×
2024. 04 25.

Rendesen meglepték a hollandok a címvédőt

2014.06.15 - 12:37

Bombameglepetéssel folytatódott a brazíliai labdarúgó-világbajnokság: a B-csoport nyitó mérkőzésén a címvédő Spanyolországot 5–1-re kitömték a hollandok a 2010-es finálé visszavágóján. Pedig Xabi Alonso góljával a spanyolok szereztek vezetést, de aztán jött az általunk olyan jól ismert holland gőzhenger.

Délen a helyzet változatlan. Ezt gondolhatták magukban bosszúsan a holland szurkolók, amikor a 8. percben Wesley Sneijder ziccerét Iker Casillas kivédte. A 2010-es dél-afrikai vb döntőjében ugyebár Arjen Robben hagyott ki ordító helyzetet még 0–0-nál.

Az első nagy lehetőségével nem sokkal később a spanyol válogatott sem tudott élni, Diego Costa volt határozatlan, a visszaérő Ron Vlaar szerelni tudta. Ezután is támadásban maradt a címvédő, Diego Costa hagyott ki újabb helyzetet, majd David Silva.

A 26. percben újra a holland védelem mögé kerültek a spanyolok, ismét Diego Costa volt főszerepben, aki Stefan de Vrij becsúszása után jó érzékkel elesett a tizenhatoson belül. A megítélt büntetőt Xabi Alonso értékesítette. 1–0

A 41. percben Iniesta pazar passzát David Silva válthatta volna gólra, de kissé flegma emelésével nem sikerült mattolnia Jasper Cillessent. A második spanyol gól helyett megszületett az első holland, mégpedig nem is akármilyen alakítással. Daley Blind hosszú indítása Robin van Persie-t találta meg, a Manchester United támadója pedig gyönyörű mozdulattal, előre vetődve átfejelte Casillas fölött a labdát (1–1). Ez a gól azt jelentette egyben, hogy a Real Madrid kapusa 477 perc után újfent gólt kapott világbajnokságon, így „csak" a harmadik helyre jött fel a vonatkozó örökranglistán, Walter Zenga csúcsától 40 percre volt, és Peter Shiltont (501) sem tudta megelőzni.

A második félidőt a felek már szakadó esőben kezdték, végül kiderült, hogy az égi áldás a spanyolokat siratja. Robben szép góljával – amelyet szintén Blind nagy passza előzött meg – már a hollandok vezettek (1–2), majd De Vrij szabadrúgás utáni fejesével már kétgólos hátrányban voltak a spanyolok, akik utóbbi gólnál kapustámadást reklamáltak, hiába. 1–3

Ezzel pedig még nem volt vége Casillas vesszőfutásának, a 72. percben ugyanis egy hazaadás után messzire pattant tőle a labda, Van Persie pedig köszönte szépen, lecsapott a labdára, és megszerezte önmaga második, Hollandia negyedik gólját. 1–4

Az ötödiknél leginkább Sergio Ramos érezhette magát kényelmetlenül: a félpályáról induló Robben bántóan könnyedén lefutotta (persze a hollandoknak egyáltalán nem fájt a látvány), majd Casillas elfektetése után a hálóba bombázott, ez már megalázó találat volt. 1–5

Ha az oranje nem szórakozza el a helyzeteit a véghajrában, még nagyobb csapást mérhetett volna Spanyolországra, amelynek azonban így sem lesz könnyű felkelnie egy ekkora pofon után. Címvédő világbajnokságon még négy gólt sem kapott az első mérkőzésén, nemhogy ötöt.

A csoport másik mérkőzésén Chile 3–1 arányban verte meg Ausztráliát.

Labdarúgó világbajnokság, B-csoport:

Spanyolország - Hollandia 1–5 (1–1)

Spanyolország: Casillas – Azpilicueta, Sergio Ramos, Piqué, Jordi Alba – Xabi Alonso (Pedro, 63.), Busquets – D. Silva (Fabregas, 78.), Xavi, Iniesta – Diego Costa (Fernando Torres, 63.). Szövetségi kapitány: Vicente del Bosque

Hollandia: Cillessen – Janmaat, Vlaar, De Vrij (Veltman, 77.), Martins Indi, Blind – De Guzmán (Wijnaldum, 62.), Sneijder, N. de Jong – Robben, Van Persie (Lens, 79.). Szövetségi kapitány: Louis van Gaal

Gólszerző: Xabi Alonso (27. – 11-esből), ill. Van Persie (44., 72.), Robben (53., 80.), De Vrij (64.)

Chile – Ausztrália 3–1 (2–1)

Chile: Bravo – Mena, Medel, Jara – Isla, Vidal (F. Gutiérrez, 60.), Valdivia (Beausejour, 68.), Aránguiz, Díaz – A. Sánchez, E. Vargas (Pinilla, 88.). Szövetségi kapitány: Jorge Sampaoli

Ausztrália: Ryan – Franjic (McGowan, 49.), Davidson, Spiranovic, Wilkinson – Bresciano (Troisi, 78.), Jedinak – Milligan, T. Cahill, Oar (Halloran, 69.) – Leckie. Szövetségi kapitány: Angelos Postecoglou

G: Alexis Sánchez (11.), Valdivia (14.), Beausejour (92.), ill. T. Cahill (35.)