Béla
19 °C

Reflektorfényben kezdődik a hajrá

2016.09.16 - 18:21

A Forma-1-es világbajnokság utolsó harmada kezdődik meg a villanyfényes utcákon, Szingapúrban. Tavaly a Ferrari nyert, idén a Red Bull is győzni megy az egyik legpatinásabb pályára, ahol a Mercedes 2015-ben érthetetlenül lassú volt.

Bár még évtizedes múlttal sem büszkélkedhet a Szingapúri Nagydíj, mégis, a versenynaptár legkedveltebb futamának egyike. 2008-ban rendeztek itt először Forma–1-es világbajnoki versenyt és ezt nagy várakozás előzte meg, mivel ez volt a száguldó cirkusz történetének első éjszakai versenye, a felhőkarcolókkal szegélyezett, kivilágított utcák pedig különleges hangulatot kölcsönöztek a futamnak. Manapság már Bahreinben és Abu-Dzabiban is naplemente után lengetik meg a kockás zászlót, de Szingapúr maradt az egyetlen igazi éjszakai futam.

A Szingapúri Nagydíj az időbeosztása miatt is különleges, a mezőny ugyanis meg sem próbál átállni a helyi időzónára, a késői kezdés miatt kitartanak az európai napirendjük mellett.

Érdekes adat lehet, hogy az eddigi nyolc szingapúri futamból négyet Sebastian Vettel nyert meg, 2011 és 2015 között csupán Lewis Hamilton tudta legyőzni két évvel ezelőtt. A csapatok közül a Red Bull a legeredményesebb, Vettel háromszor nyert az osztrákok autójával, viszont legutóbbi futamgyőzelmét a Ferrari pilótájaként ünnepelhette. Talán erre alapozva bízik mindkét istálló, hogy ezen a hétvégén megfoghatják az utóbbi két legjobbját, a Mercedest. A német csapat a turbómotorok bevezetése óta, az elmúlt két és fél évben a 2015-ös Szingapúri Nagydíjon nyújtotta a leggyengébb teljesítményt. Esélyük sem volt a győzelemre, miután az időmérőn mindkét Ferrari és Red Bull megelőzte őket, és a futamon sem tudták tartani velük a lépést. Hamilton műszaki hiba miatt célba sem ért, Nico Rosberg pedig csak a 4. helyen futott be Sebastian Vettel, Daniel Ricciardo és Kimi Räikkönen mögött. A Mercedes nem talált egyértelmű magyarázatot a tavalyi gyengélkedésre, ezért nem kizárt, hogy az idei szingapúri hétvégén is problémákba ütköznek. Hamilton azonban bízik benne, hogy csak egyszeri kisiklásról van szó, és szerinte ezt a hétvégét is a Mercedes várhatja a legnagyobb esélyesként, de igyekszik minden eshetőségre felkészülni.

Az eddigi tapasztalatok alapján számolni kell a biztonsági autós fázisokkal is. 2008 óta az összes szingapúri futamon legalább egyszer a pályára kellett küldeni a Safety Cart, ami egy utcai pálya esetében nem is annyira meglepő. Az egyre jobban működő virtuális Safety Car-szabálynak köszönhetően vélhetően kevesebbszer kell megszakítani a versenyeket, mint a korábbi években.

A gyakori Safety Car-fázisok egyébként ahhoz is hozzájárulnak, hogy a Szingapúri Nagydíj szinte mindig az idény leghosszabb versenye, és már többször előfordult, hogy a kétórás időlimit miatt a tervezettnél kevesebb kört teljesített a mezőny.

A Szingapúri Nagydíjon visszatérnek az idén debütált ultralágy gumik, amelyeket legutóbb Ausztriában láthattunk. A Pirelli szerint egyértelmű, hogy ezeken az abroncsokon lehet majd megfutni a leggyorsabb köridőket, az élettartamuk tekintetében viszont nem lehet tudni, hogy a versenyen mennyire bizonyulnak majd hasznosnak. A Ferrari mindenesetre bízik a legpuhább abroncsokban, az élmezőnyből ők rendelték belőlük a legtöbbet, Vettelnek és Räikkönennek is 9–9 szettet kértek. A Mercedes és a Red Bull óvatosabb volt, ők minden versenyzőjüknek 7 szettet kértek az ultralágyakból.

Kevés verseny van, ahol olyan nehéz előre kiszámítani a győztes stratégiát, mint Szingapúrban. Eddig az összes itteni nagydíjon a pályára kellett küldeni a Safety Cart, és a három elérhető keverék miatt az idén a gumiválasztás is döntő szerephez juthat. Tavaly a legtöbben kétszer jártak a bokszban, a három dobogós helyezett is ezt a taktikát választotta, de öten háromszor is kereket cseréltek. A világbajnoki címért pedig továbbra is ádáz harc folyik, az évad kétharmada után ugyanis Hamilton csak két ponttal előzi meg Rosberget.

Közvetítés

Forma–1-es világbajnokság, 2016, 15. versenyhétvége, Szingapúri Nagydíj, Szingapúr, szombat: 13 óra, harmadik szabadedzés (Digi Sport, RTL Television, M4 Sport); 16 óra, időmérő edzés (Digi Sport, RTL Television, M4 Sport). Vasárnap: 15 óra, futam (Digi Sport, RTL Television, M4 Sport).