×
2024. 04 18.
Csütörtök
Andrea, Ilma
7 °C
közepes eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Segítenek a korababáknak és szüleiknek

2017.11.17 - 15:15
Megosztás:
Segítenek a korababáknak és szüleiknek

A rehabilitációs központ korababák számára nyújtott szolgáltatásairól Gnándt Gábor gyógypedagógus és Szatvári Emese gyógytornász beszélt.

A szakemberek gyakran a Caritas Szent József Rehabilitációs Központjának munkatársaihoz irányítják a koraszülött babák szüleit. Gnándt Gábor elmondta, hogy azok a szülők, akik a központba érkeznek, első alkalommal a szociális munkással találkoznak, aki elmondja, milyen szolgáltatást nyújt a rehabilitációs központ, ugyanakkor a családot is megismeri, és felméri, hogy milyen a család, az anya felkészültsége, hogy megküzdjön a feladattal, problémával. „Van egy protokollunk, amely alapján szerződést kötünk a családdal, ennek egy része a családlátogatás is. Az együttműködési folyamat része az ankét elkészítése. Annak függvényében, hogy a gyerek hogyan fejlődik, kiegészítő vizsgálatokat és kiegészítő foglalkozásokat is tudunk biztosítani. Protokoll szerint van nálunk is lehetőség orvosi vizsgálatra” — fogalmazott a szakember, aki elmondta, hogy a hozzájuk forduló korababák első alkalommal Szatvári Emeséhez kerülnek. „Nem minden koraszülött gyereket kell rehabilitálni. Azok a koraszülöttek kerülnek ide, akik 'rizikóbabák', a koraszülöttségen kívül még valamilyen egyéb negatív hatás érte őket születéskor” — mondta a gyógytornász, akitől azt is megtudtuk, hogy a központban a Vojta-módszert használják. A rehabilitációs központba gyógytornára járó gyerekek negyede koraszülött baba, mondta a szakember.

Kiderült, hogy amennyiben a gyereknek szükséges a gyógypedagógiai vizsgálat, azt is biztosítani tudják, a legtöbb korababa bekerül egy gyógypedagógiai vizsgálatra is. Problémák jelentkezhetnek a mozgáskoordinációs vagy finom mozgásos fejlődésben, figyelemzavarral szembesülhetnek, akár túlmozgásosság vagy az értelmi képességek terén is merülhet fel gond. A szakemberek elmondása szerint ezekkel mindenképpen foglalkozni kell. A logopédiai vagy gyógypedagógiai beavatkozást elég korán el kell kezdeni, de megtörténhet, hogy csak figyelni kell a gyereket. Fontos, hogy a terápiák csak akkor lesznek igazán hatásosak, ha a szülők is aktívan bekapcsolódnak, és elvégzik a házi feladatokat.

A koraszülöttek esetén a súlyos esetekben nagyon jól bevethető a bazális stimulációs módszer, amely csoportos foglalkozás, és ezen csoportokban a szülők is aktívan részt vesznek, hogy lássák, otthon mit miért kell csinálni. „Gyógypedagógiai szempontból a súlyos agykárosodást szenvedett gyerekek esetén táplálkozási tanácsadást is biztosítunk, a gyerek etetését, a kanál pozicionálását, ivási technikákat is megtanítjuk olyan súlyos esetekben, amikor problémát okoz a nyelés, rágás” — fogalmazott Gnándt Gábor. A szakemberek egyhangúlag egyetértettek azzal, hogy a korababák esetén fontos a kisiskoláskorig történő folyamatos utánkövetés, évente legalább egyszer szakemberhez kell menni kontrollra, hiszen bármikor előbukkanhatnak rejtett betegségek, problémák, amelyeket időben kezelve jelentős eredményt lehet elérni.