×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
10 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Rákóczi Ferenc nevét veszi fel a 10-es iskola

2019.02.28 - 16:57
Megosztás:
Rákóczi Ferenc nevét veszi fel a 10-es iskola

Nagy többséggel megszavazták a 10-es Számú Általános Iskola névváltoztatását a Szatmárnémeti Helyi Tanács döntéshozói, bár az ellenzék nagyon kötötte az ebet a karóhoz, hogy a városközponti tanintézmény egy román személyiség nevét is megkapja.

Erős szél fújt csütörtök déltől Szatmárnémetiben, a városházán azonban igazi vihar támadt kettő után, amikor a tanácsteremben a 10-es Számú Általános Iskola nevének Rákóczi Ferencre való megváltoztatását vitatták meg a tanácsosok.

 

Két nyelv, két név

 

Elsőként Adrian Micle (PSD) kért szót, aki bevallotta, hogy mivel attól lehetett tartani, hogy etnikai konfliktusokat fog szülni a névcsere, kérte, hogy a névváltoztatást vegyék le a napirendről. Csak akkor tudnám helyeselni a névváltoztatást, ha egy román közéleti személyiség nevét is megkapná az iskola úgy, mint a Bălcescu-Petőfi, ha román és magyar tannyelvű osztályok is vannak az intézményben.

 

Félrevezetés

 

Aztán Ciprian Căciun (PSD) szólalt fel, aki szintén az etnikai viszálytól félti Szatmárnémetit, szerinte egyetlen személy ötletét nem lehet egy egész iskola közösségének a torkán lenyomni. Aztán olyan költői kérdéseket tett fel, hogy ha új neve lesz az iskolának, attól mennyire fognak jobban tanulni a diákok, mennyivel lesz ott jobb a hangulat és összetartóbb a csapat, és valamilyen törvényből idézett, hogy milyen szabályok vonatkoznak egy iskola üzemeltetésére. Kereskényi Gábor polgármester (RMDSZ) szerint nem egyetlen ember ötlete volt a névmódosítás, hiszen hétszáz tételes aláírási ív is eljutott a tanács elé, amelyiken 550-en nyilatkoztak úgy, hogy egyetértenek a Rákóczi Ferenc név felvételével és csak 153-an ellenezték. A 10-es iskola közösségének 78 százaléka a névadás mellett van.

Több nyelv, egy név

 

Ressler Ştefan (RMDSZ) emlékeztette az ellenzéki tanácsosokat, hogy van egy német közéleti személyiség nevét viselő iskola a városban (a Johann Ettinger Líceum — szerk. megj.), amelyikben a német mellett román osztály is működik, mégsem történt semmilyen etnikai katasztrófa a városban amiatt, hogy az csak egy személyiség nevét viseli.

A tanácsülésen ezt nem észrevételezték, de beigazolódni látszik az a megérzése az embereknek, hogy csak a magyar elnevezés zavarja a többség önérzetét. Érdekes kísérlet lenne egy angol, olasz vagy francia személyiség nevét szánni valamelyik közintézménynek — akár az RMDSZ kezdeményezésére is —, vajon hasonló hatást váltana-e ki mint a mostani névadási szándék?

Doina Feher (PNL) alpolgármester arról beszélt, hogy őt nem zavarja, hogy egy iskolát így, vagy úgy hívnak, csak tegye a dolgát abban pedagógus és diák. A 10-es iskola az utolsó, kommunizmusból visszamaradt sorszámát viselő iskola a városban, mutatott rá, a névcseréhez megvan a tanfelügyelőség és a prefektúra beleegyezése is, miért a városi tanács döntése hiányozna?

 

A szülők is helyeslik

 

A tízesben tanuló diákok szülei is szót kértek a szavazás előtt, Adrian Neacşu hívta fel a tanácsosok figyelmét, hogy ő úgy vette észre, az iskolában huszonegyedik századi légkör uralkodik, amelyiket nem fogja megtörni az, hogy új név kerül a homlokzaton lévő táblára. Rákóczival nem lehet baja senkinek, hiszen ő nem a románok ellen harcolt, hanem a labancok ellen és nem kellene elfeledni, hogy Pintea Viteazul is Rákóczi zászlaja alatt küzdött. Egy európai demokráciában a többség nem gátolhatja egy kisebbségnek az ő történelméhez és kultúrájához való jogát, a többség nem döntheti el, egy kisebbségnek mely vágyai megalapozottak és melyek nem.

Amikor a névváltoztatásról szóló tervezet szavazásra került, csak Adrian Micle és Ciprian Crăciun voksoltak ellene, két párttársuk Dumitru Fanea és Manuela Rogoz tartózkodtak a véleménynyilvánítástól, minden más tanácsos egyetértett azzal, hogy a szatmárnémeti Ana Ipătescu utcai 10-es iskola ezentúl Rákóczi Ferenc nevét viselje.

 

Princz Csaba