×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
13 °C
enyhe eső
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

RMDSZ: az államfő felfüggesztése nem indokolt

2018.07.07 - 07:52
Megosztás:
RMDSZ: az államfő felfüggesztése nem indokolt

Az RMDSZ nem támogatja az államelnök felfüggesztését, meglátása szerint a PSD–ALDE kormánykoalíció szándéka nem indokolt, nyilatkozta az RFI-nek Cseke Attila, a szenátusi frakció vezetője.

Az államfő esetleges felfüggesztéséről és az RMDSZ álláspontjáról, valamint a decentralizációt erősítő és a kisebbségek nyelvhasználati jogait bővítő új közigazgatási törvénykönyv előírásairól számolt be Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője péntek délelőtt az RFI-nek. A Bihar megyei törvényhozó elmondta, hogy az RMDSZ nem támogatja az államelnök felfüggesztését, a Szövetség meglátása szerint a PSD–ALDE kormánykoalíció szándéka nem indokolt. „Úgy értékeljük, hogy jelen pillanatban nincs olyan törvényes kihágása az államelnöknek, amely indokolttá tenné felfüggesztését. Az RMDSZ nem tagja a kormánykoalíciónak, így hivatalosan nem értesültünk ezen szándékáról, de amennyiben valóban elindítaná a felfüggesztéssel járó procedúrákat, az RMDSZ nem fogja támogatni azt.”

Cseke arra is rámutatott, hogy az államelnök felfüggesztése azért sem indokolt, mert jelenleg nincs szabályozva Románia jogrendszerében az, hogy az államelnöknek mennyi idő alatt kell gyakorlatba ültetnie azt az alkotmánybírósági döntést, amelyben az Országos Korrupcióellenes Ügyészség vezetőjének a leváltására szólítják fel. „Az RMDSZ továbbra is kiáll azon elv mellett, hogy az Alkotmánybíróság döntései mindenkire kötelező érvényűek, így meggyőződésünk, hogy az államelnök belátható időn belül lépni fog” — taglalta a frakcióvezető.

Cseke Attila a képviselőház által megvitatott új közigazgatási törvénykönyv pozitívumairól is beszámolt. Elmondta, hogy amennyiben hatályba lép ez a törvénykönyv, alkotmányos keretek közé szorítja a prefektusok hatáskörét. „Tévhit, hogy a prefektusok politikamentesen lettek kinevezve. A prefektus a mindenkori kormány megyei helytartója, és feladata a mindenkori kormányprogram gyakorlatba ültetése helyi szinten. Így ezt a feladatkört nem lehet politikamentes feladatnak tekinteni, mi több, az sem lehet, hogy egy kinevezett prefektus hatásköre nagyobb legyen, mint egy helyi választotté, aki a közösség bizalma által nyert mandátumot. Így ezt szabályozni kellett a törvénykönyvben, hiszen ez az alkotmányban is benne van. Az RMDSZ-nek fontos célja volt a parlamenti eljárásban, hogy a prefektusok hatásköre ne lépje át az alkotmány szabta határokat, és ezt sikerült is elérni.”

Cseke továbbá rámutatott arra is, hogy a törvénykönyv jelentős mértékben bővítené a kisebbségek anyanyelvhasználati jogait: ezután nem csak azokban az önkormányzatokban érvényesíthetik az anyanyelvhasználati jogokat, ahol a kisebbség számaránya eléri a húsz százalékot, hanem ott is lehetőség lesz rá, ahol ez a számarány kisebb, ezekben az esetekben a helyi tanács dönt erről.

„Sajnos az elmúlt napokban a közigazgatási törvénykönyv apropóján is újabb magyarellenes hisztériát próbált kelteni az ellenzéki politikusok egy része. Elhitetnék a közvéleménnyel, hogy eltörölnénk a 20 százalékos anyanyelvhasználati küszöböt. Ezzel a tavalyihoz hasonló nacionalista hullámot akarnak előidézni, amely megakadályozhatja a törvénykönyv megszavazását. A küszöb nem csökken, de a törvénykönyv, amennyiben megszavazzák, erősíti az eddig elért jogainkat, garantálja, illetve jobban szabályozza azt, ami eddig is létezett: ezután az önkormányzatok határozhatnak az anyanyelvhasználatról, függetlenül a magyar közösség arányától” — hangsúlyozta Cseke Attila, hozzátéve, hogy július 9-én, hétfőn döntő házként szavaz a képviselőház az új közigazgatási törvénykönyvről.

 

Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője