×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
8 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Sajnálják, de ez az észszerű megoldás

2019.01.29 - 16:17
Megosztás:
Sajnálják, de ez az észszerű megoldás

Tanulók híján megszűnik Mezőpetriben az általános iskolai képzés. Óvodai és az elemi osztályok ősztől is lesznek, de az V–VIII. évfolyamokat összevont osztályban fenntartani nem tudják — magyarázta szerkesztőségünknek Karádi Csaba polgármester.

 

Összetett a probléma — fejti ki Karádi Csaba, Mezőpetri polgármestere, amikor is az álláspontját kérjük annak kapcsán, hogy ősztől megszűnik a községben az általános iskolai oktatás. Rögvest hozzáteszi, hogy talán csak ideiglenes lesz a megszűnés, ám más, értelmes megoldást nem találtak. Hangoztatja, hogy a megyei tanfelügyelőség mindvégig nyitott volt, szem előtt tartotta a petriek álláspontját. Vélhetően tette ezt annak okán is, hogy Szatmár megye egyik legjobban felszerelt iskolája (volt) a petri.

Sajnálom! — summázza az állásfoglalását. Főként annak tekintetében, hogy mennyi energiát és anyagi forrást fektettek bele az oktatási intézmény bővítésébe, felújításába, felszerelésébe. Először is mintegy félmillió lej ellenében megvásárolta az önkormányzat a régi épületet a római katolikus egyháztól. Utána pályáztak — sikeresen — a teljes felújításra. Bizakodtak mindamellett, hogy az előjelei már akkor is láthatók voltak annak, hogy nincsenek tanulók. Eleve ebből a községből különösen sokan kitelepedtek, avagy — nézőpont kérdése — hazatelepedtek az óhazába a helyi svábok. Ugyanakkor a helyben maradottak között is egyre erőteljesebben ütötte fel a fejét a Nagykárolyt övező vidéken mindenhol jelenlévő hozzáállás: a gyereket inkább beviszik a városba tanulni. Talán a jobb oktatásminőség reményében, talán amiatt, hogy egyre több nehéz szociális körülmények közül kikerülő, zömében roma gyereket írattak be a magyar tagozatra.

A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség már az előző évben felszólította a mezőpetri helyhatóságot, hogy szüntesse meg az általános iskolai képzést az oktatási intézményben. Többekkel egyeztettek a helyiek, így például a megyei önkormányzat vezetőségével, és végül amellett döntöttek, hogy saját erőforrásaikat is felhasználva, de működtetik az iskolát. Ugye az iskolák az úgynevezett fejkvóta alapján kapnak támogatást — és a kisszámú diák miatt a helyhatóság költségei hatalmasra emelkedtek. Karádi Csaba polgármester hozzátette: igyekeztek az észszerűsítésre. Az óvodát és az iskolát egy épületbe költöztették, hiszen ezzel is csökkentették a fűtésszámlát. A tantermeket is úgy csoportosították, hogy lehetőleg csak a földszintieket fűtsék, s ne az emeletieket is. A Mezőpetrihez tartozó Kisdengeleg — a hétköznapi nyelvben Csárdának nevezik a kis falut — óvodáját megszüntették. „Igyekeztünk spórolni ezekkel az intézkedésekkel, hiszen korábban mindegyik épületben volt pár osztály, ám ennek ellenére a fűtés az egész épületben kellett működjön. Így összevonva az osztályokat csökkent is némileg a számla” — így az elöljáró.

A pedagógusokkal is egyeztettek, hiszen a bejelentett létszámhoz képest a valóságban kevesebb gyerek járt rendszeresen iskolába… A tanulók létszáma még inkább csökkent — derült ki. „Nyolc gyerekkel pedig nem volt értelme nekivágni az egésznek…” — mutat rá. Ugyanakkor a tanfelügyelőség elvileg még egyévnyi halasztásba belement volna. „De a felmerülő anyagi hiány pótlását nem mertem bevállalni” — elmondása szerint a község több jelentős beruházásra is készül, egyszerűen a pénzükre szükség van a projektek önrészének fedezése érdekében. Egy másik érv: abban sem lehetnek teljesen bizonyosak, hogy az oktatás minősége az összevont osztályokban elérheti az elvárható színvonalat. (Más vidékbeli településeken az összevonás révén oldották meg azt, hogy ne keljen megszüntetni az iskolát. De szakemberek egy része ezt nem tartja jó választásnak.)

„Nem kell megijedni!” — nyomatékosítja, hogy egyeztetett a tanfelügyelőséggel, és amennyiben a jövőben lesz elég gyerek, bármikor újraindítható az általános iskolai képzés Petriben. „Nem húztuk le végleg a rolót!” — mondja, és rögtön hozzá is teszi, hogy az óvodában megfigyelhetők biztató jelek is: több gyerek van, mint a korábbi években. Igaz, félő, hogy az otthon jobb körülmények között felnövő gyerekeket a jövőben is városra viszik majd a szülők, s helyben legfeljebb a roma gyerekek maradnak. Ennek kapcsán ötlet szintjén felmerült, hogy egyezzenek meg a piskoltiakkal, azaz a petri román gyerekeket oda vigyék, míg az ottani magyarokat ide. Ellenben a gyakorlatban ez mindösszesen azt eredményezte volna, hogy a piskolti, zömében szintén nehezebb körülmények közül kikerülő tanulók jártak volna Petribe.

 

 

Megyeri Tamás Róbert