×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
11 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Segítség és megerősítés a pályaválasztásban

2018.09.24 - 14:33
Megosztás:
Segítség és megerősítés a pályaválasztásban

A szatmárnémeti Hans Lindner Alapítvány idén is elindítja a Képességek útlevele nevet viselő programját, amely révén személyes értékeket és képességeket feltérképező tréningjeivel jutna el a jelentkező iskolák VII–XII. osztályos diákjaihoz.

Nem új keletű program indul az idei tanévben a Hans Lindner Alapítványnál, a Képességek útlevele című projektet még tavaly próbálták ki Szatmár megyében 12 különböző osztályban, igen nagy sikerrel. Az elmúlt tanévben alkalmazott kompakt struktúrát idén rugalmasabban szeretné az iskolákba elvinni az alapítvány, annak érdekében, hogy a tréningek során feldolgozott témákat kibővítve, jobban kidolgozva, a rendelkezésre álló időhöz illeszkedve adhassák át a diákoknak.

Az interaktív, játékos foglalkozáscsomagot VII–XII. osztályosok számára, illetve osztályfőnökeik és a diákok szüleinek figyelmébe ajánlják az alapítvány trénerei, a diákok képességeinek és szakmai kompetenciáinak a feltérképezése céljából. Az önismereti foglalkozások több olyan témát tartalmaznak, amelyek segítenek a diákoknak továbbtanulásuk és szakmai jövőjük tudatos tervezésében.

A feldolgozandó, választható témákat az alábbi sorrendben ajánlják a szakemberek: 1. személyes értékek és motivációk tudatosítása, 2. a sikeres csapatmunka feltételei, szerepkörök és feladatok a csapatmunkában, 3. a sikeres kommunikáció feltételei, önérvényesítő kommunikáció, 4. konfliktuskezelés, stresszes helyzetek kezelése, 5. a diákok tanulmányi és szakmai irányainak feltérképezése, 6. a diákok érdeklődési körének beazonosítása, 7. CV-írás, szándéklevél, munkahelykeresési tippek, állásinterjú stb.

Egy-egy foglalkozás időtartama 2–3 óra, egy tanévben 1–2 téma feldolgozása lenne az ajánlott, így 3–4 tanév során mind a 7 ajánlott témával foglalkozhat egy-egy osztályközösség.

Az alapítvány munkatársai elsősorban az Iskola másként hetének foglalkozásai közé ajánlják az önismereti tréningeken való részvételt, de természetesen a tanév bármely részében igényt tarthatnak ezekre az iskolák.

Koczinger Tibor, a Hans Lindner Alapítvány igazgatója a programmal kapcsolatban elmondta, hogy szeretnének csatlakozni azokhoz a pedagógusokhoz, iskolai tanácsadókhoz, akik igyekszenek segíteni a diákok pályaorientációját, az alapítvány programja remek lehetőséget nyújt az e téren való kibontakozásban.

„Segítséget akarunk nyújtani a diákoknak eligazodni a mai világban, nem csak ezzel a programmal, hanem az alapítvány összes programjával. Az alapítvány a családok, a pedagógusok, a gyerekek céljainak elérését segíti: eligazodni és segítséget kapni a mindennapokban, valamint megerősödni abban a meggyőződésben, hogy igenis van jövő, idehaza is” — fogalmazott Koczinger Tibor.

A programról konkrétan és az azon belül zajló tevékenységekről Márk-Nagy Ágota, az alapítvány trénere beszélt szerkesztőségünknek. „Az iskolákban nonformális pedagógiai módszerekkel dolgozunk, interaktív és játékos tevékenységek folytán nagyon erős a tevékenységek közösségépítő ereje. A diákoknak, fiataloknak olyan gyakorlatokat kínálunk, amelyek során megtapasztalják az adott témát, amelyet feldolgozunk. A tevékenységeket nemzetközi akkreditált tesztekkel zárjuk, amelyek eredményéről tanúsítványt, kiértékelést kapnak a fiatalok. A programban való részvételt követően a diákoknak egy Képességek útlevele elnevezésű portfóliót (dokumentumok gyűjteményét) állít össze alapítványunk, amely személyre szabott ajánlásokat is tartalmaz a továbbtanulási és a szakmai lehetőségeikkel kapcsolatban” — magyarázta lapunknak az alapítvány trénere.

A programba való bekerülésről az alapítvány munkatársai elmondták: pedagógusok, iskolák, esetenként szülők jelentkezését várják, majd az osztályfőnökkel történő előzetes egyeztetés alapján beszélnek a tréningek lebonyolításának körülményeiről. Ez a program szervesen illeszkedik, bővíthető az alapítvány további, gyakorlati kompetenciákat kipróbáló projektjeiben való részvétellel.

A programban való részvételhez anyagi hozzájárulás szükséges, ezért minden olyan személy vagy vállalkozás/polgármesteri hivatal segíthet, aki/amely egyetért a program céljaival, és támogatná, hogy egy-egy osztályközösség részt vegyen a tréningeken.

A programmal kapcsolatosan további információkat az alapítvány munkatársaitól kaphatnak az érdeklődők.

Bajnai Botond