×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
9 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Rendezetlen telekhelyzetek

2016.07.19 - 14:26
Megosztás:
Rendezetlen telekhelyzetek

A közigazgatási egységek és az állami hivatalok kezdetleges állapotokat mutató elektronikus nyilvántartása miatt sok telek gazdája lepődhet meg ha adás-vételi szerződést kötne.

Az utóbbi időben figyelt fel a szatmárnémeti adóhivatal arra, hogy tíz telekből körülbelül kettőről nincsenek a valóságnak megfelelő adataik a nyilvántartásban, a legtöbb esetben olyan ingatlanról lehet beszélni, amelyiket örökölte, vagy visszaszolgáltatás címén kapta vissza a tulajdonosa. Az adóhivatalnak persze az fáj, hogy ezek után nem bevételez, azonban a telekgazda számára is sok kellemetlenséget jelenthet, amikor kiderül, hogy nemcsak hogy esetleg nem szerepel a nevén a szóban forgó telek, de annak adója sincs kifizetve. Igen jó beruházásnak tűnhet a látszólagos adómentességet élvező ingatlan, azonban ha a tulajdonos erre építkezne, eladná, vagy olyan műveletet végezne a telekkönyvben, amihez adóigazolás szükséges, mindjárt fény derülne a turpisságra és ez sokba kerülhet. Dan Mirel, a szatmárnémeti adóhivatal osztályvezetője lapunknak elmondta, becsléseik szerint tízből két teleknek nincsenek rendben a papírjai, véleménye szerint a megye más településein még rosszabb az arány. Hátrányba nem csak az adóhivatal kerül egy-egy naprakész adatokkal nem rendelkező telek esetében, hanem a tulajdonos is, Mirel szerint ha rájönnek, hogy nem volt fizetve az adója, a hatályos törvénykezésnek megfelelően legtöbb öt évre visszamenőleg ezt elkérik, a tulajdonost büntetőkamat és késedelmi kamat megfizetésére kötelezik, és ezekkel az összegekkel az ingatlant azonnal meg is terhelik. Ha évente száz lej adója lett volna egy teleknek a megyeszékhelyen, az után egy-egy ilyen esetben ezer lejt kell fizetni a késedelmi és büntetőterhek kiróvása után, figyelmeztet ad adóhivatal.

Az adóhivatalban egyik tulajdonos esetében sem feltételeznek rosszindulatot, vagy szándékosságot a papírügyek rendezésének elmulasztásában — a büntetéseket és a hátralékot persze ennek ellenére kifizettetik az illetővel —, hiszen legtöbbször feledékenységről van szó, szögezte le Mirel, a legjobb az öröklés, tulajdonba helyezés után azonnal eljárni a papírokat.

Az adóhivatal álláspontja szerint egyszerű lenne a megoldás: minden közhivatal számára elérhető kellene legyen a többi közhivatal adatbázisa, illetve minden tulajdonjogi, vagy polgárjogi tétel mellett szerepelnie kellene az illető személy személyi számának, amivel a legegyszerűbb azonosítani valakit, így ha változás történik az illető személy közhivatalokra is vonatkozó ügyeiben, azt kérvényezés, bejelentés nélkül is tudnák az illetékesek.

 

Princz Csaba