×
2024. 04 24.

Săveanu nyert Szatmáron, Şofrané a Stahl Katalin-emlékdíj

2017.02.12 - 17:24

A Szatmár Kupa–Stahl Katalin Emléktorna kadett korosztályos női tőrvívó európai körverseny hétéves történelmében második alkalommal hódította el romániai sportoló a legjobbnak járó serleget.

Szombaton az egyéni viadal után a Bukaresti CSA Steaua vívója, Anca Săveanu állhatott a képzeletbeli dobogó legfelső fokára, miután a fináléban 15–9-re legyőzte a fehérorosz Jana Andrejenkát. Legutóbb 2013-ban a Steaua másik vívója — aki tavaly a riói olimpián is részt vett —, Mălina Călugăreanu szerzett aranyérmet a szatmári versenyen. Emellett a háromszor magyar, egyszer pedig japán, illetve osztrák tőrvívó lánynak szólt a hazája himnusza a torna végén.

Az idei kiírásnak egyébként voltak jeles díszvendégei is, akik fél évvel ezelőtt a riói olimpián, illetve paralimpián dobogón álltak: Simona Pop Románia párbajtőrvívó-csapatával a dobogó legfelső fokán állt, míg Ozsváth Richárd Magyarországot képviselve a kerekesszékes kardvívók, illetve tőrvívók egyéni viadalában egyaránt ezüstérmet szerzett. Mindketten szatmárnémetiek, így nem hiányozhattak szülővárosuk legfontosabb nemzetközi sporteseményéről sem. A szintén szatmárnémeti Szepessy József, a német válogatottal 1973-ban világbajnok párbajtőrvívó már állandó résztvevője a Szatmár Kupa–Stahl Katalin Emléktornának, így nem hiányozhatott az idei kiírásról sem, és az elsők között gratulált Săveanunak.

Mint arról beszámoltunk, tíz nemzet 75 tőrvívó lánya küzdött az elmúlt hétvégén Szatmárnémetiben. A házigazda Szatmárnémeti SK sportolói is kiválóan szerepeltek, hiszen Teodora Şofran a nyolcaddöntőig menetelt a főtáblán. A Lengyel Éva, File Attila, Dan Şuta, Izsáki Arnold edzőnégyes 15 éves fiatal tehetsége kifáradhatott a Jekatyerina Solodkiha elleni aszóra, hiszen az ukrán igen könnyen nyert, így a szatmári lány a 12. helyen zárt. De ezzel kiérdemelte a Stahl Katalin-emlékdíjat, amelyet az egykori világbajnok, illetve olimpiai bronzérmes tőrvívó lánya, a szintén olimpikon tőrvívó Krisztina adott át neki. A lelátón természetesen ott volt Kati néni férje, a Szatmári Friss Újság sportrovatának korábbi vezetője, Stahl István is. Mint minden évben, most is az SZSK azon tőrvívója érdemelte ki a Stahl Katalin-emlékdíjat, aki a legjobb eredményt érte el az európai körverseny egyéni versenyében. A szatmáriak közül Kőrőssy Melissa a 28., Teodora Turdean a 62., Figus Klaudia a 68., Cristina Anderco a 69., Diana Şuta pedig a 70. helyen zárt.

Vasárnap a csapatversenyt sorozatban második alkalommal, a verseny történelmében pedig harmadjára nyerte Románia. Korábban Japán, Oroszország és Szlovákia csapata is nyert Szatmáron. Tegnap az Anca Săveanu (CSA Steaua), Raluca Drăghici (CS Farul), Rebeca Cândescu (CSA Steaua), Andreea Gheorghe (CSA Steaua) felállásban Lettországot verte a fináléban a román csapat.

A kadett fiúknak rendezett Vasile Costa Emléktorna nemzetközi versenyt Silviu Roşu (CSA Steaua) nyerte.

Egyébként ezek voltak az utolsó kadett korosztályos nemzetközi versenyek a kontinensen a február végi Európa-bajnokság rajtja előtt, amelyet Plovdivban rendeznek.

Fotók: Daniel Remeș/frscrima.ro