×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
13 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Románia a 91. „legboldogabb” ország az ENSZ szerint

2016.03.18 - 15:30
Megosztás:
Románia a 91. „legboldogabb” ország az ENSZ szerint

Az ENSZ negyedik Világboldogsági Jelentése szerint minél kisebb az egyenlőtlenség egy országban, annál jobb az emberek hangulata.

Vizsgálták az egy főre jutó GDP-t, a szociális támogatásokat, a korrupcióérzékelést, az adományozási hajlandóságot, a várható élettartamot és a személyi szabadság szintjét. Összességében Dánia végzett az első helyen, de nem sokkal utána jön Svájc és Izland.

Azt hihetnénk, ahol sokat süt a nap, ott az emberek elégedettebbek az életükkel. Pedig ez nem feltétlenül igaz. Legalábbis az ENSZ listáján a 10 legboldogabb ország között az összes skandináv állam szerepel: Dánia az első helyezett, és csak a tavalyi győztes Svájc tudott beférkőzni másodikként Izland, Norvégia és Finnország elé. (A dánok egyébként az Eurobarometer legutóbbi, 2015-re vonatkozó felmérésében is taroltak, a megkérdezettek a 0-10 közötti skálán 8.4-re értékelték a elégedettségi szintjüket.) Hazánk a középmezőnyben, a 71. helyen végzett az ENSZ Fenntartható Fejlődés Bizottságának boldogságindex-felmérésén. A tíz legboldogabb ország között szerepel Norvégia, Finnország, Kanada, Hollandia, Új-Zéland, Ausztrália és Svédország, a tizenegyedik helyen Izrael végzett, amelyet Ausztria, az Egyesült Államok, Costa Rica és Puerto Rico követi. A felmérést országonként mintegy 3000 válaszadó segítségével készítették el, akiknek többek között az egy főre eső jövedelmet, az egészségben eltöltött várható élettartamot, a személyes támogatás és a korrupció mértékét kellett értékelnie egy 0-tól 10-ig terjedő skálán. A top 10-ben szereplő országokban a boldogságot átlagosan 7,4-re értékelték, míg a lista végén kullogó országok átlaga mindössze 3,4.

A legszegényebbek

A világ egyik legszegényebb országában, Burundiban a legboldogtalanabbak az emberek, ahol április óta több száz embert öltek meg és több mint háromezret vettek őrizetbe, miután az államfőt támogató katonák és az elnök megbuktatására törekvő puccsisták között heves harc vette kezdetét. Burundit a polgárháború sújtotta Szíria, a nyugat-afrikai Togó – amely tavaly az utolsó helyen végzett – , Afganisztán, Benin, Ruanda, Guinea, Libéria, Tanzánia és Madagaszkár követi a sorban.

Mitől függ a boldogság?

“Nagyon fontos üzenete van a listának az Egyesült Államok számára, amely ugyan nagyon gazdag, az elmúlt 50 évben egyre gazdagabb és gazdagabb lett, miközben nem lett boldogabb” – mondta a Reuters jelentése szerint Reuters Jeffrey Sachs amerikai közgazdász professzor, a kutatás egyik szerzőjée, aki szerint noha egyértelműen nem lehet tudományosan kimutatni az egyes országok közti különbséget, azért az adatok alapján kiderül, miért boldogabbak az emberek az egyik, mint a másik helyen, és ezáltal lehetőségünk van változtatni is. “Egy olyan társadalom, amely csak a pénzt hajszolja, ott csak a rossz dolgokat üldözzük.”

 

Sachs kiemelte a 14. helyen végzett Costa Ricát, amely rengeteg, jóval gazdagabb országot megelőzött, mégis elégedettek az életükkel az emberek, valamint Izlandot és Írországot, ahol noha bankokat érő válság drámaian befolyásolta a gazdasági helyzetet, mindez azonban nem hatott jelentősen az izlandi és az ír lakosság optimizmusára.

Nem csak az ENSZ, hanem számos más kutatóintézet és nagy tőkeerejű szerkesztőség is készít a világ országait összehasonlító indexeket. Ilyen a US News megbízásából készített „világ legjobb országa” lista, amely kilenc fő szempont, például a kulturális örökség, az életszínvonal, a világpolitikai hatás alapján kérdez meg többezer embert hatvan meghatározó országból. Ezt a kutatást sokan eléggé átfogónak tartják, mert a következő kategóriákban értékel: kaland, állampolgári jogok, kulturális hatás, kulturális örökség, vállalkozókedv, fejlődőkészség, üzleti nyitottság, gazdaság, életszínvonal. Így az mondható el, hogy az eredmény azt tükrözi: mit mutat magáról egy ország a világnak.

A US News lista élén Németország végzett, Kanada és az Egyesült Királyság előtt. Az eredmények alapján Németország azért került az élre, mert a megkérdezettek szerint itt támogatják a legjobban a vállalkozókedvet, magas az életszínvonal, emellett az ország fontos világpolitikai szereplőnek számít, amit a menekültválság még tovább erősített. Magyarország ezen a listán a 44. lett a hatvanból, Chile után és a Dominikai Köztársaság előtt. Hazánk az üzleti nyitottság és a kulturális örökség kategóriákban kapott jobb pontokat, viszont a kulturális hatás alapján csak a 46. helyet szerezte meg.

A kaland kategóriában Brazília, az állampolgári jogokban Svédország lett a legjobb, a legfontosabb kulturális hatással pedig Franciaország bír a válaszadók szerint.