×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
13 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Külföld

Roamingdíj nélküli telefonálás júniustól

2017.02.09 - 14:00
Megosztás:
Roamingdíj nélküli telefonálás júniustól

Nyár elejétől belföldi tarifákkal lehet hívást kezdeményezni, fogadni, SMS-t küldeni és internetezni bárhol és bárhonnan az Európai Unió területén, mobilszolgáltatótól függetlenül. A témában Sógor Csaba EP-képviselő nyilatkozott.

 

E hónap elején dőlt el, hogy pontosan melyik dátumtól törlik el egységesen az eddig az országok között kezdeményezett hívások, üzenetküldés és adatelérés esetén számolt többletköltséget jelentő roamingdíjakat az Európai Unió országai között. A június 15-én életbe lépő módosításról első kézből szereztünk tájékoztatást, a minden Európában utazgató mobiltelefon-felhasználó számára kedvező döntésről Sógor Csaba, az RMDSZ európai parlamenti képviselője nyilatkozott a Szatmári Friss Újságnak.

 

— Van-e már konszenzus az EU-s országokban működő telefonszolgáltatók között eddig alkalmazott roamingdíjak eltörléséről?

— Igen, olyan európai uniós szabályozás született, amely a szolgáltatók igényeit is figyelembe veszi.

— Mikor fognak ezek csökkenni és mikortól lesz teljesen ingyenes az egyik uniós tagállamból a másikba történő telefonálás, illetve érvényes-e ugyanez a roamingban történő internethasználat és internetes adatforgalom esetében is?

— A roamingdíj 2017. június 15-től szűnik meg teljesen, ezt követően a barangolásra a belföldi díjszabás lesz érvényes. Tulajdonképpen a mobiltelefonunkat ugyanúgy használhatjuk majd az EU más tagállamaiban, mint idehaza, ahogyan azt az érvényes szerződésünk lehetővé teszi. A szabályozás egyaránt kiterjed a híváskezdeményezésre, hívásfogadásra, SMS-küldésre és internetezésre is. Fontos megjegyezni, hogy a mobilszolgáltatók továbbra is barangolási díjat számíthatnak fel akkor, ha valaki állandó jelleggel használja egy másik uniós országban a SIM-kártyáját. Amennyiben a fogyasztó számlaadatai kimutatják, hogy négy hónapon keresztül többet tartózkodott külföldön, mint saját országában, akkor a szolgáltató kiszabhatja a barangolási díjat. Tulajdonképpen azt mondhatjuk, hogy a roamingdíjak a más uniós országokban történő időszakos mobilhasználat esetében szűnnek meg teljesen.

A folyamatosan külföldinek minősített mobilhasználat esetén (4 hónapnál több) a szolgáltatók a nagykereskedelmi árakat alkalmazhatják a felhasználók pótdíjazása érdekében, amelyről 2017. február elsején született döntés.

— Mi volt a mobilszolgáltatók hozzáállása a roamingdíj-eltörlési kezdeményezéshez, hogyan fogják az emiatt felmerülő bevételkiesésüket pótolni?

— Az Európai Uniónak az volt a célja, hogy egy olyan rendszert dolgozzon ki, amely a szolgáltatók érdekeit is figyelembe veszi, ezért az elmúlt évek során számtalan konzultáció zajlott a témában. A roamingdíjak eltörlése 2007 óta több lépcsőben valósult meg, és azt lehet mondani, hogy az elmúlt 10 év során a szolgáltatóknak lehetőségük volt felkészülni és alkalmazkodni ehhez a helyzethez, akár elébe menni ezeknek a változtatásoknak. A szolgáltatók a tisztességes használat jegyében és a szakadatlan roamingot jelentő visszaélések elleni védelemként bizonyos esetekben természetesen felszámíthatnak egy alacsony összegű barangolási díjat (lásd a fentiekben jelzett 4 hónapnál hosszabb ideig külföldön tartózkodókra vonatkozó korlátozásokat).

— Miért merült fel annak szükségessége, hogy töröljék a roamingdíjakat?

— Az Európai Unió legelőször 2007-ben kezdte felvenni a harcot a túlzott barangolási díjakkal szemben, azóta szabályozza a hanghívások, 2009 óta pedig a szöveges üzenetek díjainak felső határát. 2012. július elsejétől pedig az adatforgalom is ugyanezen rendszer hatálya alá került. Az elmúlt években az EU a fogyasztók védelmében kiépítette a maximált tarifák erős védőhálóját, és egyéb garanciákat léptetett életbe a sokkoló hatású számlák megelőzése érdekében, valamint ösztönözte a versenyt, ami ugyancsak az árak leszorításának irányába tereli a piacot. Az uniós szabályozásoknak köszönhetően 2007 óta 92 százalékkal lett olcsóbb a külföldi telefonhívás, 2009 óta ugyancsak 92 százalékkal csökkent az SMS-küldés díja, 2012 óta pedig 96 százalékkal olcsóbb az adatroaming használata az uniós polgárok számára. A roamingdíjak eltörlésének célja az elektronikus hírközlés egységes európai piacának megteremtése, amelyben a polgárok és a vállalkozások az Unió bármely részén nyújtott elektronikus hírközlési szolgáltatásokhoz hozzáférhetnek. Tehetik mindezt anélkül, hogy a határok átlépésekor korlátozásokkal vagy indokolatlan többletköltségekkel szembesülnének. Ez egy olyan intézkedés, amely az európai polgárok jelentős részét érinti, és sokak számára évi több száz euró megspórolását teszi lehetővé, egyértelműen olyan uniós intézkedés ez, amelynek előnyeit az erdélyi magyar emberek is saját bőrükön érezhetik majd.

 

 

Princz Csaba