×
2024. 04 20.

Rangadót nyertek az olaszok, Costa Rica elintézte az “urukat”

2014.06.15 - 12:58

Olaszország 2–1-re legyőzte Angliát a brazíliai labdarúgó-világbajnokság szombati játéknapján, a D-csoport magyar idő szerint vasárnapra virradóra véget érő mérkőzésén.

Az olaszok kezdték az európai presztízsmérkőzést, az első tíz percben jobbára (mintegy hetven százalékban) ők birtokolták a labdát, ami részben annak volt következménye, hogy az angolok, ha náluk volt, nem sokat dajkálták.

Az első tíz percben Raheem Sterling, Jordan Henderson és Danny Welbeck is bevállalt egy távoli lövést – az elsőt az oldalháló, a másodikat Salvatore Sirigu hárította, a harmadik után mellé ment a labda. Az olaszok részéről Antonio Candreva végezte el az első eredményes lőgyakorlatot, távoli labdáját Joe Hart védte.

Ahhoz képest, hogy harminc fokban és hatvanszázalékos páratartalom mellett kezdődött a mérkőzés, tempósan, nyílt sisakkal játszottak a csapatok. Welbeck különösen jó erőben volt, ebben az időszakban többször megszaggatta az olasz védelem bal oldalát – második ígéretes elfutásánál Andrea Barzagli nagyon nagyot mentett a kapu torkában.

A játékrész utolsó negyedórájára kiegyenlítődött a labdabirtoklási mutató, az eredményjelzőről viszont – rövid időre – eltűnt az egyenlő állás: a 35. percben jobb oldali olasz szöglet után Andrea Pirlo ravaszul átlépte a középre passzolt labdát, az így helyzetbe hozott Claudio Marchisiónak még arra is volt ideje, hogy állítson egyet, majd jobbal 23 méterről a jobb alsó sarokba lőtt. 0–1

Mindössze két percig tartott az előny. Noha az eredmény olasz kontrákat sugallt, a 37. percben egy tanítani való angol ellencsapás zúdult végig a bal oldalon: a felezővonalról Sterling szenzációsan indította Wayne Rooneyt, ő futtában egyet tolt a labdán, mesterien középre emelt, és a hosszú oldalon érkező Daniel Sturridge közvetlen közelről, dropból, jobbal behúzta a mattot. 1–1

Viharos utolsó percek következtek, a ráadásban az olaszok akár kétszer is előnybe kerülhettek volna.

Előbb Mario Balotelli vett észre egy lehetőséget, a 16-os bal oldaláról remekül ívelt az üres kapura, Phil Jagielka azonban résen volt, odaért, és fejjel szögletre mentett.

Kisvártatva Marchisio az ötös bal sarka közeléből kísérletezhetett, lapos lövése a jobb kapufa tövéről pattant ki. Nagyszerű első félidőn voltunk túl!

Az angolok tűntek vehemensebbnek a szünet utáni percekben, mégis újra az olaszok szerezték meg a vezetést. Az 50. percben Candreva kapott labdát a jobb oldalon, egy csel után felnézett, tökéletesen tekert a hosszú oldalra, és Mario Balotelli – akiről Gary Cahill végzetesen lemaradt – a hálóba fejelt. 1–2

Balotelli tehát – aki két éve karrierje első Európa-bajnokságán a második meccsén szerezte az első gólját – góllal tette emlékezetessé első világbajnoki mérkőzését.

De lesz-e újabb angol válasz? Meglesz-e például a harmadik vb-jén járó Rooney első világbajnoki találata?

A Manchester United támadója kétszer is közel járt ahhoz, hogy megtörje a jeget, de előbb a jobbösszekötő helyéről, távolról, majd a bal oldalról, mintegy 13 méterről eleresztett lövése nyomán a labda elkerülte a jobb alsót.

Az angolok leginkább távoli lövésekből veszélyeztettek az utolsó húsz percben, az olaszok ritkán csaptak át a túloldalra, de egyszer például, Daniele De Rossi lövésénél fontos volt, hogy a védők az utolsó pillanatban blokkoljanak.

Elkeseredett angol próbálkozásokkal – és a fellazult háromoroszlános védelemre rá-ráijesztő olasz akciókkal, no meg egy szabadrúgást követő irtózatos Pirlo-kapufával – ért véget a mérkőzés.

A gólszerzési lehetőségek és a második félidei taktikus játéka alapján Cesare Prandelli csapata megérdemelten nyerte meg a mérkőzést.

A csoport másik mérkőzésén Uruguay nagy meglepetésre 3–1-es vereséget szenvedett Costa Rica válogatottjától.

Labdarúgó világbajnokság, D-csoport:

Anglia – Olaszország 1-2 (1-1)

Anglia: Hart – G. Johnson, Cahill, Jagielka, Baines – Gerrard, Henderson (Wilshere, 73.) – Welbeck (Barkley, 61.), Sterling, Rooney – Sturridge (Lallana, 80.). Szövetségi kapitány: Roy Hodgson

Olaszország: Sirigu – Darmian, Barzagli, Paletta, Chiellini – De Rossi – Candreva (Parolo, 79.), Pirlo, Verratti (Motta, 57.), Marchisio – Balotelli (Immobile, 73.). Szövetségi kapitány: Cesare Prandelli

Gólszerző: Sturridge (37.), ill. Marchisio (35.), Balotelli (50.)

Uruguay – Costa Rica 1–3 (1–0)

Uruguay: Muslera – M. Cáceres, Lugano, Godín, Maxi Pereira – Stuani, Gargano (Á. González, 60.), Arévalo, C. Rodríguez (A. Hernández, 76.) – Forlán (Lodeiro, 60.), Cavani. Szövetségi kapitány: Óscar Tabárez

Costa Rica: K. Navas – J. Díaz, G. González, Umana, Duarte, Gamboa – Tejeda (Cubero, 75.), Ruiz (Urena, 83.), Borges, Bolanos (Barrantes, 89.) – Campbell. Szövetségi kapitány: Jorge Pinto

Gólszerző: Cavani (24. – 11-esből), ill. Campbell (54.), Duarte (58.), Urena (83.)

Kiállítva: Maxi Pereira (94.)