleges hangulatot ad, hogy naplementében zajlik, a különböző színekben kivilágított épületek pedig a Forma-1-et körülvevő luxusra irányítják a figyelmet. Nem csoda, hogy a nagydíjra évek óta egyre több külföldi néző látogat el, köztük pénzes üzletemberek a világ minden tájáról.

A Red Bull Racing ausztrál pilótája, Daniel Ricciardo nem tagadja, eleinte nehezen barátkozott meg a sivatagi helyszínnel, de most már ő is szívesen utazik Abu-Dzabiba. „Elég menő, hogy napsütésben rajtolunk el, és mire leintik a versenyt, már sötét van” – mondta.

A szórakoztatás az Abu-dzabi Nagydíj központi eleme, hiszen a pálya köré egy egész élményparkot húztak fel, ahol az autóversenyzésben kevésbé jártas vendégek is kellemesen tölthetik az idejüket.

Az 5554 méter hosszú pályán 21 kanyar található, a többségük közepes vagy lassú tempójú. Az egész pálya viszonylag lassúnak nevezhető, noha több szakaszon is hosszabb egyenesek kötik össze a kanyarokat. A versenyzők ezt a pályát alapvetően nem az élvezeti értéke miatt szeretik, a három eltérő jellegű szektor viszont izgalmas kihívást állít eléjük. „A pálya első szakasza főleg közepes tempójú és gyorsabb kanyarokból épül fel, ez a szektor nem túl technikás — magyarázta a Lotus technikai igazgatója, Nick Chester. — A második szektorban két hosszabb egyenes mellett két lassabb kanyar is található. Nagyon fontos, hogy a két lassú kanyart megfelelően vegyék be a versenyzők. Az utolsó szektor elég technikás a lassú és közepes tempójú kanyarjaival, itt a helyes balansz a legfontosabb a jó köridő eléréséhez. Az egész kör kulcsa az, hogy jól összerakjuk a különböző szektorokat – olyan autóra van szükségünk, amely a lassú kanyarokban és a hosszú egyenesekben is jól működik.”

A McLaren-Honda spanyol versenyzője, Fernando Alonso szerint egy tipikus modern pályáról van szó, amelybe minden kanyartípusból megpróbáltak néhányat becsempészni.

Abu-Dzabiban nem túl könnyű előzni, de nem is lehetetlen, amit két emlékezetes előretörés is bizonyít: Sebastian Vettel 2012-ben, útban a harmadik világbajnoki címe felé 21 helyet javítva végzett a dobogó 3. fokán, tavaly pedig Ricciardo jött fel a 20. pozícióból a 4. helyre. A pálya a legtöbb szakaszon viszonylag széles, és néhány kanyarban több különböző ívet is eredményesen lehet használni.

Az időmérő edzés eredménye ettől függetlenül fontos, hiszen eddig csak egyszer fordult elő, hogy valaki az első rajtsornál hátrábbról indulva nyerni tudott – Kimi Räikkönen 2012-ben a 4. helyről várta a rajtot és nyert a Lotussal. Pole pozícióból pedig csak Vettel tudott nyerni 2010-ben. Az eddigi statisztikák alapján tehát a 2. rajtkocka a legkedvezőbb rajthely.

Főszerepben a gumik

A mérnökök elé az eltérő jellegű szektorok mellett a jelentős hőmérséklet-ingadozás is nagy kihívást állít. A három szabadedzés közül kettőt teljes világosságban rendeznek, és csak a második pénteki gyakorlás végén olyanok a körülmények, mint a futam záró szakaszában. „A mérnökök számára nagyon nehéz feladat megjósolni, hogyan viselkednek majd a gumik az esti sötétségben, hiszen a szabadedzések alatt nincs sok alkalmunk ezt megtapasztalni — nyilatkozta Tim Goss, a McLaren technikai igazgatója. — Napközben magas hőmérsékletek mellett állítjuk be az autókat, de az időmérőt és a versenyt hűvösebb időben rendezik, és emiatt a gumik viselkedése is megváltozik. Más lesz a tapadás, a balansz és a gumikopás mértéke is.”

A Pirelli a tavalyi évhez hasonlóan a két leggyorsabb keveréket, a lágy és a szuperlágy gumikat vitte el Abu-Dzabiba. „Az aszfalt nagyon sima, de a vonalvezetés miatt elég nagy megterhelés éri az abroncsokat, ezért a stratégia szempontjából kulcsfontosságú lesz, ki hogyan bánik a gumikkal. Ez különösen a kigyorsításoknál lesz fontos, mert nagyon könnyen kipörögnek a kerekek” — mondta a Pirelli sportigazgatója, Paul Hembery.

Közvetítések

Forma–1, 2015-ös világbajnokság, 19., utolsó versenyhétvége, szombat: időmérő edzés, 15 óra (RTL Television, Dolce Sport, M4 Sport). Vasárnap, futam, 15 óra (RTL Television, Dolce Sport, M4 Sport).

A vb állása

Pilóták

1

Lewis Hamilton

brit, Mercedes GP

363

2

Nico Rosberg

német, Mercedes GP

297

3

Sebastian Vettel

német, Scuderia Ferrari

266

4

Valtteri Bottas

finn, Williams

136

5

Kimi Räikkönen

finn, Scuderia Ferrari

135

6

Felipe Massa

brazil, Williams

117

7

Danyiil Kvjat

orosz, Red Bull Racing

94

8

Daniel Ricciardo

ausztrál, Red Bull Racing

84

9

Sergio Pérez

mexikói, Force India

68

10

Nico Hülkenberg

német, Force India

52

11

Romain Grosjean

francia, Lotus

49

12

Max Verstappen

holland, Toro Rosso

49

13

Felipe Nasr

brazil, Sauber

27

14

Pastor Maldonado

venezuelai, Lotus

27

15

Carlos Sainz Jr.

spanyol, Toro Rosso

18

16

Jenson Button

brit, McLaren-Honda

16

17

Fernando Alonso

spanyol, McLaren-Honda

11

18

Marcus Ericsson

svéd, Sauber

9

19

Roberto Merhi

spanyol, Manor

0

20

Alexander Rossi

amerikai, Manor

0

21

Will Stevens

brit, Manor

0

22

Kevin Magnussen

dán, McLaren-Honda

0

Csapatok

1

Mercedes GP

660

2

Scuderia Ferrari

401

3

Williams

253

4

Red Bull Racing

178

5

Force India

120

6

Lotus

76

7

Toro Rosso

67

8

Sauber

36

9

McLaren-Honda

27

10

Manor

0