×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
12 °C
enyhe eső
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Rizikófaktor az elhízás

2014.11.19 - 12:01
Megosztás:
Rizikófaktor az elhízás

Ismét nagyon sok szatmárnémeti lakos esetében derült ki a Diabétesz Elleni Világnap alkalmából szervezett szűrések alkalmával, hogy sürgős életmódváltásra lenne szüksége.

 

Közel négyszázan vettek részt november 14-én, a régi kórházban megrendezett diabétesz-szűrésen. A résztvevők majdnem felénél regisztráltak magas vérnyomást, 24 százalékuk túlsúlyos, 33 százalékuk elhízott volt, 6,8 százalékuknál pedig cukorbetegséget fedeztek fel a szakemberek. A most felismert diabéteszes szatmáriak 70 százaléka ráadásul magas vérnyomással is küszködik — magyarázta  dr. Szilágyi József.

A szakember szerint komoly életmódváltásra lenne szüksége a résztvevők nagy részének, de csakis orvosi felügyelettel. „Nem szabad erőltetni a különböző csodadiétákat, hiszen például egy szív-, gyomor- vagy májproblémákkal küszködő páciens nem foghat bele bármilyen drasztikus fogyókúrába. A családorvossal vagy szakorvossal egyeztetve kell kialakítani az egészséges életmódot” — hangsúlyozta a diabetológiai osztály főorvosa.

A magas vérnyomással küszködők életmódváltásának első lépése a sófogyasztás csökkentése vagy teljes megvonása lenne és a súlyvesztés, a kornak, fizikai aktivitásnak megfelelően kellene táplálkozni, és nem utolsósorban annyit mozogni, amennyit a szervezet megenged, de azt lehetőleg rendszeresen. A legfontosabb tehát elkerülni a túlsúlyt, rendszeres testmozgást végezni, a só és telített zsírok fogyasztását csökkenteni, csakúgy, mint a túlzott alkoholfogyasztást, valamint a stresszt okozó szituációkat.

 

Korán kell kezdeni

 

Míg 2006-ban11 ezer diabéteszes volt megyénkben, mára a számuk a 18 ezret is meghaladja. Ráadásul egyre fiatalabb korú szatmáriaknál diagnosztizálják ezt az alattomos kórt: jelenleg több mint félszáz kiskorú cukorbetegről tudnak a szakemberek, de egyre több a gyanús 2-es típusú diabéteszes gyerek. Nagyon sok a túlsúlyos Szatmár megyei gyerek, akiknél helytelen táplálkozással, mozgásszegény életmód mellett bármikor kialakulhat a diabétesz.

A szülők többnyire mérések nélkül is észreveszik, ha gyermekük hízásra hajlamos vagy kövér, de még ha nincsenek is ilyen aggodalmaik, minden évben legalább egyszer meg kell mérniük a testsúlyát és a testmagasságát. Ezekből az adatokból a háziorvos kiszámíthatja a testtömegindexet, és megállapíthatja, hogy ez az érték az adott korú fiúk, illetve leányok testtömegindex-eloszlásának melyik tartományába esik. Ha ez nem megfelelő, azonnal változtatni kell a gyermek életmódján.

A hízásra hajlamos gyereket biztassuk mindennapos testedzésre vagy egyéb fizikai tevékenységre — a fizikai munka az izomzat fejlesztésén túl levezeti a stresszt és a felesleges kalóriákat. A rendszeres, kényelmes, közös étkezésekre szükség van. A reggelik kihagyása nem könnyíti, hanem nehezíti a hízás elleni küzdelmet, és könnyebb szemmel tartani a gyermek étkezési szokásait, ha az asztal mellett együtt van a család.

Tanítsuk mértékletességre: addig egyen a gyermek, amíg jól nem lakik, de ne addig, amíg a szeme kívánja az ételt. Az édesített üdítőitalok rendszeres fogyasztásáról le kell beszélni a kiskorút, vitaminforrásnak jobb a friss zöldség, gyümölcs, folyadékpótlásra pedig a csapvíz vagy az ásványvíz.

 

Bumbuluţ Krisztina