×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
11 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Segítség a munkavállalás előtt

2020.02.26 - 13:38
Megosztás:
Segítség a munkavállalás előtt

Az AGES egyesület programsorozata Szatmár megyei diákoknak és munkát kereső fiatal felnőtteknek nyújt segítséget; gyakorlati információkat és fogódzókat kaphatnak az elhelyezkedéshez.

Interaktív előadások keretén belül ösztönzik munkavállalásra a fiatalokat és fiatal felnőtteket az AGES egyesület munkatársai. Az előadások 17–35 év közötti pályakeresőknek szólnak, és a munkaerőpiacra kerülés előtt álló kihívásokra hívják fel a figyelmet, az esetleges akadályok felismerése mellett pedig azok legyőzéséhez is segítséget nyújtanak. Ebben segít Lepedus István, a program foglalkoztatási tanácsadója és Nevezi László szakmai koordinátor. A Szatmár megyei diákokat és munkát kereső fiatal felnőtteket megszólító program négy találkozóból áll: az elsőn arra keresik a választ, hogy milyen módon dönthetik el, mi a számukra legalkalmasabb munka, a második találkozón ahhoz kapnak segítséget, hogy hol találják meg az állást, hol tájékozódhatnak a munkalehetőségekről, a harmadikon az álláskeresés folyamatát modellezve kaphatnak gyakorlati információkat a munkavállalásról, míg a negyediken a munkahelyi konfliktus- és stresszkezeléshez kapnak segítséget.

A szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum pincér-szakács szakosztályában tanuló tizenegyedikes diákok is részt vettek a programon, a hétfői előadás témája az álláskeresés folyamata volt. A diákok interaktív módon ismerkedhettek meg a szakmai elhelyezkedés lehetőségeivel, lépéseivel és teendőivel, ezáltal is felkészülve a majdani munkavállalásra. A szervezők fontosnak tartják, hogy a résztvevők minél felkészültebbek legyenek, és tudatosan válasszanak munkát. Ennek érdekében a program lehetőséget biztosított arra, hogy a fiatalok megismerjék egy önéletrajz kitöltésének az alapjait, hogy tudjanak különbséget tenni egy motivációs levél és egy ajánlólevél között, de a tanácsadó kiemelte a munkaszerződés szerepét és annak fontosságát, továbbá a személyes adatokkal való figyelmes bánásmód mellett szóba került a fizetés beosztásának fontossága is.

A diákok 4–5 fős csoportokban különböző témákat dolgoztak ki, mint például a munkavállalás, a pénz, a jövőkép, pályaorientáció, a gyerekekkel való foglalkozás, külföld vonzása, majd a továbbiakban közösen vitatták meg ezeket. Továbbá részt vettek egy megrendezett állásinterjún, ahol megtapasztalhatták, hogy miként is zajlik egy ilyen interjú, miket kérdezhetnek a leendő munkaadók, milyen magatartás szükséges, és mik azok a dolgok, amikre leginkább oda kell figyelni.

A jövőben több workshopot is terveznek a szervezők; elmondásuk szerint a programsorozat folyamatosan bővülni fog annak érdekében, hogy minél több résztvevőnek tudjanak segítséget nyújtani a munkaerőpiacon.

Kallós András